www.svethardware.cz
>
>
>
>

Facebook dostal přes prsty, jeho internet zdarma Free Basics je v Indii ilegální

Facebook dostal přes prsty, jeho internet zdarma Free Basics je v Indii ilegální
, , aktualita
Facebook chce přinést internet zdarma do rozvojových zemí, ale v Indii z něj nejsou zrovna nadšení. Politika zero-rating, neboli zvýhodňování některých služeb, totiž popírá neutralitu internetu a je nyní ilegální.reklama
Internet zdarma je jistě zajímavá myšlenka, někdo to ale přesto musí dříve nebo později zaplatit. Facebook přišel s iniciativou Internet.org, později přejmenovanou na Free Basics. Jde o přístup k internetu, který je zdarma ve více než 30 rozvojových zemích. Mezi nimi je i Indie, od níž si Zuckerberg logicky hodně slibuje, neboť zde žije hodně přes miliardu lidí a jde tedy o extrémně velký potenciální trh.


Facebook logo


Služba funguje tak, že Facebook spolupracuje s indickým telekomunikačními operátory a služby, které jsou zaregistrovány do programu Free Basics, se nepočítají do stažených mobilních dat. Jedná se o tzv. zero-rating. Při využívání těchto stránek a aplikací tak uživatelé nemusí nic platit. Zero-rating je v některých zemích ilegální a nyní se k nim přidává i Indie, která má s myšlenkou Free Basics problémy už od počátku. Základním problémem zero-ratingu je totiž narušení internetové neutrality. Pokud totiž uživatel může na jednu službu přistupovat zvýhodněně zdarma, zatímco jinou službu mu operátor zaúčtuje, může být výběr informačních zdrojů ovlivněn. O problematice mimo jedná i EU.

Na jednu stranu je tu pozitivní přínos v tom, že se na internet dostalo miliony Indů, kteří by si to jinak nemohli dovolit, na druhou stranu je tu problém právě v tom, že ne všechny služby jsou si rovny. Služba byla dočasně zakázána už v prosinci minulého roku, nyní je ale zero-rating postaven mimo zákon a s tím i celý koncept Free Basics. Zuckerbergovi se toto pochopitelně nelíbí a prohlásil, že se bude snažit, aby Free Basics v Indii opět zlegalizoval. Čím více lidí totiž dostane na svůj internet, tím větší je šance, že je dokáže následně různými způsoby monetizovat (např. tím, že pak přejdou na placené balíčky).

Zdroj: wsj.com, theguardian.com, wired.com
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech
Ve spotřebitelském sektoru jsme už mnoho let odkázáni na 1Gb/s Ethernet, což se má brzy změnit. Můžeme se těšit až na propustnost 5 Gb/s, přičemž té bude možné dosáhnout na stávajících kabelových rozvodech.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů
NVIDIA s představením generace Pascal odstartovala také kontroverzní program, když začala vydávat na trh karty série Founders Edition. Ty mnoho výrobců vidí jako snahu slíznout smetanu, ale tak to prý není.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC
Dle Samsungu už mají brzy získat převahu SSD vybavená pro rozhraní PCI Express a protokol NVMe. Nástup nových ADATA SX8000 to jen dokazuje a jde prý také o první spotřebitelské modely vybavené 256Gbit paměťmi Intel / Micron 3D MLC.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím
Společnost HP nedávno k nelibosti mnoha svých zákazníků aktivovala DRM, které už delší dobu bylo připraveno ve firmwaru inkoustových tiskáren OfficeJet. Znemožnila tak využití neoriginálních náplní a vysloužila si hlasitou kritiku.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře
No Man’s Sky vyšetřována kvůli klamavé reklamě No Man’s Sky vyšetřována kvůli klamavé reklamě
Vypadá to, že zájem o hru No Man’s Sky jen tak nevyprchá, jen ten zájem nebude takový, jak by si její tvůrci přáli. Advertising Standards Authority ve Velké Británii už prošetřuje to, co lidé z Hello Games slibovali i slibují a co hra opravdu poskytuje.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek