Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Windows 10 porušují holandské zákony nejasnou telemetrií

, , aktualita
Windows 10 porušují holandské zákony nejasnou telemetrií
Operační systém Microsoft Windows 10 má další problém. Tentokrát se do hry vložil holandský úřad pro ochranu osobních dat, podle jehož slov tento systém porušuje holandské zákony a Microsoftu hrozí sankce za porušování.
Windows 10 porušují holandské zákony nejasnou telemetrií
Microsoft Windows 10 je operační systém, který Microsoftu i uživatelům přináší nemalé problémy. Ať už jde o násilné uvádění, nadměrnou telemetrii nebo automatická instalace nevyžádaných aplikací. Právě telemetrie (sledování chování uživatelů) je trnem v oku holandským úřadům, konkrétně tomu, který se stará o ochranu osobních dat (Dutch Data Protection Authority - DPA). Došlo to dokonce tak daleko, že Microsoft má dle slov úřadu porušovat holandské zákony a pokud problémy urychleně nevyřeší, hrozí mu sankce.
 
Microsoft Windows 10 logo
 
V tomto případě jde o to, že Microsoft nedostatečně informuje o rozsahu telemetrie. Zatímco u té základní je docela dobře specifikováno, co se s daty uživatelů děje, při plné telemetrii tomu tak není. Microsoft přesně nespecifikuje jaká data jsou telemetrií sbírána, jak se zpracovávají a k čemu jsou vlastně používána. Uživatel tak nemůže podat informovaný souhlas, neboť nebyl dostatečně informován.
 
Přitěžující okolností je i to, že plná telemetrie se zapíná automaticky, a to dokonce i někdy při aktualizacích. Tak se stalo např. při nainstalování Creators Update, kdy i uživatelům základní formy došlo k přepnutí plnou, pokud si při aktualizaci nedali dostatečně pozor. Microsoft naznačil, že se pokusí odstranit všechny zjištěné neduhy a budoucí aktualizace by měly v uživatelských podmínkách obsahovat podrobný popis toho jaká data se sbírají, co se s nimi děje a proč.
 


reklama