www.svethardware.cz
>
>
>

ESA konečně našla na kometě modul Philae a čeká ji nejtěžší část mise

ESA konečně našla na kometě modul Philae a čeká ji nejtěžší část mise
, , aktualita
Evropské vesmírné agentuře se podařilo odhalit místo na kometě 67-P/Churyumov-Gerasimenko, kam dopadl modul Philae, který k ní přicestoval společně se sondou Rosetta. Právě ta přinesla obrázek místa dopadu.reklama
Místo dopadu modulu Philae se hledalo po dlouhé dva roky, neboť ESA nepředpokládala, že ten si při přistávání dvakrát poskočí. Výzkumný tým agentury byl zmaten, když zaznamenal prvotní výsledky měření, které byly ovlivněny tím, že Philae se od komety odrazil, když selhaly jeho kotvící harpuny, a rychlostí 38 cm/s se od ní vzdálil na cca kilometrovou vzdálenost, než si jej 67-P/Churyumov-Gerasimenko zase přitáhla. Bylo štěstí, že se modul nevzdaloval rychlostí 44 cm/s, protože pak by unikl její gravitaci. Při druhém odrazu už se vzdaloval rychlostí jen 3 cm/s, a tak už při následném kontaktu zůstal na povrchu komety. Stalo se tak 12. listopadu 2014.

Od té doby ESA hledala konkrétní místo dopadu modulu Philae, které zjistila pomocí počítačového modelu založeného na snímcích sondy Rosetta a také pomocí jejího nástroje CONSERT, který má za úkol zjistit, co se nachází uvnitř komety pomocí tomografie s přispěním modulu Philae. Vzhledem k neočekávanému způsobu přistání mohla ESA konkrétní pozici Philae jen odhadovat, a tak jeho nalezení trvalo téměř dva roky. I tak si ale připsala prvenství v tom, že jako první dokázala vyslat ke kometě sondu, která na ní víceméně úspěšně přistála. Philae po svém přistání vysílal data k Zemi po tři dny, než se vybila jeho baterie a on se přepnul do režimu hibernace. Ovšem poté se kometa přiblížila ke Slunci natolik, aby Philae v minulém roce nakrátko navázal spojení s Rosettou, ale měl to těžké, neboť se ukázalo, že se nachází ve údolíčku.
- zde je k dispozici fotografie v plném rozlišení -


Právě i díky tomuto rádiovému spojení byla určena širší oblast, kde by se Philae mel nacházet. Pak se Rosettě vzdálené 2,7 kilometrů od komety nakonec podařilo najít Philae svým fotoaparátem OSIRIS, a to jednak jeho tělo a hned u něj také dvě ze tří nohou. Modul leží na jedné své straně a ve stinném místě, což vysvětluje, proč neměl dost energie pro komunikaci s Rosettou.

Nyní tak mohou pracovníci ESA zasadit výsledky z tří dnů experimentů modulu Philae do kontextu, když ví, jak skončil. Zelenou také dostala závěrečná část mise sondy Rosetta. Ta se nejdříve pokusí pořídit ještě podrobnější záběry modulu Philae a pak bude navedena na kolizní dráhu s kometou. ESA plánuje, že přistane 30. září tohoto roku a prozkoumá jámy v regionu Ma’at, díky čemuž zjistíme, co se ukrývá uvnitř komety. Nyní tak ESA čeká nejobtížnější část mise, neboť úspěšné navedení Rosetty bude vyžadovat její navedení na excentrickou oběžnou dráhu komety, která se vyznačuje svou nestejnoměrnou gravitací. Budou tak muset často poupravovat její trajektorii a rychle reagovat na změny. To bude daleko složitější než řízení přistání modulu Philae, takže jim držme palce.

Zdroj: ESA
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Kingdom Come: Deliverance, nadějné sázavské RPG Kingdom Come: Deliverance, nadějné sázavské RPG
Společnost Warhorse Studios už od roku 2011 pracuje na hře, která bude zajímat zvláště české hráče. Jde totiž o RPG z prostředí samotného srdce českých zemí, a to na počátku 15. století. My se na ni teď podíváme podrobněji.
Dnes,  preview, Jan Vítek
Dell po akvizici EMC posiluje i cloudové partnerství s Master Internet Dell po akvizici EMC posiluje i cloudové partnerství s Master Internet
Serverhostingová společnost Master Internet byla v průběhu léta vybrána jako jedna z prvních pro nový progresivní typ partnerství společnosti Dell sdružující ověřené cloudové a hostingové poskytovatele.
Dnes,  inzerce, PR článek
Kde se na ICT trhu hodně přiostřuje konkurence nejen mezi giganty? Kde se na ICT trhu hodně přiostřuje konkurence nejen mezi giganty?
Jde o dva poměrně nové segmenty trhu informačních a komunikačních technologií, které již teď přinášejí dostatečně zajímavé technologie zákazníkům. Přitom jsme teprve na počátku rozvoje těchto segmentů a přínos příslušných řešení se podle všeho bude stupňovat.
Včera,  aktualita, Michal Hala
V USA byl poprvé odsouzen hacker za pomoc ISIS V USA byl poprvé odsouzen hacker za pomoc ISIS
Americký soud potrestal dvaceti lety vězení muže kosovského původu, který měl bez oprávnění proniknout do databází a získaná osobní data poskytovat teroristům z tzv. Islámského státu za účelem vytváření seznamu potenciálních cílů.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října
Známý výrobce periferií Trust si pro nás připravil herní myš, která má uspokojit i náročnější hráče. Design je symetrický, takže si na své přijdou praváci i leváci. Dále se myš chlubí snímačem Avago 9800, RGB podsvícením a osmi tlačítky.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik