reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

IDF Spring 2003: Nejdůležitější novinky od Intelu

26.2.2003, Zdeněk Kabát, článek
IDF Spring 2003: Nejdůležitější novinky od Intelu
Minulý týden proběhla v San Jose akce Intel Developer Forum, Spring 2003, na které především Intel, ale i jiné společnosti představují své novinky. Svět hardware na tuto významnou akci samozřejmě nezapomněl. Dnes se zaměříme na hlavní program Intelu – procesory Prescott, Tejas, Nocona, Montecito, na technologii Centrino, sběrnici PCI Express a další.
Intel Developer Forum je akce konaná Intelem dvakrát do roka a svým významem by ne mohla rovnat CeBITu či Comdexu. První letošní IDF s podtitulem Spring 2003 se konala v San Jose a kromě Intelu na ní demonstrovaly své výrobky i další společnosti. Přinášíme Vám proto stručný výtah toho nejdůležitějšího, co bylo na IDF Spring 2003 k vidění. Dnes se budeme věnovat čistě společnosti Intel, zítra doplníme zbylé zajímavosti z IDF.


Intel odhaluje detaily o Prescottu


Společnost Intel se poprvé oficiálně zmínila o dalším zástupci sedmé generace procesorů Intel, procesoru Pentium 4 s jádrem Prescott. Známé již je, že bude vyráběn 0,09mikronovou technologií, bude vybaven 1MB L2 cache a poběží na 800MHz QPB. Měl by také obsahovat vylepšený Hyper-Threading (nastavování priorit vláken) a frekvence, která bude začínat na nějakých 3GHz, dosáhne hranice architektury na hodnotách 4-5 GHz. Design bude 7-vrstvý s low-k dielektrikem a také bude zdvojnásobená L1 cache na 16kB (+trace cache). Celkový počet tranzistorů vzroste na hodnoty kolem 100 milionů.



Obr. 1 – Pat Gelsinger ukazuje 300mm wafer pro výrobu Prescottu

Důležitým faktem je, že Prescott bude obsahovat 13 nových instrukcí. Konkrétně jde o instrukce na převod desetinných čísel na celá (FISTTP), pro algebru komplexních čísel (ADDSUBPD, ADDSUBPS, MOVDDUP, MOVSHDDUP, MOVSLDUP), k enkódování videa (LDDQU), pro SIMD desetinná čísla v AOS formátu (HADDPD, HSUBPD, HADDPS, HSUBPS) a synchronizaci vláken (MONITOR, MWAIT). Uvidíme, jaké podpory se nové instrukce dočkají. Prescott také přijde s vylepšenou datovou a instrukční prefetch, se zrychleným násobením celých čísel a hardwarovou sběrnicí LaGrande pro zabezpečení. Neobjeví se nové spouštěcí jednotky.

Pozn.: Více o Prescottu a předpokládané frekvence všech jeho modelů naleznete zde.


Intel Centrino zasahuje


O technologii Intel Centrino jsme již psali, ale Intel nyní odhalili další podrobnosti. Tato technologie, skládající se z procesoru Pentium M "Banias", čipsetu i855 a síťového protokolu Intel Pro/Wireless 2100, bude oficiálně vypuštěná 12. března na CeBITu 2003. Pentium M bude vylepšené Pentium III-M s 1MB L2 cache a 400MHz FSB a na IDF bylo dokonce demonstrováno na serverovém čipsetu E7501. Tento procesor by měl mít nižší spotřebu (běžel 316 minut oproti 174 min u Pentia 4) a samozřejmě vyšší výkon (o 10% výkonnější na 1,6GHz oproti P4 2,4GHz). Grafy naleznete na serveru Anandtech. Anand Chandraskher dokonce mluvil i o následovníku Pentia M, 0,09mikronovém procesoru Dothan, který bude obsahovat 2MB L2 cache, bud pinově kompatibilní s Baniasem a objeví se na začátku roku 2004.



Obr. 2 – Diagram technologie Intel Centrino


Pracovní stanice Powersville a Marble Falls


Intel také nastínil, jak si představuje pracovní stanice v budoucích letech a nazval projekt "Digital Home". V letošním roce by to měl být počítač Statesboro s procesorem Pentium 4 3,06GHz s HT, čipset Springdale, dual-band WLAN řadič, disk Serial-ATA, paměť DDR a DVD/CD-RW vypalovačka. Na rok 2004 si Intel představuje model Powersville – Pentium 4 s jádrem Tejas, PCI Express, paměti DDR-II, grafická karta pro PCI Express, vylepšená bezpečnost a celá sestava by měla být tichá a kompaktní.



Obr. 3 – pracovní stanice na rok 2004 – Powersville

Také v roce 2004 si Intel představuje sestavu s názvem Marble Falls. Jedná se o dual-display PC s vestavěným digitálním fotoaparátem obsahující Pentium 4 s HT, čipset Springdale, Gigabit Ethernet, IEEE 802.11a a Bluetooth, ATi Radeon 9000 Mobility a S-ATA disk. Samozřejmostí již bude podpora sběrnice PCI Express.



Obr. 4 – Marble Falls: Bude stát toto na Vašem stole ?

Ještě bych chtěl krátce zmínit technologii Manitoba, který Intel připravuje pro smartfouny. Tento systém by měl obsahovat 4MB integrované paměti a 512kB SRAM. Výsledkem by měla být třikrát kratší doba přístupu do paměti než u XScale PXA250 s 250MHz SRAM.


Nové čipsety na scénu


Nejdříve Intel oficiálně oznámil specifikace již delší dobu omílaných čipových sad i865 "Springdale" a i875 "Canterwood" (specifikace po kliknutí na odkazy) a předvedl jejich diagramy (podívejte se na Digit-Life). V roce 2004 by se pak měly objevit i čipsety Lindenhurst pro dva procesory Intel Nocona a Twincastle pro čtyři procesory Potomac (oba viz níže). Předveden byl i SouthBridge ICH5.


Sběrnice budoucnosti – PCI Express


Společnosti PCI-SIG a Intel oznámily, že sběrnice PCI by se měla začít objevovat na desktopech v roce 2004. Tato sběrnice s velmi malým počtem pinů má v sériovém zapojení velice slušnou propustnost. Jednoduché PCI Express spojení (x1) má šířku pásma 2,5Gbps v obou směrech a podle PCI-SIG může být použita až x16 sběrnice. Budoucí počítače by měly být pravděpodobně vybaveny dvěma jednoduchými x1 sloty a jedním x16, který bude svou obrovskou propustností sloužit pro grafické karty (až 40Gbps) a nahradí dnešní slot AGP. Nejdříve se objeví můstky AGP-to PCI Express, které umožní grafickým kartám pracovat s novou sběrnicí. ATi již představilo Radeon 9700 s takovým můstkem, takže přechod by mohl být poměrně rychlý. Příkon grafických karet na PCI Expressu může být až 60W, což je sice oproti 20-40W u AGP dost, ale požadavky nových čipů stále neukojí (70-wattová GeForce FX je žrout jak se patří). Vývoj profi karet s rozhraním PCI Express oznámili už i v 3DLabs, kde by měly být pro tuto sběrnici vyráběny karty Wildcat.


Montecito, Nocona, Potomac...


Když Intel prozradil informace o Prescottu a Centrinu, nemůže vynechat ani serverovou oblast. Začneme nejvýkonnějšími 64-bitovými procesory Itanium. V roce 2002 se objevil zatím poslední zástupce, Itanium 2 "McKinley" na frekvenci 1GHz s 3MB L3 cache vyráběný 0,18mikronovým procesem. Na letošní rok plánuje Intel Itanium 2 "Madison" na 1,5GHz s 6MB L3 cache a o rok později se objeví Itanium 2 "Madison 9M" s ještě vyššími takty a 9MB L3 cache, oba vyráběné 0,13mikronovým procesem. Revoluci bude znamenat rok 2005, kdy se objeví 0,09mikronový procesor Montecito s dvěma jádry a velkou cache (neoficiálně 18MB).

Pro dual-procesorové 64-bitové servery se chystá odlehčený Madison, jádro Deerfield. Letos bude vypuštěno Low Voltage Itanium 2 na frekvenci 1GHz s 1,5MB L3 cache a spotřebou 62W, v roce 2004 pak vylepšená verze tohoto modelu na 1,5GHz. Na rok 2005 plánuje společnost odlehčené Montecito.
Jako následovníka dnešních Pentium 4 Xeonů s jádrem Foster se chystá Intel na konci roku vypustit nový 0,09mikronový procesor Nocona. V multiprocesorovém segmentu, kde nyní vládne Xeon s jádrem Gallatin, budou nejdříve vypuštěny verze s 2MB L3 v H2 2003, resp. s 4MB L3 v H1 2004 a v druhé polovině roku 2004 se objeví 0,09mikronové jádro Potomac, o kterém zatím více informací nemáme.

Mnoho dalších informací o dění na akci Intel Developer Forum Spring 2003 naleznete na serverech Anandtech, ExtremeTech a Digit-Life.
reklama