reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Bootování počítače (Windows) mnohokráte rychleji!

24.11.2000, Petr Klabazňa, zpráva
Bootování počítače (Windows) mnohokráte rychleji!
Také se Vám nelíbí jak po zapnutí počítače musíte - někdy až neúnosně dlouho - čekat než vůbec naběhne? Rychlejší počítač by sice pomohl, ale ne každý má na super rychlá Pentia nebo podmrazené Athlony. A co takhle technologie BootEasy?
Také se Vám nelíbí jak po zapnutí počítače musíte - někdy až neúnosně dlouho - čekat než vůbec naběhne? Rychlejší počítač by sice pomohl, ale ne každý má na super rychlá Pentia nebo podmrazené Athlony. A co takhle technologie BootEasy?

Kromě "rychlejšího" počítače (v podstatě procesoru) lze ze strany hardwaru zmenšit dobu potřebnou k naběhnutí systému také jinými způsoby. QDI není v této oblasti inovace žádným nováčkem (vzpomeňme její SpeedEasy technologii). Proto nás ani moc nepřekvapí, že BootEasy pochází právě z její dílny.

Legend QDI uvedla svůj nejnovější přírůstek na Comdexu 2000. Z pohledu uživatele přispívá technologie BootEasy k výraznému snížení času potřebnému k naběhnutí počítače. Principiálně se po zapnutí počítače musí provést mnoho rutinních činností (provádí je naštěstí počítač, nikoli uživatel :-). Od zjištění jádra systému přes různé kontroly, detekce až po inicializaci periferií - tento proces může trvat okolo 40 s až jednu minutu (u straších systémů i déle). Teprve po této době se dostane ke slovu první zařízení z bootovací sekvence.

A nyní se podívejme jak by bootováni probíhalo s technologií BootEasy. Po prvním zapnutí systému se provede zápis "výsledků" startu do flasky. A při následujícím startu se již znovu pracně nezjišťují tato data, ale jde se trošku jinou cestou - obklikou pomocí "High Way" módu. Tento proces pak trvá jen 4 až 5 sekund, čímž se výrazně sníží čas potřebný pro nabootování.

Ale jak to bude při změně konfigurace systému (např. přidání paměti, UPG grafiky, změna disků, UPG procesoru apod.)?. Před tímto HW upgradem je nutné EasyBoot technologii vypnout. Následně provést plánované změny a nechat "standardně" nabootovat systém. Poté opět EasyBoot aktivovat aby si mohl tyto změny zapsat do Flash ROM. Při následném a dalších startech se již pracuje s novou konfigurací a vše pracuje jako dříve - opět kýžené 4s.

Poznámka redakce:
Tato technologie je asi zbytečná pro servisní techniky nebo počítačové fandy, kterým hardwarová konfigurace jejich počítače nevydrží déle nežli jeden restart….

A závěrem ještě jedna potěšující zpráva, pokud by se snad někdo domníval, že se s EasyBoot setkáme až někdy, tak toho zklamu. Legend QDI s touto technologií počítá v některých svých nových produktech již nyní - např. Advance 10B, KinetiZ 7B a také SynactiX 2EP, která bude založena na nejnovějším intelovském čipsetu i815EP.


Zdroj Electic
reklama