www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD na konci roku opět získalo zpět část grafického trhu

AMD na konci roku opět získalo zpět část grafického trhu
, , aktualita
Nedávno se na tchaj-wanském serveru DigiTimes objevila informace, že podíl firmy AMD na trhu s grafickými kartami se v tomto kvartálu nejspíše sníží. To je ještě ve hvězdách, ovšem za poslední kvartál 2015 už máme přesné údaje z JPL.reklama
A dle těchto údajů nemůžeme být tak skeptičtí jako DigiTimes, neboť AMD si v posledním kvartálu minulého roku dokázalo vzít malou část trhu zpět, alespoň dle údajů společnosti Jon Peddie Research. Dle ní také v tomto kvartálu rostl celý trh s grafickými čipy, a to o 2,4 procenta, ovšem ne v porovnání se stejným kvartálem předchozího roku, ale se třetím kvartálem. To není moc dobrý výsledek na tradičně silný závěr roku, ale je pochopitelné, že nyní už zákazníci čekají spíše na nástup nových 14nm a 16nm GPU Polaris a Pascal, popřípadě na očekávané snižování cen aktuálních karet. I když je tedy otázka, zda AMD a NVIDIA se vůbec rozhodnou snižovat ceny aktuálních karet a jestli je spíše ihned po nástupu nových generací nestáhnou z trhu. To by se pochopitelně týkalo především té společnosti, která svou novou generaci karet dostane na trh dříve a jako taková bude mít značnou výhodu. Prozatím to vypadá, že by touto společností mohlo být AMD.

Ze zveřejněného grafu můžeme vyčíst také to, že počet prodávaných AIB (add-in board), tedy samostatných grafických karet, neustále klesá a dostal se nacca 50 milionů kusů. Jenomže v roce 2015 byl zaznamenán pozoruhodný skok týkající se prodejů grafických karet pro nadšence. To jsou karty v ceně 299 dolarů a více, tedy v případě NVIDIE to je GeForce GTX 970 a lepší a u AMD zase Radeon R9 390 a lepší. Těch se v roce 2014 prodaly necelé tři miliony, což bylo v postatě stejné i v předchozích třech letech, ovšem za rok 2015 to je rovnou dvojnásobek. To zcela jasně ukazuje na to, že trh s hrami a herními počítači se vzmáhá a zákazníci mají zájem o hraní AAA her ve vysokém rozlišení, tedy ve vyšším než Full HD. Ještě aby ne, když podobný nárůst prodejů se objevil i na trhu s herními monitory.
vize o vývoji výrobních procesů z roku 2000


A jak je to tedy s aktuálním podílem firem AMD a NVIDIA? Po třetím kvartálu se ukázalo, že AMD získalo zpět jen 0,8 procent trhu a dostalo se tak na 18,8 %. Zbytek pak jako obvykle ovládá NVIDIA, neboť ostatní výrobci grafických karet (Matrox, S3) mají zanedbatelné podíly. Nyní se ale AMD dostalo na 21,1 procent, takže pokud někdo hrozí tím, že podíl AMD na trhu s grafikami se sníží, tyto údaje tomu rozhodně nenasvědčují. Nedá se totiž ani říci, že by AMD v posledních měsících udělalo něco, co by oslabilo jeho pozici na trhu s grafikami, spíše naopak. Jednak byla zlevněna karta Radeon R9 Nano, pak se objevil herní bundle v podobě nového Hitmana, pozitivně se mluví o Radeonech ve spojení se systémy pro virtuální realitu, oblíbeny jsou také nové ovladače Crimson a za zmínku stojí také iniciativa GPUOpen.

Vypadá to tedy, že AMD, respektive šéf divize RTG (Radeon Technologies Group) Raja Koduri má dobře našlápnuto k tomu, aby začal získávat zpět ztracený podíl. Čeká je ale ještě mnoho práce, ale také se firma může těšit na to, že s příchodem nových generací Polaris a Pascal začne nové kolo souboje. A je také zřejmé, že firmy svedou souboj především o lukrativní část trhu s kartami pro herní nadšence. Ještě aby ne, když nám za poslední rok tak pěkně vyrostl.

Zdroj: JPR
Nejpopulárnější grafické karty
reklama
Nejnovější články
Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence
Velké světové technologické společnosti Google, Microsoft, Facebook, Amazon a IBM se rozhodly, že vytvoří partnerskou organizaci, která bude sledovat a usnadňovat vývoj technologií umělé inteligence. Co to znamená?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity
Kanadská společnost D-Wave si nárokuje prvenství jako prodejce komerčně dostupného kvantového počítače. Podívejme se na to, co má v rukou nyní, neboť se pochlubila s modelem využívajícím 2048 quibitů.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta
Již nějaký ten pátek víme, že NVIDIA se chystá po generaci GPU Pascal přijít s čipy Volta. Ty ještě v případě grafických karet zdaleka nejsou aktuální, ovšem to NVIDII nezabránilo představit nový produkt Xavier, který je na GPU Volta postaven.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky
USB Implementers Forum oznamuje nový standard pro využití moderního konektoru USB Type-C. Jedná se o USB Audio Device Class 3.0, který má posloužit jako hlavní řešení pro připojení rozličných zařízení.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  3 komentáře
Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu
Společnost Samsung nedávno představila své nové produkty, ale při té příležitosti se také rozpovídala o své vizi budoucnosti SSD. Jak mají tedy tato úložná zařízení postupně nahrazovat pevné disky a co jim k tomu pomůže?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře