www.svethardware.cz
>
>
>

Zážeh Beresheetu na orbitě zhatil reset počítače

Zážeh Beresheetu na orbitě zhatil reset počítače
, , aktualita
Izraelský lunární modul Beresheet má aktuálně za úkol zvyšovat svou oběžnou dráhu, aby se postupně mohl dostat až k Měsíci. Proběhnout měl přitom jeden z hlavních zážehů, ale ten musel být odložen.
K oblíbeným
reklama
Izraelský Beresheet je už řadu dní na orbitě, kam jej vynesla raketa SpaceX Falcon 9. A že to nebyl její jediný náklad, Izraelci si nemohli zrovna poroučet v tom, do jaké výšky nad zem nebo i v jaké inklinaci bude jejich loď s lunárním modulem obíhat. Dostal se alespoň do vesmíru a pak už je na něm, aby se postupně dostal až k Měsíci pomocí vlastního motoru. 
 
 
Právě před jedním z hlavních manévrů se přihodila nepříjemnost, která však nebude mít snad žádné vážné následky. Když se Beresheet připravoval na zážeh motoru, který měl jeho apoapsidu, čili nejvyšší bod oběžné dráhy zvýšit až na téměř 120 tisíc kilometrů, jeho počítač se neočekávaně resetoval a pak už nebyl čas na provedení zážehu v tom správném bodě oběžné dráhy.
 
Aktuálně společnosti SpaceIL a IAI zkoumají získaná data a analyzují situaci, přičemž systémy lodi fungují už dobře, a to až na jediný a sice zařízení sledující hvězdy (star tracker). To slouží jako navigační zařízení k tomu, aby obsluha přesně věděla, kam je loď natočena, k čemuž se využívá světlo vybraných hvězd. Star trackery na Beresheetu ale nefungují dobře a SpaceIL má za to, že je to kvůli oslnění slunečním světlem. Více se k tomuto tématu zatím nedozvíme. 
 
Beresheet se tak měl už dostat na orbitu, která by jej zavedla až do výšky 140 tisíc kilometrů od povrchu Země, což znamená, že by se dostal už na třetinu vzdálenosti, která nás dělí od Měsíce. Pomocí dalších zážehů by svou orbitu prodlužoval, až k samotnému Měsíci, což jsou manévry, které se dělají v případě využití slabších motorů. Pro zvyšování apoapsidy by totiž bylo nejefektivnější, kdyby vesmírné plavidlo mohlo všechen potřebný tah uplatnit v jednom bodě, a to v periapsidě, čili nejnižším bodě orbity. To je ale nemožné a ve skutečnosti musí být motory zažehnuty kus před a kus po dosažení periapsidy. A když by to kvůli slabšímu tahu motorů mělo trvat až moc dlouho, manévr lze zefektivnit rozdělením na několik zážehů, k čemuž je tak zapotřebí i několik oběhů. Udělat se to ale i jinak a video naznačuje, že zážehy probíhají na cestě k Zemi a pak od Země.
 
 
Každý zážeh je také předem pečlivě vypočítaný, takže ten samý už nelze provést a je třeba upravit letový plán. Ten zahrnoval celkem pět zážehů a šestým by se měl Beresheet už dostat na měsíční orbitu, kde by pak zabrzdil a přistál. Neví se ale, co způsobilo reset počítače a je otázka, zda by ten mohl způsobit problémy, kdyby se stejná věc stala třeba během zážehu motorů. To už si musí vyřešit ve firmě SpaceIL. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
NAS Synology RackStation RS820+: může umět i 10GbE NAS Synology RackStation RS820+: může umět i 10GbE
Pokud potřebujete NAS vyšší kategorie, může vás zaujmout nový Synology RackStation RS820+ a RS820RP+. Ten pojme až čtyři 3,5" disky, má 4jádrový procesor a lze jej vybavit i 10GbE připojením.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Windows 10 19H2 pro Insidery jsou tu, ostatní se dočkají brzy Windows 10 19H2 pro Insidery jsou tu, ostatní se dočkají brzy
Dávno už tolik neřešíme nové verze Windows 10 a někteří se jich možná spíše děsí a vyhýbají se jim. Rozhodně ale je třeba upozornit na to, že Windows 10 November 2019 už je tu pro Insidery. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NASA konečně dostala na orbitu satelit Ionospheric Connection Explorer NASA konečně dostala na orbitu satelit Ionospheric Connection Explorer
Několik let zpoždění měl satelit ICON (Ionospheric Connection Explorer) americké NASA. Nemohl za to přitom vývoj tohoto satelitu, jak by se dalo odhadovat, ale rakety Pegasus XL společnosti Northrop Grumman. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Bezpečnostní výzkumník s rozpočtem 200 dolarů umístil na desku špiónský čip Bezpečnostní výzkumník s rozpočtem 200 dolarů umístil na desku špiónský čip
Kauza s firmou SuperMicro, jejíž hardware měl být dle Bloombergu kompromitován, pomalu utichla, ovšem nyní může tyto vody opět jednou rozvířit bezpečnostní výzkumník Monta Elkins. Tomu se podařilo hardwarově napíchnout firewall Cisco ASA 5505.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Nejen W10 mají problémy, nový macOS Catalina maže maily Nejen W10 mají problémy, nový macOS Catalina maže maily
Aktualizace na novou verzi operačního systému často přináší nějaké problémy. U Windows 10 jde už o evergreen, své si ale užívají i uživatelé Apple macOS 10.15 Catalina. Problémy dělá ukončení 32bitové podpory i mazání e-mailů.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře