reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Problémy s PC (HW/SW): Zamrzání celého PC

Neregistrovaný (0)|2.3.2015 00:34
Tazatel: Bellargo

Znění dotazu: Ahoj, mám prosbu,

zhruba týden mi v různých intervalech zamrzá komplet celý pc a nejde nic než tvrdý restart.
Nevypozorvala jsem žádný vliv toho co zrovna dělám, je jedno jestli jsem jen na netu, nebo něco hraju, nebo je pc jen puštěný vklidu a nejsem u něj.

Sestava

procesor - Intel Core i7-960
základní deska - ASUS Rampage III GENE - Intel X58
HDD - Seagate Barracuda 7200.12 - 1TB
zdroj - Seasonic M12II-620 620W - nyní Seasonic SS 850HT
RAMky - Kingston HyperX 6GB (3x2GB) DDR3 1600 XMP CL9 - zkoušno i 8G 1333MHz cloking 9
OS - Windows 7 Ultimate
Grafika R9 290 Saphire - ta je tam měsíc, před tím NVIdie Asus GTX 560TI

Zkoušela jsem vyměnit zdroj za ten silnější, vyměnit Ramky, spuštěn MEMtes 86 - nic nenašel,
Restart BIOS, proběhl test OCCT, vše vpořádku, reinstal OS. Zkoušela jsem utilitu od Seagate na test HDD nic nenašel, pro sichr výměna SATA kabelu. Jak je výše psáno, pro sichr vyměněm zdroj a zkoušela jsem i jiné RAMky i když memtest nic neukázal ( nicméně se mi dnes stejně spustil sám při startu pc test na RAMKy - taky nic nenašel) Už jsem z toho zoufalá, vůbec nevim kde může být zakopaný pes. Při zamrznutí to tak můžu nechat i hodiny a pc se chová jako by nic, HDD stále bliká atd. Ale žádnou chybu z toho nevydoluju. Všechny ovladače jsou ty nejaktuálnější možný. Netroufla jsem si akorát přehrá BIOS na novější verzi. Ted je tam 5 let starej..
Přes to že jsem v biosu nic nepřenastovala tak mi OCCT ukázal že mi frčel procesor až na 3900MHZ i když výrobce udává max 3500 MHZ. Proto jsem resetovala bios ( než se v tom hrabat když tomu nerozumím a udělat tam ještě větší paseku. To pomohlo, ale zamrzání pokračuje i nadále. Nějaká rada co zkusit dál?

Děkuji za případnou radu a doporučení, jsem samouk a bud hledám na forech špatně a nebo s tím nikdo problém takový neměl....

HW a SW počítače, jehož se dotaz týká: Celé PC
johny__g (6387)|2.3.2015 14:49
Memtest běžel mimo OS a aspoň 6 hodin?

Poslední BIOS je 1003, jakou máš verzi ty? Ta poslední by měla řešit nějaké problémy se stabilitou.

Vizuálně na desce vše OK? Žádné nafouklé kondenzátory?

Nějaký test na GPU zkoušen byl? Třeba Furmark.

HDD projeď v HDtune nebo CrystalDiskInfo, co to ukáže.

No a zkusit to s tou starší kartou, pokud ještě je k mání, by taky nebyl špatný nápad. Případně tu novu kartu dát do jiného PC, jak se bude chovat.
Bellargo (3)|2.3.2015 15:04
[QUOTE=johny__g;569111]Memtest běžel mimo OS a aspoň 6 hodin?

Poslední BIOS je 1003, jakou máš verzi ty? Ta poslední by měla řešit nějaké problémy se stabilitou.

Vizuálně na desce vše OK? Žádné nafouklé kondenzátory?

Nějaký test na GPU zkoušen byl? Třeba Furmark.

HDD projeď v HDtune nebo CrystalDiskInfo, co to ukáže.

No a zkusit to s tou starší kartou, pokud ještě je k mání, by taky nebyl špatný nápad. Případně tu novu kartu dát do jiného PC, jak se bude chovat.[/QUOTE]



Ano MEMtest běžel mimo OS a odhadem 2 hodiny, neseděla jsem u toho jsem po operaci slepáku..
Jestli jsem dohledala správně tak verze biosu je 0704 - takže asi hodně zastaralá, mám se něčeho u toho přehrávání BIOSU bát? Může se něco pokazit na tolik že bych pak desku vyhodila?
Vizuálně jsem neviděla žádné nafouklé kondíky, ani žádnou tekutinu nebo poprašek na desce ( že by vytekly)
Byl proveden opakovaně x hodinový tes PCMark8 - a z toho to zamrzlo jen jednou... 4x to doběhlo vklidu a nic se nenašlo.
Karty tu mám ještě jak tu starou plně funkční tak dvakrát tu samou R9 Saphire -ta je v druhém pc a nejsem si jistá jestli bych to ve zdraví přežila kdybych na ní příteli šáhla.. :-)
Ventero (1280)|2.3.2015 20:05
Možná se zaměřit na tu anomálii s frekvencí CPU.

Zkontroloval bych v BIOSu Frequency/Voltage control (může se to jmenovat jinak, dle desky - teď nevím, jestli to taky nebývá v MIT), jestli jsou tam shodné parametry s tím co se udává k CPU jako výchozí hodnoty. To lze dohledat i zde na fóru v přehledu CPU nebo na stránkách výrobce. Intel tu databázi tutově má.

Také bych prověřil možnost, jestli se ti třeba s něčím neinstaloval nějaký automatický overclocker - zní to jako hovadina i mě, ale ve světě crapware je možné všechno. Nebo jestli jsi sama neinstalovala nějakou utilitu v dobré víře, nevěda sama, co přesně dělá či věda, ale zapoměla třeba apod. Kontrola se dá začít, že projdeš běžící procesy.
Bellargo (3)|2.3.2015 20:54
Pravda je že se ted snažím updatovat BIOS a jsem z toho celá tumpachová, nevim vůbec co se po mě chce.. Ta ASUS utilita na update BIOSu přímo z jejich stránek si nedovede stáhnout nejnovější verzi, Nemůže ho najít.. Nevim kde našel Johny verzi 1003, přímo na sránkách asusu takova verze ani není a poslední má číslo 1502 - hledala jsem tady - http://www.asus.com/ROG_ROG/RAMPAGE_III_EXTREME/HelpDesk_Download/ na druhý restart desky se pc zachoval jinak než při prvním ( některé programy nenabíhali ani nešli spustit až po dalším restartu), ale od té doby mi to zatím nespadlo.. Nastavil se mi tam OvwerClock OC..
A hned vedle je cedule dlouhá jak týden varující před nestabilitou. Problém je v tom, že at to nastavím jak chci nebo i podle toho jak navádí že mám nastavit přímo ten BIOS tak hláška nemizí.. Mám chut se obrátit na podporusu ASUSU a poprosit je přímo o konkrétní opravné utility a verzi BIOSU.. Co jsem tam slyšela tak po servisní stránce bývají velmi vstřícní...
johny__g (6387)|3.3.2015 09:45
[QUOTE=Bellargo;569126]..Nevim kde našel Johny verzi 1003, přímo na sránkách asusu takova verze ani není a poslední má číslo 1502 - hledala jsem tady - http://www.asus.com/ROG_ROG/RAMPAGE_III_EXTREME/HelpDesk_Download/ ......[/QUOTE]

Jestli to nebude tím, že jsi v úvodním příspěvku psala "ASUS Rampage III GENE" a teď hledáš na stránce pro RAMPAGE III EXTREME. Takže si napřed ujasni, co máš za desku.
Bellargo (3)|7.3.2015 20:56
Omlouvám se za zmatky stažen bios verze 1003 a je to ještě horší.. Zamrzání pokračuje, po nutnosti tvrdého restartu se pak ještě pc zrestartuje několikrát sám.. zkusit starší verzi biosu?
Stiffmeister (51)|11.3.2015 06:54
Neříkám, že je to tím, ale já měl díky r9 290 stejný problém, PC zamrzalo nezávisle na aktivitě, ale zatížení GPU (dying light+-hodina, far cry 4 cca 10min.)vždy zamrzani urychlilo, kartu jsem měnil třikrát , Sapphire, gigabyte amsi, nepomohlo to :-( Google>r9 290 black screen..... Přešel jsem na 980 a vše je v pořádku.
Nechci strašit, ale zkuste to s tou starou grafikou, nebo pořádně zatížit tu r9 290.
P.s. Předchozí R9 280X mi to nedělala...