Autonomní vozidla Uberu už vozí pasažéry po Pittsburghu

Autonomní vozidla Uberu už vozí pasažéry po Pittsburghu
, , aktualita
Uber tento týden spustil provoz svých samořízených automobilů, a to podle očekávání v americkém Pittsburghu. Ve speciálně upravených vozidlech Ford Focus je ovšem stále přítomný člověk, i když o řízení automobilu už se stará počítač.reklama
Autonomní vozidla se tento týden zase o krok posunula k běžnému využití. Společnost Uber, která po celém světě provozuje alternativu k tradičním taxi službám, začala zákazníky vozit v počítačem řízených automobilech. Zatím se tak podle plánu stalo pouze na jediném místě, a to v americkém Pittsburghu. Toto město si společnost nevybrala náhodou, před rokem a půl tam totiž otevřela Advanced Technologies Center (ATC) zaměřené právě na vývoj autonomních vozidel. Zatím je v běžném provozu několik prototypů Fordu Focus, které vozí nejvěrnější zákazníky v rámci služby UberX.

Cestující mohou být překvapeni tím, že v automobilu, který pro ně přijede, je stejně přítomen řidič. Je to hned ze dvou důvodů. Tím prvním je bezpečnost, přece jen je technologie z dlouhodobého hlediska stále jen v plenkách, především co se týče nasazení v běžném provozu. Člověk sedící na místě řidiče tak může okamžitě zasáhnout v případě, že by došlo k technickému či jinému problému. Přítomnost řidiče ovšem vyžaduje také zákon, legislativa je v tomto ohledu stejná ve všech amerických státech.

Autonomní vozidla Uberu jsou na ulici nepřehlédnutelná. Prototypy jsou vybaveny celou řadou senzorů, ze kterých je nejdůležitější LIDAR (light detection and ranging) – technologie podobná radaru, ale založená na principu laserových paprsků. Snímač vytváří 360stupňové obrazy okolí, podobně jako autonomní vozidlo Googlu či jiných společností. Prototyp Uberu se ovšem liší dodatečnými kamerami a druhým menším senzorem LIDAR. Automobil by díky tomu měl lépe rozpoznávat jiná brzdící vozidla, chodce, semafory i dopravní značení, minimalizuje se tím také riziko slepých míst.


Pokud se provoz osvědčí, mohli bychom se v budoucnu setkat se samořízenými vozidly Uberu v dalších městech, třeba i v Praze.

Zdroj: Pcworld.com
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
AMD Zen Plus: 7nm APU Gray Hawk přijde v roce 2019 AMD Zen Plus: 7nm APU Gray Hawk přijde v roce 2019
Nyní je aktuální generace APU Bristol Ridge, ale my už se můžeme podívat do budoucnosti, kde se rýsují již 7nm APU založená na procesorové architektuře Zen Plus. Jde o Gray Hawk chystané na rok 2019.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit
Agentura Reuters přinesla zprávu, že Twitter vyjednává s hned několika technologickými společnostmi a hledá mezi nimi tu, která by jej byla ochotna koupit. Není to ani tak moc překvapivé vzhledem k tomu, jaké finanční výsledky Twitter má v posledních letech.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Šestá Civilizace se blíží, co budeme potřebovat? Šestá Civilizace se blíží, co budeme potřebovat?
Už za necelý měsíc si budeme moci zahrát šestý díl hry Civilization Sida Meiera. Vývojářské studio Firaxis společně s 2K Games nyní oznamuje, jaké jsou minimální a doporučené specifikace pro PC. Stačit bude i slabší sestava.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
NVIDIA chystá 75W GeForce GTX 1050 a 1050 Ti NVIDIA chystá 75W GeForce GTX 1050 a 1050 Ti
Už dříve se objevily informace o chystané kartě NVIDIA GeForce GTX 1050, přičemž dnes už se můžeme podívat na očekávané specifikace také lepší verze s označením GTX 1050 Ti. Co nám tyto modely s TDP pod 75 W nabídnou?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
SSD pro PCIe mají před sebou světlou budoucnost plnou růstu SSD pro PCIe mají před sebou světlou budoucnost plnou růstu
Pokud existuje nějaká oblast spojená s PC trhem, kterou v nejbližších letech čeká prudký a stabilní růst, jsou to SSD. A zvláště ta, která jsou určena pro rozhraní PCI Express, jichž je na trhu naštěstí stále více. Co je tedy dle odhadů čeká do roku 2020?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek