reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Cena přístupu pro 10 000 klientů ve špičce

maarkii (292)|15.11.2009 12:00
Prosím poradí někdo zhruba cenu potřebné investice do sítového,servrového,zpracujícího hardwaru vč.záložní zdrojů a bleskově rychlého spolehlivého připojení www stránek,ve špičce pro cca 10 000 klientů(myšleno klienty připojující se přes naše www stránky).Jde spíše o řády statisíců nebo milionů?
Kvalitní a bleskově rychlé připojení k www stránkám pro 10 000 lze asi realizovat jen přímým napojením na centrální body např.NIX.CZ.Nebo hodně kvalitní a spolehlivé rychlé připojení k netu jsou schopny obecně realizovat i společnosti v regionech?Podmínkou je opravdu velmi rychlé bleskové kvalitní připojení k netu pro špičku až 10 000 klientů.
Díky,snad mě nebudete kamenovat...
hyro (80)|15.11.2009 12:27
Upřesni dotaz - 10000 klientů by mělo být za jaký časový úsek, co by ti klienti měli dostávat... (co by mělo být obsahem serveru)
maarkii (292)|15.11.2009 17:19
10tisíc ve špičce,tj. v kteroukoliv chvíli, to znamená připojených aktivních 10tisíc třeba během pár sekund a trvající minuty až hodiny.
Klienti by dostávali bud jen informace v řádu max.stovek www stránek a někteří se aktivně účastnili změn (časově omezených)některých www stránek,prostřednictvím motivačního programu.
dzandra (1368)|16.11.2009 15:16
- Nooo, tak posadit server na páteř bude něco stát,
- pro bladeserver budeš potřebovat 380V, diskové pole a pod
- jako záložní zdroj budeš potřebovat nejspíš motorgenrátor, upska by ti mohla při výpadku vydržet 25minut a pak by šlo vše do kytek.
- nákup racku a jejich montáž včetně kabeláže a to, že to bude muset dělat profi firma.
navíc kvůli zabezpeční chodu to budeš muset mít vše dvakrát, hw nevydrží vše že.

no viděl bych to, že se pod 2 mega nedostaneš ani náhodou
No samotného by mě zajímalo to řeší jaké pak budeš mít,
maarkii (292)|16.11.2009 16:55
tý jooo,to jsou sumy...dva mega...a jde nějak SW při hrozícím kolapsu WWW stránek(při přetížení množstvím klientů) automaticky odpojit-neumožnit připojení DALŠÍM klientům????(než spadne celý servr z již dříve připojenými klienty)že by se pro snížení investice snížil max.počet klientů na rozumnější úroven,aby počáteční investice nebyla astronomická....
czhunter (775)|16.11.2009 17:29
Jasně že to jde, tak se servery brání DOS útokům.
Nicméně pokud počítáš s 10 000 lidmi zároveň, budeš na to potřebovat tak 100k-1M aktivních uživatelů, což už je v podstatě na české poměry obrovský projekt (spíš jeden z největších vůbec) a ty dva miliony nejsou vůbec nereálná cena, spíš přiměřená.
Ale pokud neplánuješ novej Seznam, Líbko nebo iDnes, tak máš spíš velký oči
dzandra (1368)|16.11.2009 18:53
Se právě divím, že to chce dělat takhle, myslím, že bych se raději poohlídnul po nějakém datovém uložišti někde jinde, v podstatě jestli to bude eshop nebo něco podobné, spravoval bych to a zálohoval od jinud. Rozhodně by pronájem vyšel určitě mnohonásobně levněji. A nemusel by řešit problémy s výpadky(teda já bych něco takového pod sebou mít nechtěl):notsure:runaway

Nechtěl by se nám tazatel zmínit, co by na tom mělo být. Pokud teda nechce dělat nějaký live p..o.no web. To bych pak chápal tolik přístupů najednou. :rules:D:cool:
maarkii (292)|16.11.2009 19:53
Princip je on-line přístup pro klienty a ten musí být schopný vzájemně interaktivně reagovat na akce klientů ve zlomku sekundy a to i několikrát x krát za sebou od jednoho klienta,třeba i v délce hodin nebo jen minut.Primitivní apilkace pro e shopy by to asi určitě nestačily-vše vyhodnotit a to správně a rychle a bez záseků,byt třeba v řádu sekund.Zkrátka čas,rychlost a spolehlivost je snad to nejdůležitější a musí být funkční každou sekundu doslova na 100%.
10 000 klientů je myšleno jako nejvyšší dosažená špička připojená najednou,zkrátka ne více,spíše méně,ale špička může být.
Nejedná se o žádný sex v jakékoliv podobě.
dzandra (1368)|16.11.2009 22:45
Víš je stejně nemám představu co by tam mělo být, nedávno jsem nastavoval na web obraz ze dvou kamer, a to by jsi se divil, jak velký datový tok to byl, a to na tu stránku nelezlo více jak dvacet lidí najednou. Každopádně si stojím za tím prvním návrhem, že se pod dvě mega nevlezeš, to se držím hodně při zemi. Pro takový velký přístup bych to viděl i v řádech milionů, protože budeš muset zabezpečit i náhradní chod. Dokonce by jsi měl mít i náhradní připojení na net o stejné rychlosti a automaticky nastavit přepnutí při výpadku.

Navíc reakce ve zlomku sekundy je někdy i problém v síti, která je propojena aktivními prvky v ramci budovy, ono +/- 200 připojení na exchange server v lokálu najednou s tou odezvou dokáže taky pěkně zamávat.

Pokud se ti tohle ale povede realizovat, tak ti budu držet palce, aby se ti to povedlo a šlapalo jak to má. klidně se pak můžeš i pochlubit. Ale já sám neznám nikoho, kdo by si na něco podobného troufnul sám.
maarkii (292)|17.11.2009 12:14
Myslím že se jedná o dobrou myšlenku,jen by musel začínat technicky asi skroměj,ale přesto spolehlivě.
Protože velká částka se bude muset dát i do rozjetí(mimo techniku hw)
Jinak největší české servry mají špičky ve statisících připojených v jednu chvíli.To není a nebude případ náš,jedná se o úzkou specializovanou službu,zpočátku spíše ve stovkách připojených.
Bohužel se v potřebné technice až tak neorientuji,bude ji třeba postupně s předpokládaným růstem dobudovávat a to bez zbytečného plýtvání vyřazováním původní.
Asi je HW pro větší zákazníky v česku hodně předražený???Nebo se mě to jen zdá?Je tu málo velkých zákazníků a tak počítačové sítové firmy drží ceny pro firmy vysoko,když i v málo kusech dovážejí ze zahraničí mají vyšší nákupní ceny.
dzandra (1368)|17.11.2009 14:06
Tak přece to bude po..o:D. Dělám si legraci. To že firmy, které se na to specializují jsou drahé je způsobeno tím, že i když to koupí v cizině, musí za to zaplatit clo a podobné věci. Navíc lidi, kteří tohle jsou schopni rozjet nepracují za 12k čistého, takže mají i jiné náklady na mzdy. Ono jenom navrhnout ten projekt bude stát mnoho hodin a tudíž i peněz.

No já si myslím že pokud to budeš stavět na hp,ibm .. jsou schopni ti při velké zakázce udělat cenu, ale pokud to bude pod pár milionů, tak se jim ti sleva dávat nevyplatí, stejně to jinde nejspíše nesezeneš. Škoda ,že je to tajné, protože pokud to nebude internetová jazyková škola, tak nevím co by to ještě mohlo být.

Jaké máš zatím předběžné finance na rozjetí toho projektu?
maarkii (292)|17.11.2009 16:32
Nebude to financované žádným úvěrem apod.takže vlastní finance.Proto a hlavně z opatrnosti a střízlivosti uvažuji v řádech statisíců.Bud to půjde nebo ne.Počáteční investice do reklamy,protihodnot pro klienty již tak bude značný.Navíc hlavně zkraje snad cca měsíc bude co do denních tržeb a denních nákadů ztrátový.Možná celková návratnost záleží na chytré strategii a solidnosti www stránek.
Myslíš že u PC firem lze počítat ze zpracováním hrubé cennové nabídky zdarma?Dal bych poptávku na více firem a vybral tu nejvýhodnější dle referencí,ceny,kvality.
dzandra (1368)|17.11.2009 21:24
V tom případě nepočítej ze začatku s tak velkým počtem připojení. Ale jestli nebudeš ven pouštět video nebo zvuk, nemusely by být ty startovní náklady tak velké. Ale zase to rozhodně nebude tak zabezpečené a všechno zdvojené, což by vám přii výpadku hw nebo linky mohlo přinést nemalé ztráty. Jednou mi odešlo diskové pole od iBm a čekali jsem na disky až z holandska, protože v čr nebyly. Jo a taky sem tam jsou celodení výpadky el.energie, což by taky mohlo udělat čáru přes rozpočet.

Jestli budeš mít potom už přibližně hotovou představu co a jak, klidně to tu zmiň, myslím, že stejně by Vám tu ten nápad nikdo z vlastní kapsy nezrealizoval.
maarkii (292)|18.11.2009 09:39
Jedná se o aukce s placeným příhozem...
Vzhledem k již vyrojeným asi desítkám nových aukčních servrů se trh nasy-cuje-til,ale mám v rukávu originální návnadičku.Na kolik odhaduješ celkovou investici?
dzandra (1368)|18.11.2009 10:20
No každopádně by jsi tam potřeboval něco takového, protože výpadek elektřiny, při přihazování by teda udělal pěknou paseku

http://www.apc.com/products/resource/include/techspec_index.cfm?base_sku=SY96K160H%2DPD&total_watts=10000

Ale ta cena stojí za to, jinak zkusím jak bude chvilka času něco nahodit, ale uvidíme. Jen dotaz zpráva toho servru bude asi lokální, kolik počítáte že budete mít zaměstnanců.
maarkii (292)|18.11.2009 11:07
UPS 160kW!!!?Nechci provozovat nový Seznam....)) vždyt to je příkon 13 RD topících elektřinou.
Dělal bych to já + možná jeden.
hyro (80)|18.11.2009 11:29
[quote=dzandra;316179]No každopádně by jsi tam potřeboval něco takového, protože výpadek elektřiny, při přihazování by teda udělal pěknou paseku

http://www.apc.com/products/resource/include/techspec_index.cfm?base_sku=SY96K160H%2DPD&total_watts=10000.[/quote]

Tohle je zbytecnost za predpokladu, ze si vybere dobrej housing a ze jim bude verit...

Jinak byt tebou, tak bych nejdrive resil vlastni aplikaci. A jestli to hodlas delat sam, tak na tom zestarnes...
dzandra (1368)|18.11.2009 11:32
[quote=hyro;316210]Tohle je zbytecnost za predpokladu, ze si vybere dobrej housing a ze jim bude verit...

Jinak byt tebou, tak bych nejdrive resil vlastni aplikaci. A jestli to hodlas delat sam, tak na tom zestarnes...[/quote]

Jo to jsem mu radil, ale jestli jsem to dobře pochopil tak hosting nechce. Navíc to info, že na tom budou dělat dva mění kompletně skoro vše. Tak si myslím, že do 250t se vleze s hw a zbytek bude potřebovat na vybudování přípojek a ostatních prkotin
maarkii (292)|18.11.2009 12:11
No asi vzhledem ke střízlivosti investice(návratnosti) bude lepší ten housing u nějaké firmy s dobrými referencemi na pronájem servrů,navíc ubude starost s nákupem HW.
Vytvoření grafické podoby+SW www stránek bych svěřil odborníkovi.
"A jestli to hodlas delat sam, tak na tom zestarnes..." - - Vlastní provoz a obsluha www stránek a klientů by snad neměla být tak personálně náročná při předpokládaném pozvolném růstu...?
dzandra (1368)|18.11.2009 13:44
No nějak ti ty požavky klesají, hned v první přístpěvku máš radu udělat to na nějakém pořádném hostingu. Nakonec by jsi to možná mohl dělat i doma, koupíš optiku a máš klid. Navíc ve dvou rozjet takový projekt, jestli se vám povede, tak jste u mě králové
hyro (80)|18.11.2009 16:20
[quote=maarkii;316242]No asi vzhledem ke střízlivosti investice(návratnosti) bude lepší ten housing u nějaké firmy s dobrými referencemi na pronájem servrů,navíc ubude starost s nákupem HW.
Vytvoření grafické podoby+SW www stránek bych svěřil odborníkovi.
"A jestli to hodlas delat sam, tak na tom zestarnes..." - - Vlastní provoz a obsluha www stránek a klientů by snad neměla být tak personálně náročná při předpokládaném pozvolném růstu...?[/quote]

Odborník ti to ale za 100Kč/h nenaprgá - je to dost komplexní systém, kde jsou asi požadavky na bezpečnost... Takže počítej spíš s řádem měsíců na rozběhnutí, pokud to budeš dělat od podlahy. A ad časová a personální náročnost - pracuješ s lidmi, takže to náročné bude - kontroly správnosti zařazení do jednotlivých kategorií to začíná a omezováním osobní propagace rozhodně nekončí...
dzandra (1368)|18.11.2009 16:42
Já bych byl proto, aby se toto téma locknulo, stejně tenhle projekt dva lidi nerozjedou.
odb (505)|18.11.2009 20:40
Urcite by som to rozbiehal pozvolna. Na to aby si to rozbehol vo velkom hned, potrebujes vela penazi a urcite viacej ludi (ak to vsetko chces rozbiehat vsetko vo vlastnej rezii). Urcite by som to nerobil na vlastnom HW, podla toho ako sa pytas nemas ani sajnu, co to obnasa. Skoro s istotou ti poviem, ze sprava toho celeho (HW a SW) a naklady na prevadzku by ta urcite polozili. Vstupne naklady su jedna vec. Podla mna to chce ovela triezvejsi pohlad na vec a poriadnu komplexnu analyzu celeho projektu.
EditorPO (2819)|18.11.2009 21:05
[quote=odb;316552]... a poriadnu komplexnu analyzu celeho projektu.[/quote]
hlavne finančnú a nemať veľké oči ... projekt môže byť veľmi dobrý, ale zlý marketing ho pochová
maarkii (292)|19.11.2009 16:16
Ono je otázka(jak tak čtu zkušenosti klientů jiných aukčních s.)kolik klientů lze získat...četl jsem že některé aukční servry už padly...jedná se vlastně o loterii mazaně maskovanou...také však jsou vykutálení "hráči" co zvláště začínající aukční servry doslova vytunelují-domluví se jich více a vydraží každý svůj předmět za pakatel,nebo dokáží ovlivnit SW tak vyčůraně,že by to nenapadlo ani Gatese...třeba pouhými chytře zvolenými nycky...