www.svethardware.cz
>
>
>

Čína vypustila svou první zásobovací raketu na cestě ke stavbě stanice

Čína vypustila svou první zásobovací raketu na cestě ke stavbě stanice
, , aktualita
Čínský vesmírný program přinesl první start zásobovací vesmírné lodi Tiančou-1, která vyletěla na oběžnou dráhu pomocí nosiče Dlouhý pochod 7. Právě tato loď má být později využita pro obsluhu nové vesmírné stanice podobné ISS.reklama
Tiančou-1 tak bude použita k podobným účelům, k jakým dnes slouží například ruské Sojuzy nebo rakety Falcon 9 s loděmi Dragon firmy SpaceX. Jde o 10,6 metrů dlouhé zařízení, které bude sloužit především k dopravě nákladu k připravované velké vesmírné stanici ve stylu ISS. Číňané ale mají aktuálně od minulého roku na oběžné dráze malou stanici Tiangong-2, s níž se Tiančou-1 během příštích dvou měsíců pokusí celkem třikrát spojit. Tato stanice je pouze zkušební verzí a ochutnávkou toho, co by měla Čína na orbitě v příštích letech postavit. Krouží nad Zemí po kruhové dráze ve výšce necelých 400 kilometrů, do které se musela dostat s využitím vlastních motorů z nižší eliptické dráhy.

Loď Tiančou-1 tak má aktuálně za úkol zjistit, jak dobře jí půjde přiblížení ke stanici a spojení s ní z celkem tří různých směrů. Proto bude tento pokus trvat dva měsíce, ale pak se tato loď po finálním odpojení zdrží na orbitě ještě několik dalších měsíců pro provádění jiných experimentů, než bude poslána do atmosféry vstříc zániku.

Pomocí lodi Tiančou-1 bude možné vynášet na plánovanou stanici kolem šesti tun zásob, což je mnohem více, než zvládne většina lodí vozících náklad na ISS. Čína chce pro tuto stanici využít jako vzor právě ISS a její modulární design, přičemž půjde o vědecké zařízení s laboratořemi a samozřejmě i posádkou. Samotná Tiangong-2 ale dnes také není prázdná. Nese v sobě pokročilé atomové hodiny, které se mají v horizontu 30 až 300 milionů let odchýlit ani ne o sekundu. Využít by se mohly pro synchronizaci času s ostatními satelity, což je důležité především pro přesnou práci navigačních systémů. To mi připomíná, že stále čekáme na další informace o selhávajících atomových hodinách na satelitech evropského systému Galileo.

Čína chce připravit novou stanici pro přijetí posádky v roce 2022 a pak ji aktivně využívat přibližně dalších deset let. Vedle toho má ambice vyslat na Měsíc robotického průzkumníka a kolem roku 2030 pak hodlá s využitím nového těžkého nosiče vyslat na Měsíc také své tchajkonauty. Půjde o Dlouhý pochod 9, raketu, která se bude moci zařadit do stejné třídy jako dosud nepřekonaný Saturn V používaný v programu Apollo. Na nízkou orbitu má vynášet náklad alespoň 130 tun a na geostacionární orbitu pak alespoň 50 tun.

Zdroj: ArsTechnica
reklama
Nejnovější články
Vývoj teleskopu JWST pokračuje dle plánu, za anomálii může západka Vývoj teleskopu JWST pokračuje dle plánu, za anomálii může západka
Vývoj James Webb Space Telescope je ostře sledovaný, neboť jde o velice nadějné zařízení, které nám umožní se podívat na vzdálené hvězdy a planety tak, jak dosud nebylo možné. Je tak dobrá zpráva, že testování probíhá dle plánu i přes vibrační anomálii.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
id Software chválí AMD za Ryzen a těší se, až je využije id Software chválí AMD za Ryzen a těší se, až je využije
AMD si za své procesory Ryzen vysloužilo pochvalu od společnosti id Software, které se líbí jejich cenová dostupnost, mnoho jader. id Soft se tak už chystá pro tyto procesory upravit své technologie, které toho budou moci nabídnout více než dříve.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář
Intel X299 se představí 30. května, přijde až ke konci června Intel X299 se představí 30. května, přijde až ke konci června
Plán je takový že nová HEDT platorma Intelu založená na čipových sadách X299 bude představena na sklonku května. To bude ale pouze papírové představení, neboť na trhu bude k dispozici až o cca měsíc později a mezi tím budou k dispozici nezávislé testy.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
V Pripjati se 31 let po katastrofě opět rozsvítilo V Pripjati se 31 let po katastrofě opět rozsvítilo
Jadernou katastrofu v ukrajinské elektrárně Černobyl dobře známe, však se nás v roce 1986 přímo dotkla stejně jako velké části celé Evropy. Nyní se v blízké vybydlené Pripjati opět rozsvítilo, což jde na vrub polským nadšencům.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  7 komentářů
Lyrebird umí zkopírovat hlas kohokoliv z minutového záznamu Lyrebird umí zkopírovat hlas kohokoliv z minutového záznamu
Montrealská společnost Lyrebird prezentovala svou technologii syntetizace hlasu, která umožní v krátké době "ukrást" hlas kohokoliv. Můžeme si tak poslechnout třeba rozhovor známých politiků v krátké ukázce.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  8 komentářů