www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD Bristol Ridge: 7. generace APU je tu, ale jen pro OEM

AMD Bristol Ridge: 7. generace APU je tu, ale jen pro OEM
, , aktualita
Před několika týdny se objevila informace, že AMD po prázdninách představí již 7. generaci svých APU, čili Bristol Ridge. Jde o první čipy pro nový AM4 a také první procesory AMD pro DDR4. Potvrdilo se ale také, že jde o hardware pro OEM.reklama
Dle AMD tak začaly společnosti HP a Lenovo nabízet své první počítače založené na 7. generaci APU A-Series. Čili (alespoň zatím) budou Bristol Ridge k dispozici pouze v hotových počítačích a ne jako samostatně prodávané procesory společně s novými deskami. To už by tyto základní desky musely dávno zaplavit trh, což se nestalo.

Pokud si ale koupíte nový počítač od HP a Lenova, můžete se sami podívat, jak vypadá socket AMD AM4 připravovaný rovněž pro Zen a přesvědčit se, že AMD už přešlo na paměti DDR4, pro což byl ostatně již dávno nejvyšší čas. Pak můžeme samozřejmě očekávat i další vylepšení jako podporu PCI Express 3.0, USB 3.1, NVMe a SATA Express. Tím se ale AMD pouze dotahuje na konkurenci, která to všechno nabízí už dávno.

Určitě vás ale zajímá, jaké konkrétní modely nabídne nová desktopová rodina Bristol Ridge. Stačí se podívat na ten nejlepší, abychom viděli, kam se AMD posunulo. Tím je model A12-9800, který je s modelem E první v kategorii A12 (dříve to bylo přinejlepším A10). Ten tak můžeme srovnávat právě s modelem A10-7890K z letošního března. Ten má k dispozici 4 jádra Steamroller na 4,1 až 4,3 GHz a Radeon R7 s 8 CU na taktu až 866 MHz, přičemž TDP je 95 W. Proti němu stojí A12-9800 se 4 jádry modernější architektury Excavator na 3,8 až 4,2 GHz a Radeon R7 s 8 CU na taktu až 1108 MHz, a to s TDP jen 65 W.

Co se týče taktů procesorových jader, ty jsou srovnatelné, ale nový A12 ukázal výrazný nárůst taktu svého GPU, ačkoliv to má pořád jen 512 shaderů. Jeho 1108 MHz by se ale mělo ukázat v pozitivním světle, ovšem dle neoficiálních informací nejde o nejnovější 4. generaci GCN, ale o 3. generaci stejně jako v případě čipů Fiji a Tonga. AMD se ale podařilo výrazně snížit TDP na 65 W, což je pozoruhodný výkon s přihlédnutím ke stále stejné 28nm výrobní technologii.

Vedle nejvýkonnějších A12 AMD také nabízí i slabší verze až po A6 a dokonce tu je i jeden Athlon se čtyřm CPU jádry, který zcela postrádá grafické jádro. AMD už také provedlo nějaké testy a pro srovnání si vybralo 65W procesor Core i5 6500 se základní HD Graphics 530, takže není divu, že A12-9800 má dosáhnout dvojnásobného grafického výkonu a srovnatelného výkonu dle PCMark 8 v2 Home. V testu 3DMark 11 Performance získal A12 konkrétně 3520 bodů s využitím 8GB dvoukanálové DDR4-2400, SSD a Windows 10.

Dále se AMD zaměřilo na podporu videa, takže nová APU mají HW dekódování videa v 4K H.264 i H.265. My jsme byli ale zvědaví především na schopnosti čipových sad, ale podívejme se ještě na nabídku samotných APU. Ty už totiž mají PCIe 3.0, ale pouze 8 linek a ne plných 16. Dle AMD to tak asi stačí. Pak má samotný procesor 4 porty USB 3.0, 2x SATA a 2 linky PCIe pro SSD s podporou NVMe

Zbytek musí zajistit čipové sady, a to B350 a slabší A320. Ty už podporují stále jen PCIe 2.0 se 6 nebo 4 linkami, ale mají už integrovány až dva porty USB 3.1, pak další USB 3.0 a 2.0 a nakonec SATA a SATA Express s podporou RAID 0/1/10.

AMD nakonec sděluje, že počítače HP a Lenovo s platformou AM4 ukazují její připravenost na nadcházející procesory Summit Ridge, čili první 14nm Zen. Ty však doprovodí na trh přinejmenším jeden další čipset, který by rozhodně měl nabídnout daleko lepší možnosti než B350 a A320. Co se týče APU Bristol Ridge určených pro maloobchod, o tom nepadlo ani slovo.

Zdroj: TZ AMD
Nejpopulárnější procesory
reklama
Nejnovější články
Google uvede Andromedu – dostanou Windows konečně relevantní konkurenci? Google uvede Andromedu – dostanou Windows konečně relevantní konkurenci?
Podle všeho to vypadá, že společnost Google uvede v nejbližší době nový operační systém Andromeda, který je určený pro desktop. Cílem je využít to nejlepší z mobilního a desktopového světa. Mají se v Redmondu čeho bát?
Včera,  aktualita, Michal Hala
Nanoxia Project S: skříň pro hi-end HTPC Nanoxia Project S: skříň pro hi-end HTPC
Společnost Nanoxia už na Computexu 2015 představila svůj 'NanoXia Project', který připomněla ještě také letos na Gamescomu. Jeho výsledkem je skříň Nanoxia Project S označená za hi-end skříň pro HTPC sestavy.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Astronomové potvrdili teorii neúspěšných supernov Astronomové potvrdili teorii neúspěšných supernov
Astronomové mohli sledovat vůbec první případ hvězdy, která byla tak masivní, že přeskočila stádium supernovy a rovnou se zhroutila do podoby černé díry. Můžeme tak mluvit o první zaznamenané neúspěšné supernově.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Elon Musk představuje plány na kolonizaci Marsu Elon Musk představuje plány na kolonizaci Marsu
Elon Musk má se svou společností SpaceX velké plány. Vývoj znovupoužitelných raket vede k hlavnímu cíli: dobýt rudou planetu. Na včerejší konferenci Making Humans a Multiplanetary Species Elon Musk představil své plány.
Včera,  aktualita, Kateřina Hoferková,  1 komentář
Desky Gigabyte s AM4 vyfoceny, co nabídnou? Desky Gigabyte s AM4 vyfoceny, co nabídnou?
Můžeme se těšit na novou generaci základních desek se socketem AMD AM4, která bude určena pro procesory Zen i nová APU BristolRidge. Na dvě takové se už můžeme podrobně podívat, na svědomí je má společnost Gigabyte.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  4 komentáře