www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

3DMark Stress Test otestuje stabilitu výkonu vaší sestavy

3DMark Stress Test otestuje stabilitu výkonu vaší sestavy
, , aktualita
Futuremark přišel s aktualizací pro svůj populární 3DMark, která se postará o otestování naší sestavy z trošku jiného hlediska než obvykle. Namísto celkového výkonu daného výsledným indexem nám sdělí, zda je tento výkon stabilní.reklama
Společnost Futuremark tak doplní výsledky hardwarových serverů o nové zajímavé výsledky, které "nevyplivnou" pouze výsledné FPS nebo nějaký číselný index týkající se celkového výkonu, ale údaje o tom, jak stabilní či nestabilní výkon dokáže naše sestava poskytovat. Jde tedy o to, zda se výkon v některých částech testů z nějakého důvodu nepropadá. To může být známkou třeba toho, že procesor nebo grafická karta se nechladí dostatečně a nastává tzv. thermal throttling, čili snižování výkonu sražením taktovací frekvence ve snaze snížit teplotu.

Je tedy zřejmé, že jde o dlouhodobý test, který se bude hodit především při testování jednotlivých modelů karet, aby se ukázalo, zda pro ně výrobci zvolili dostatečně výkonné chlazení. 3DMark Stress Test je ale k dispozici pouze pro majitele registrovaných kopií edicí Advanced nebo Professional. Ti pak budou moci provést měření, přičemž se využívá 20 (Advanced) až maximálně 5000 (Professional) testovacích smyček. Pomocí následujícího vzorce pak 3DMark vypočítá procentní stabilitu, kde fpsHigh/fpsLow představuje průměrnou snímkovací frekvenci z nejlepší a nejhorší smyčky.

Aby daná sestava prošla, musí být tento výsledek roven alespoň 97 procentům, což je pak označeno jako stabilní. Znamená to tak, že nejhorší smyčka musí být maximálně o 3 procenta horší než ta nejrychlejší, i když tedy není jasné, jak a proč si Futuremark stanovil zrovna takové rozmezí, aby určil, že pod 97 procenty už to je problém.

Server Hexus.net už tuto funkci vyzkoušel na grafické kartě NVIDIA GeForce GTX 980 Ti, o níž se ví, že nemá zrovna stabilní takty v zátěži a výsledek skutečně splnil očekávání. Rozdíl mezi nejlepší a nejhorší smyčkou byl více než 8procentní. Jenomže je to skutečně problém, který bychom měli v případě moderních karet tak moc řešit? Však ty už dlouho stejně jako procesory využívají dynamickou frekvenci, takže mají nastaveno, aby například v zátěži pracovaly alespoň na 1000 MHz a maximálně pak na 1100 MHz. Čili pokud test začnou s vysokou frekvencí a ta postupně klesne, může být rozdíl mezi nejlepší a nejhorší smyčkou skutečně tak velký, jak ukazuje výše uvedený výsledek. V daném případě ale takt GeForce GTX 980 Ti dle záznamů GPU-Z nikdy v průběhu testování neklesl pod základních 1216 MHz, takže dle specifikací karta pracovala naprosto správně, ale 3DMarku se to moc nelíbilo. Navíc je tu ještě dynamická frekvence procesoru, která také může výsledky testů ovlivnit.

Na druhou stranu právě to lze využít pro srovnávání jednotlivých modelů karet, i když si nikdo nemůže být jistý, že výsledek testů jedné karty může být aplikován na ostatní kusy daného SKU, neboť každé GPU je jiné. Ze screenshotu s výsledky je také patrné i to, že karta se nějakou dobu zahřívala na provozní teplotu a test by nejspíše na výsledky při dosud neustálené teplotě neměl brát zřetel. Uvidíme tedy, jak se tento způsob testování nakonec ujme.

Zdroj: Hexus.net
Nejpopulárnější operační systémy
reklama
Nejnovější články
Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem
Univerzita Cardiff pracuje na algoritmu, který umožní vyhledávání nenávistných příspěvků na Twitteru a především jejich spojování s reálnými trestnými činy. V budoucnu by tak policie mohla snáze předpovědět výbuchy násilí spojené například s rasismem.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik
Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI
Sám šéf FBI James Comey se nedávno nechal slyšet, že má webovou kameru na svém notebooku přelepenou kusem pásky. Dělá to prý pro svou bezpečnost a doporučuje stejný krok učinit i všem ostatním.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře
První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu
Alstom se pochlubil prvním osobním vlakem využívajícím vodíkové palivové články. A nejedná se o žádnou technologii daleké budoucnosti, moderní jednotky začnou brázdit německé koleje už koncem roku 2017.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Biostar má svou první myš, levný model AM2 Biostar má svou první myš, levný model AM2
Společnost Biostar známe především jako výrobce základních desek a grafických karet, přičemž v tomto ohledu patří vedle firem Gigabyte a Asus mezi trpaslíky. Nyní se tato firma rozhodla, že zavede výrobu i počítačových myší.
23.9.2016,  aktualita, Jan Vítek
Google otevřel vývojářům VR platformu Daydream, ale zatím chybí smartphony Google otevřel vývojářům VR platformu Daydream, ale zatím chybí smartphony
Tento týden došlo k vydání VR SDK 1.0 pro platformu virtuální reality Google Daydream. Vývoj aplikací tak může naplno začít ještě předtím, než se na trhu objeví více než jeden podporovaný smartphone.
23.9.2016,  aktualita, Jáchym Šlik