www.svethardware.cz
>
>
>

Zážeh Beresheetu na orbitě zhatil reset počítače

Zážeh Beresheetu na orbitě zhatil reset počítače
, , aktualita
Izraelský lunární modul Beresheet má aktuálně za úkol zvyšovat svou oběžnou dráhu, aby se postupně mohl dostat až k Měsíci. Proběhnout měl přitom jeden z hlavních zážehů, ale ten musel být odložen.
K oblíbeným
reklama
Izraelský Beresheet je už řadu dní na orbitě, kam jej vynesla raketa SpaceX Falcon 9. A že to nebyl její jediný náklad, Izraelci si nemohli zrovna poroučet v tom, do jaké výšky nad zem nebo i v jaké inklinaci bude jejich loď s lunárním modulem obíhat. Dostal se alespoň do vesmíru a pak už je na něm, aby se postupně dostal až k Měsíci pomocí vlastního motoru. 
 
 
Právě před jedním z hlavních manévrů se přihodila nepříjemnost, která však nebude mít snad žádné vážné následky. Když se Beresheet připravoval na zážeh motoru, který měl jeho apoapsidu, čili nejvyšší bod oběžné dráhy zvýšit až na téměř 120 tisíc kilometrů, jeho počítač se neočekávaně resetoval a pak už nebyl čas na provedení zážehu v tom správném bodě oběžné dráhy.
 
Aktuálně společnosti SpaceIL a IAI zkoumají získaná data a analyzují situaci, přičemž systémy lodi fungují už dobře, a to až na jediný a sice zařízení sledující hvězdy (star tracker). To slouží jako navigační zařízení k tomu, aby obsluha přesně věděla, kam je loď natočena, k čemuž se využívá světlo vybraných hvězd. Star trackery na Beresheetu ale nefungují dobře a SpaceIL má za to, že je to kvůli oslnění slunečním světlem. Více se k tomuto tématu zatím nedozvíme. 
 
Beresheet se tak měl už dostat na orbitu, která by jej zavedla až do výšky 140 tisíc kilometrů od povrchu Země, což znamená, že by se dostal už na třetinu vzdálenosti, která nás dělí od Měsíce. Pomocí dalších zážehů by svou orbitu prodlužoval, až k samotnému Měsíci, což jsou manévry, které se dělají v případě využití slabších motorů. Pro zvyšování apoapsidy by totiž bylo nejefektivnější, kdyby vesmírné plavidlo mohlo všechen potřebný tah uplatnit v jednom bodě, a to v periapsidě, čili nejnižším bodě orbity. To je ale nemožné a ve skutečnosti musí být motory zažehnuty kus před a kus po dosažení periapsidy. A když by to kvůli slabšímu tahu motorů mělo trvat až moc dlouho, manévr lze zefektivnit rozdělením na několik zážehů, k čemuž je tak zapotřebí i několik oběhů. Udělat se to ale i jinak a video naznačuje, že zážehy probíhají na cestě k Zemi a pak od Země.
 
 
Každý zážeh je také předem pečlivě vypočítaný, takže ten samý už nelze provést a je třeba upravit letový plán. Ten zahrnoval celkem pět zážehů a šestým by se měl Beresheet už dostat na měsíční orbitu, kde by pak zabrzdil a přistál. Neví se ale, co způsobilo reset počítače a je otázka, zda by ten mohl způsobit problémy, kdyby se stejná věc stala třeba během zážehu motorů. To už si musí vyřešit ve firmě SpaceIL. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Google Stadia je tu, máme zde nadšení i zklamání Google Stadia je tu, máme zde nadšení i zklamání
Očekávaná streamovací herní platforma Google Stadia je konečně zde. Na internetu se už objevují první zkušenosti a jak se dalo čekat, najdeme zde pozitivní překvapení i negativní komentáře na chybějící vlastnosti.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Asus uvedl PCE-AX3000, PCIe Wi-Fi síťovku s 3000 Mbps Asus uvedl PCE-AX3000, PCIe Wi-Fi síťovku s 3000 Mbps
Pokud chcete, aby váš desktop využíval nejrychlejší Wi-Fi 6 (802.11ax), budete muset patrně sáhnout po adekvátní síťové kartě. Takovou představuje společnost Asus. Její model PCE-AX3000 Wi-Fi 6 podporuje s rychlostí až 3 Gbps.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Ryzen 9 3950X na levných a drahých deskách: jaký mají vliv na výkon? Ryzen 9 3950X na levných a drahých deskách: jaký mají vliv na výkon?
Server TechSpot provedl test s procesorem Ryzen 9 3950X, který byl otestován na různých deskách s čipsety X570 a především pak s B450. Ty můžeme brát jako minimum pro takový procesor, ale to ovlivní jeho výkon? 
Včera, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
V USA se vznítila rychlonabíječka Tesla Supercharger V USA se vznítila rychlonabíječka Tesla Supercharger
V New Jersey se u čerpací stanice Wawa vznítila rychlonabíječka Tesla Supercharger. To není úplně běžné, neboť dosud se při nabíjení obvykle vznítily elektromobily, ale ne nabíječky. Naštěstí se nic vážného nestalo.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Valve chystá nový Half-Life, odhalí jej ve čtvrtek Valve chystá nový Half-Life, odhalí jej ve čtvrtek
Mnozí už ani nedoufali, že by společnost Valve vyslyšela prosby a nářky volající po pokračování série Half-Life. Nyní ale mohou zase trnout nad tím, co se z této nadlouho přerušené série stane.
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře