www.svethardware.cz
>
>
>
>

Astronauti z ISS poprvé vkročili do nafukovacího modulu BEAM

Astronauti z ISS poprvé vkročili do nafukovacího modulu BEAM
, , aktualita
Experimentální obytný modul BEAM je úspěšně nafouknutý na ISS a nyní do něj poprvé vkročili i dva astronauti, aby provedli potřebnou kontrolu. I po počátečních problémech s nafukováním vypadá BEAM v pořádku.reklama
Obytné moduly, které se dají ve vesmíru roztáhnout, jsou důležité, protože při přepravě nezaberou příliš místa a ve vesmíru astronautům poskytnou potřebný prostor navíc. Poté, co se nafukovací vesmírný modul BEAM (zkratka pro Bigelow Expandable Activity Module) od společnosti Bigelow Aerospace povedlo úspěšně roztáhnout do plné velikosti, bylo astronautům povoleno dovnitř poprvé i vstoupit.

Při nafukování se modul BEAM potýkal s problémy a nechtěl se roztáhnout, nakonec se vše vyřešilo tím, že se materiál musel nechat ve vesmíru uležet. Po dvou dnech v sobotu 28. května se tedy nafouknutí podařilo a nyní modul BEAM poprvé navštívili astronauti, aby vše zkontrolovali, zjistili, jestli je modul v pořádku, a sesbírali data ze senzorů.

Do modulu BEAM v pondělí vstoupili dva astronauti z Mezinárodní vesmírné stanice - astronaut NASA Jeff Williams a Rus Oleg Skripočka. V první řadě odebrali vzorky vzduchu a stáhli data ze všech senzorů. Podle jejich slov bylo v nafukovacím modulu chladněji, konkrétně byla naměřena teplota 6,6 °C, ale to odpovídalo očekávání. Jeff Williams také reportoval, že uvnitř nenašel žádné stopy po kondenzaci a že modul vypadá nedotčeně a v pořádku. Astronauti zároveň vnitřek rozšířitelného modulu BEAM i natočili, takže je možné vidět, jak to v modulu po nafouknutí na ISS vypadá.


Naplánovány jsou už i další návštěvy BEAMU, které se uskuteční dnes a ve středu, vstupní poklop BEAMU však musí být z bezpečnostních důvodů po každém vstupu hned uzavřen. Při těchto dodatečných návštěvách se plánuje umístění dalších senzorů a zařízení na sběr dat o teplotě nebo míře radiace. Celý experiment s modulem BEAM má trvat dva roky, přičemž budou probíhat pravidelné kontroly, návštěvy a testy, termíny dalších kontrol však ještě nejsou stanoveny.

Modul BEAM má tu výhodu, že na kosmické lodi Dragon od SpaceX, která ho na Mezinárodní vesmírnou stanici dopravila, nezabíral ve své vyfouklé podobě příliš mnoho prostoru. V plánu je na ISS dopravit i mnohem větší nafukovací modul B330, který se má do vesmíru dostat okolo roku 2020. Tyto rozšířitelné vesmírné moduly najdou své velké uplatnění především při plánovaných misích na Mars.

Zdroje: engadget.com, NASA

Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem
Univerzita Cardiff pracuje na algoritmu, který umožní vyhledávání nenávistných příspěvků na Twitteru a především jejich spojování s reálnými trestnými činy. V budoucnu by tak policie mohla snáze předpovědět výbuchy násilí spojené například s rasismem.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik
Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI
Sám šéf FBI James Comey se nedávno nechal slyšet, že má webovou kameru na svém notebooku přelepenou kusem pásky. Dělá to prý pro svou bezpečnost a doporučuje stejný krok učinit i všem ostatním.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře
První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu
Alstom se pochlubil prvním osobním vlakem využívajícím vodíkové palivové články. A nejedná se o žádnou technologii daleké budoucnosti, moderní jednotky začnou brázdit německé koleje už koncem roku 2017.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Biostar má svou první myš, levný model AM2 Biostar má svou první myš, levný model AM2
Společnost Biostar známe především jako výrobce základních desek a grafických karet, přičemž v tomto ohledu patří vedle firem Gigabyte a Asus mezi trpaslíky. Nyní se tato firma rozhodla, že zavede výrobu i počítačových myší.
23.9.2016,  aktualita, Jan Vítek
Google otevřel vývojářům VR platformu Daydream, ale zatím chybí smartphony Google otevřel vývojářům VR platformu Daydream, ale zatím chybí smartphony
Tento týden došlo k vydání VR SDK 1.0 pro platformu virtuální reality Google Daydream. Vývoj aplikací tak může naplno začít ještě předtím, než se na trhu objeví více než jeden podporovaný smartphone.
23.9.2016,  aktualita, Jáchym Šlik