www.svethardware.cz
>
>
>

Blízká galaxie odhalila nové informace o vzniku prvků

Blízká galaxie odhalila nové informace o vzniku prvků
, , aktualita
Otázka o vzniku jednotlivých prvků periodické tabulky je stále velice živá a nové informace přináší také sledování vesmírných galaxií. Nyní se objevily nové informace a důkazy, které ale nejsou zrovna v souladu s očekáváními.reklama
Když se podíváme na periodickou tabulku prvků z hlediska jejich vzniku, pak je jasné, proč astronomové berou jen dva jako lehké a ostatní považují za těžké, respektive v jejich terminologii jde o kovy. Pouze vodík a helium měly vzniknout při velkém třesku a ostatní prvky má na svědomí kosmické záření, samotný člověk, ale především práce malých a velkých hvězd až supernov. Vznik řady ze známých prvků je ale stále nejistý a s naší technikou neověřitelný, a to ani s využitím Velkého hadronového urychlovače (LHC).

Astronomové z Kavli Institute v MIT se nedávno zaměřili na vzdálené hvězdy, aby nasbírali další informace, které by mohly otázku o vzniku prvků více objasnit. Sledovali konkrétně malou galaxii Reticulum II a její nejjasnější hvězdy a přitom objevili, že v této galaxii se nachází mnohem vyšší koncentrace tězkých prvků, než vyplývá z teorie. To zaujalo také jaderné fyziky a vědce zkoumající vývoj mladého vesmíru, kteří se s astronomy z MIT shodli na tom, že podobné studie by mohly odhalit i původ vzniku některých největších objektů ve vesmíru, které známe.

Předmětem zájmu byly prvky označované jako R-process (R jako rapidní), které dle teorie vznikají v srdci hroutící se hvězdy nebo při kolizi dvou neutronových hvězd. Mezi takové prvky patří olovo, platina či uran, což by mělo platit i pro galaxii Reticulum II, ale dle zjistěných informací tam vládne zlato a europium. Právě to je pro vědce matoucí a překvapivé, neboť hvězdy v tamní galaxii nepovažují za tak horké, aby mohly samy o sobě takové prvky vyrobit. Strávili tak mnoho času pouhým ověřováním toho, že zjistěné informace se skutečně vztahují ke sledované galaxii.

Jejich závěr je ten, že zjistěné prvky byly vytvořeny již v dávné minulosti, a to pravděpodobně srážkou dvou neutronových hvězd, které se samy postaraly o jejich vznik. Objevila se tak další teorie o tom, že nejvíce R-process prvků ve vesmíru vzniklo právě srážkami neutronových hvězd, což by znamenalo, že i velké galaxie takové prvky získaly stejným způsobem, přičemž takových srážek nemohlo být mnoho. Tomu ostatně napovídá i fakt, který lidem obklopeným kovy často nedochází, a sice že těžké prvky jsou ve vesmíru vzácné a stále v něm převládá vodík a helium. Stačí se podívat na naše Slunce, které se skládá ze 73,5 % z vodíku, 24,9 % je helium a třeba zlata je pouze jedna miliardtina.

Zdroj: Kavli Foundation
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech
Ve spotřebitelském sektoru jsme už mnoho let odkázáni na 1Gb/s Ethernet, což se má brzy změnit. Můžeme se těšit až na propustnost 5 Gb/s, přičemž té bude možné dosáhnout na stávajících kabelových rozvodech.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře
K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů
NVIDIA s představením generace Pascal odstartovala také kontroverzní program, když začala vydávat na trh karty série Founders Edition. Ty mnoho výrobců vidí jako snahu slíznout smetanu, ale tak to prý není.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC
Dle Samsungu už mají brzy získat převahu SSD vybavená pro rozhraní PCI Express a protokol NVMe. Nástup nových ADATA SX8000 to jen dokazuje a jde prý také o první spotřebitelské modely vybavené 256Gbit paměťmi Intel / Micron 3D MLC.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím
Společnost HP nedávno k nelibosti mnoha svých zákazníků aktivovala DRM, které už delší dobu bylo připraveno ve firmwaru inkoustových tiskáren OfficeJet. Znemožnila tak využití neoriginálních náplní a vysloužila si hlasitou kritiku.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře
No Man’s Sky vyšetřována kvůli klamavé reklamě No Man’s Sky vyšetřována kvůli klamavé reklamě
Vypadá to, že zájem o hru No Man’s Sky jen tak nevyprchá, jen ten zájem nebude takový, jak by si její tvůrci přáli. Advertising Standards Authority ve Velké Británii už prošetřuje to, co lidé z Hello Games slibovali i slibují a co hra opravdu poskytuje.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek