www.svethardware.cz
>
>
>

DARPA začne stavět XS-1: experimentální vesmírný letoun

DARPA začne stavět XS-1: experimentální vesmírný letoun
, , aktualita
Americká DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) započala druhou fázi vývoje svého Experimental Spaceplane (XS-1). Plánování je tak již skončeno a nyní už se začne se stavbou této novátorské lodi.reklama
Aktuálně se vesměs všechna zařízení pro vynášení nákladu na oběžnou dráhu a do vesmíru spoléhají na vícestupňový raketový pohon, přičemž společnost SpaceX (i jiné) se alespoň snaží o to, aby byl první stupeň znovu použitelný. Právě SpaceX přitom nedávno konečně zaznamenala úspěch, jak její první stupeň rakety Falcon 9 konečně dokázal přistát na plovoucí samořiditelné plošině.

Co se týče americké agentury DARPA, ta donedávna v první fázi vyvíjela "vesmírný letoun" XS-1 (Experimental Spaceplane) a nyní se přesunula do fáze druhé, v níž už bude na řadě výroba první verze. Ačkoliv se to může z fotografie tak zdát, XS-1 není nástupcem již vysloužilých raketoplánů. Jednak půjde o nepilotovaný stroj, který se navíc nebude schopen dostat na oběžnou dráhu. XS-1 tak nebude moci vyvinou únikovou rychlost, ačkoliv se k ní má dostat velmi blízko. K čemu ale potom bude?

Jde především o náklad, přičemž samotný XS-1 poslouží coby způsob, jak dostat náklad co nejvýše nad zem. Na svých zádech ponese samotnou vesmírnou loď či jakýsi raketový kontejner, který po oddělení zažehne svůj motor a díky němu už se dostane na oběžnou dráhu. Tento druhý stupeň už je na rozdíl od XS-1 postradatelný a na jedno použití, ale na druhou stranu bude levný, neboť většinu práce odvede právě letoun, který se pak vrátí podobně jako raketoplán na základnu. DARPA věří, že takové zařízení bude moci být připraveno pro další let mnohem rychleji než raketa, přičemž svou roli bude jistě hrát i to, že půjde o nepilotovaný dron.

V první fázi DARPA navázala spolupráci se třemi firmami, které měly navrhnout své prototypy XS-1. Šlo o Boeing, Masten Space Systems a Northrop Grumman, z nichž pouze jedna dostane příležitost postavit prototyp, čili to, co vidíte na obrázku, je pouze představa umělce. Prototyp bude velký zhruba jako moderní soukromý dopravní letoun (např. takový Hawker 800). DARPA ale ještě neoznámila, která z uvedených firem přinesla vítězný projekt. Nicméně již stanovila technické cíle druhé fáze, které budou následující:
  • dokázat odstartovat desetkrát za deset dní (s ohledem na možná zdržení vlivem počasí, apod.), a prokázat tak efektivitu a spolehlivost stroje
  • dosáhnout letové rychlosti dostatečné pro odstartování malého nákladu na oběžnou dráhu
  • prokázat možnost vynesení a vypuštění nákladu s hmotností 408 až 680 kg s výhledem na vypouštění až 1360kg nákladu
  • snížit cenu vynášení nákladu na oběžnou dráhu, a to s cílem cca 5 milionů dolarů na let (pllatí pro 1360kg náklad)

DARPA očekává, že vítězná firma dokáže k tomu vyvinout potřebné technologie jako nové nádrže pro tekuté palivo, pokročilé kompozitní materiály chránící XS-1 při návratu na zem a modulární systémy, jež umožní rychlé opětovné nasazení. No a vzhledem k tomu, že za projektem stojí DARPA, budou nové XS-1 nejdříve využity pro účely Ozbrojených sil Spojených států a až pak bude možné jejich komerční nasazení třeba pro zásobení kosmických stanic.

Zdroj: DARPA
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Kingdom Come: Deliverance, nadějné sázavské RPG Kingdom Come: Deliverance, nadějné sázavské RPG
Společnost Warhorse Studios už od roku 2011 pracuje na hře, která bude zajímat zvláště české hráče. Jde totiž o RPG z prostředí samotného srdce českých zemí, a to na počátku 15. století. My se na ni teď podíváme podrobněji.
Dnes,  preview, Jan Vítek
Kde se na ICT trhu hodně přiostřuje konkurence nejen mezi giganty? Kde se na ICT trhu hodně přiostřuje konkurence nejen mezi giganty?
Jde o dva poměrně nové segmenty trhu informačních a komunikačních technologií, které již teď přinášejí dostatečně zajímavé technologie zákazníkům. Přitom jsme teprve na počátku rozvoje těchto segmentů a přínos příslušných řešení se podle všeho bude stupňovat.
Včera,  aktualita, Michal Hala
V USA byl poprvé odsouzen hacker za pomoc ISIS V USA byl poprvé odsouzen hacker za pomoc ISIS
Americký soud potrestal dvaceti lety vězení muže kosovského původu, který měl bez oprávnění proniknout do databází a získaná osobní data poskytovat teroristům z tzv. Islámského státu za účelem vytváření seznamu potenciálních cílů.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října
Známý výrobce periferií Trust si pro nás připravil herní myš, která má uspokojit i náročnější hráče. Design je symetrický, takže si na své přijdou praváci i leváci. Dále se myš chlubí snímačem Avago 9800, RGB podsvícením a osmi tlačítky.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem
Univerzita Cardiff pracuje na algoritmu, který umožní vyhledávání nenávistných příspěvků na Twitteru a především jejich spojování s reálnými trestnými činy. V budoucnu by tak policie mohla snáze předpovědět výbuchy násilí spojené například s rasismem.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře