Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Zuckerberg a Facebook zažalován kvůli 20% poklesu akcií

29.7.2018, Milan Šurkala, aktualita
Zuckerberg a Facebook zažalován kvůli 20% poklesu akcií
Facebook a jeho šéf Mark Zuckerberg mají další problém. Po skandálu s Cambridge Analytica a výrazném pádu akcií na burze je zde první žaloba týkající se právě tohoto pádu. Akcionářům se nelíbí, že přišli o 20 %.
Sociální síť Facebook, její šéf Mark Zuckerberg a CFO David Wehner čelí nové žalobě. Tu podal akcionář společnosti James Kacouris, kterému se nelíbí, že hodnota akcií kvůli hospodářským výsledkům spadla o 20 %. Lépe řečeno, nelíbí se mu, že zástupci společnosti údajně nedostatečně informovali veřejnost o zpomalujícím se růstu příjmů (ty nicméně i tak byly velmi slušných +42 %) a klesajícím počtu uživatelů v důležitých oblastech. Celkový počet uživatelů totiž sice stále rostl, týkalo se to ale chudých oblastí, zatímco bohatší Evropa z Facebooku začíná utíkat.
 
Facebook logo
 
Kacouris se vyjádřil, že byl "šokovaný", když pravda vyšla najevo a nejen on přišel během pár hodin o 20 %. Ostatně hodnota společnosti Facebook kvůli tomu během chvíle klesla o více než 110 miliard dolarů a hodnota jmění samotného Zuckerberga se takto snížila o 13 miliard dolarů (Zuckerberg vlastní zhruba osminu akcií Facebooku).
 
Uvidíme, zda Kacouris se svou žalobou uspěje. Obchodování s akciemi je totiž vždycky riziko a je těžké předpokládat, jak výrazná bude reakce investorů. V tomto případě nastala velká panika podobně jako u Twitteru. Pokud jde o žaloby v souvislosti s velkým propadem hodnoty akcií, ty jsou v USA docela běžným jevem. Je tedy možné, že se podobných žalob na Facebook objeví více.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.