reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Zen 3 nastoupí v druhé polovině 2020, ohlášen byl Zen 5

24.10.2019, Jan Vítek, aktualita
Zen 3 nastoupí v druhé polovině 2020, ohlášen byl Zen 5
Přibližně ještě rok budou aktuální procesory AMD Zen 2, čili dnešní Ryzen 3000 a ostatní. AMD totiž plánuje vypustit nové produkty s architekturou Zen 3 někdy v druhé polovině příštího roku. 
Byli bychom jistě rádi, kdyby se společnosti AMD povedlo vyslat na trh nové procesory Zen co nejdříve, když ta už má u TSMC připraven potřebný 7nm proces využívající EUV litografii. Nicméně Zen 2 v podobě Ryzen 3000, nové EPYC a také Threadrippery byly či budou vypuštěny na trh v druhé polovině tohoto roku, a tak se dá říci, že Zen 3 přijde včas, tedy dle těchto slibů. 
 
 
Ostatně je pravda, že na hi-end aktuální desktopové generace stále ještě čekáme, ať už uvažujeme o 16jádrovém Ryzen 9 3950X nebo o nových Threadripperech, které by měly mít 24 a více jader. První Ryzen 3000 přitom přišly na trh v červenci, poté byly představeny EPYC druhé generace a nyní čekáme na zbytek. Dá se říci, že tím AMD pokrylo první čtyři měsíce v druhém pololetí tohoto roku a něco podobného by se snad dalo čekat od další generace. 
 
Naopak poté by si prý AMD mohlo dopřát delší pauzu, než uvede na trh procesory založené na Zen 4. Ty by totiž měly přijít někdy v roce 2022 a je otázka, zda to má znamenat jeho začátek, nebo to bude opravdová plnotučná dvouletá pauza. V takovém případě bychom se totiž teoreticky mohli dočkat výplně v podobě Zen 3+, stejně jako u mezigenerace Zen+. 
 
Potvrzen byl také už vývoj procesorové generace Zen 5, přičemž v jejím případě nemá už vůbec cenu rozebírat to, kdy by ta mohla dorazit. CTO Mark Papermaster jen potvrdil, že Zen 4 a Zen 5 vyvíjí dva samostatné týmy inženýrů. 
 
 
Z roadmapy ukazující vývoj procesorů EPYC to přitom opravdu vypadá, že nástup procesorů Zen 3 by mohl v daném roce přijít o cca měsíc později než v případě Zen 2. Můžeme tak zatím vyhlížet konec letních prázdnin 2020, ostatně prodejní sezóna spojená s návratem do škol je IT firmami jedna z nejoblíbenějších. 
 
Jak roadmap ukazuje, tapeout čipů Zen 3 už proběhl, takže návrh je dávno dokončen a nyní už nastává vývoj jednotlivých modelů a postupné přípravy na rozjetí výroby. Co se týče Zen 4 reprezentovaný ve světě EPYC generací Genoa, zatím ještě nemáme potvrzeno to, že AMD skutečně využije 5nm výrobní proces. Vypadá to ale na logický vývoj, neboť TSMC do této technologie notně investovalo, chce ji mít připravenou pro nasazení už za necelý rok a pokud by Zen 4 měly opravdu přijít až v roce 2022, daný proces by už měl být slušně vyspělý. 
 
Zdroj: wccftech


reklama