www.svethardware.cz
>
>
>
>

Zabila si NVIDIA vlastní technologii DLSS?

Zabila si NVIDIA vlastní technologii DLSS?
, , aktualita
NVIDIA v rámci nových ovladačů zpřístupnila funkci, která by mohla znamenat konečnou pro vyhlazovací AI technologii DLSS. My se můžeme podívat na to, jak je na tom odpověď NVIDIE na nové funkce Radeonů v praxi.
K oblíbeným
reklama
Jedná se o ovladače 436.02 uvolněné během letošního Gamescomu, dle nějž byly také pojmenovány. Dobře tak víme, co slibují za novinky vedle obvyklého slibu zvýšení výkonu v konkrétních hrách. Máme tu tak třeba novou funkci Integer Scaling pro retro hry nebo podporu 30bitových barev, jaká byla nabídnuta už v rámci nových ovladačů Studio. Máme tu také více monitorů s certifikací G-Sync Compatible a také dvě funkce, které tvoří protipól pro novinky od AMD. 
 
 
Jednak je to nová volba v ovladačích pro nastavení "ultranízké" latence, což je jednoznačně odpověď na Radeon Anti-Lag. Jde prostě o to, že se do zásoby renderuje co nejméně snímků, respektive o množném čísle se zde ani nedá mluvit, takže díky tomu může NVIDIA slibovat až 33% snížení zpoždění, což platí především pro hry, v nichž sestava dosahuje frekvence mezi 60 a 100 FPS. 
 
 
A pak je tu nový Freestyle Sharpening Filter, který stojí proti Radeon Image Sharpening (RIS) a k dispozici je prostřednictvím GeForce Experience pro více než 600 her pro DX9, DX11, DX12 a Vulkan. Stačí si přímo v prostředí hry otevřít kombinací Alt+F3 overlay pro Freestyle a dále pak samotný filtr pro zostření s nastavením pro každou hru zvlášť, přičemž Radeon nabízí jen jedno globálně aplikované nastavení. 
 
Zde můžete nalézt obrázek ve vysokém rozlišení z menu hry Metro Exodus, který srovnává zobrazení bez zostření s filtrem Freestyle na 50 %. Zvláště na mapě v horním rohu je znát, že zostření skutečně funguje a má svůj smysl. Zde se můžete podívat na starý filtr Freestyle porovnaný s novým, kde už jsou rozdíly menší, ale přeci jen tu jsou a nakonec tu máme srovnání nového Freestyle s konkurenčním Radeon Image Sharpening, z nějž je vidět, že obě funkce podávají velice podobné a z mého pohledu naprosto stejné výsledky. V případě jednotlivých her se ale může podání lišit už jen díky tomu, že NVIDIA umožní nastavit Freestyle Sharpening v každé hře jinak, jak už bylo uvedeno. 
 
No a pak tu máme jedno z mnoha srovnáních, kde figuruje nativní 4K, 4K vyhnané pomocí DLSS a pak Freestyle Sharpening po boku RIS. Právě poslední dvě funkce splňují to, co jsme si řekli už dříve, takže fungují dobře a s prakticky stejným výsledkem, zatímco v případě DLSS je vidět, že výsledek je mnohem horší. Zvláště vzdálené detaily jsou v podání DLSS rozmazané, což platí jak pro objekty, tak pro textury. 
 
Ale co výkon?
 
 
Nový Freestyle Sharpen není jen lepší, má i menší dopad na výkon, přičemž v Metru to představuje v podstatě stejné FPS jako s DLSS a v Battlefield je to jen o trošku horší. Nezbývá tak než se začít ptát, zda by to NVIDIA neměla s DLSS opravdu zabalit a vydat se jinou cestou. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
AMD potvrzuje 3. generaci Threadripperů a odkládá nástup CPU Ryzen 9 3950X AMD potvrzuje 3. generaci Threadripperů a odkládá nástup CPU Ryzen 9 3950X
Společnost AMD na závěr dnešního dne potvrdila příchod třetí generace procesorů Threadripper, což je jistě dobrá zpráva. Nicméně špatná je ta, že se firmě nepodaří splnit slib, aby vypustila na trh slíbený Ryzen 9 3950X včas. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Epic zdarma nabízí Batmanovskou kolekci šesti her a připravuje si Metro: 2033 Redux Epic zdarma nabízí Batmanovskou kolekci šesti her a připravuje si Metro: 2033 Redux
Společnost Epic Games nekončí s pravidelným nabízením her zdarma a nyní si připravila rovnou celou Batman Arkham Collection a Lego Batman čítající celkem šest her. Brzy pak přijde do nabídky zdarma i Metro: 2033 Redux.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Obrovský vulkán Loki na Io by mohl každou chvíli spustit Obrovský vulkán Loki na Io by mohl každou chvíli spustit
Jupiterův měsíc Io patří mezi geologicky činná tělesa Sluneční soustavy a brzy by to mohl velice názorně ukázat. Erupce jeho vulkánu zvaného Loki byla už dříve několikrát úspěšně předpovězena a nyní se očekává další. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
QNAP uvádí na trh NAS systém QTS 4.4.1 s novým linuxovým jádrem QNAP uvádí na trh NAS systém QTS 4.4.1 s novým linuxovým jádrem
Společnost QNAP si připravila novou verzi operačního systému pro své modely NAS, a sice QTS 4.4.1. Ta představuje nové funkce pro cloudová a hybridní cloudová úložiště či řešení Fibre Channel. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Valve by dle francouzského soudu nemělo uživatelům bránit v prodeji zakoupených her Valve by dle francouzského soudu nemělo uživatelům bránit v prodeji zakoupených her
Společnost Valve byla už dříve donucena k tomu, aby umožnila hráčům vracet hry, které mají šanci si krátce vyzkoušet. Nyní se na ni ale z Francie valí další a potenciálně mnohem větší ohrožení tržeb, které se týká přeprodeje her. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek