reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Windows 10 nyní vyžadují alespoň 32GB systémový disk

30.4.2019, Jan Vítek, aktualita
Windows 10 nyní vyžadují alespoň 32GB systémový disk
Microsoft už dříve v tomto roce ohlásil, že jeho Windows 10 si začnou pro sebe zabírat 7 GB na disku pro nasazení budoucích aktualizací, aby se zajistilo, že nedojde během aktualizace místo. To má nyní svou dohru v tom, jak byly změněny požadavky.
Microsoft ohlásil na začátku tohoto roku, že si Windows 10 ukousnou z disku dalších 7 GB, což se setkalo s negativním ohlasem především těch, kteří využívají slabší tablety vybavené třeba jen 16GB systémovým SSD. Pro velké aktualizace prováděné dvakrát ročně tak bude vždy místa dost, ale na úkor kapacity, která by se mohla využít pro instalaci aplikací nebo prostě ukládání uživatelských dat. 
 
 
Dříve platilo, že pro 32bitovou instalaci systému Windows 10 stačilo úložiště s kapacitou 16 GB. Microsoft si ale ukousl 7 GB navíc a kritici mu sdělovali, že by tak měl alespoň zvednout požadované minimum na 32 GB. Microsoft tak nyní udělal přesně to a jak ukazuje tabulka, 32 GB je od verze 1903 minimum pro 32bitové i 64bitové verze desktopových Windows. Pro IoT Enterprise a Windows 10 1809 a starší platí stále 16 GB a 20 GB. 
 
 
Logický důsledek je takový, že na počítače se systémovým diskem menším než 32 GB už novější Windows 10 prostě nenainstalujeme, respektive aktualizační systém nám verzi 1903 a novější nenabídne. Zda to nějak půjde obejít, a to třeba zcela čerstvou instalací, toť otázka. Pokud ne, pak se nám dle toho zkrátí životnost daného zařízení, a to v případě Windows 10 1809 už nejspíše v květnu 2020 a pak bude vhodné zvolit alternativní OS, nebo se prostě spokojit s neaktualizovaným systémem. 
 
Lze také očekávat, že nové požadavky ovlivní specifikace nejlevnějších zařízení distribuovaných s Windows 10, ale to už záleží čistě na jejich výrobcích. Lze ale uvažovat o tom, že i ty velice levné budou mít 64 GB prostoru, ostatně i ty nejlevnější tablety s Windows 10 na trhu mají dnes 32 GB a někdy právě i 64 GB. 
 


reklama
reklama