www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel Core 2 Duo slaví 10. narozeniny

Intel Core 2 Duo slaví 10. narozeniny
, , aktualita
Čas neuvěřitelně rychle letí. Nezdá se to být tak dávno, co se objevily velmi úspěšné procesory Intel Core 2 Duo, které nahradily kontroverzní Pentium 4. Přitom je to od prvního uvedeného procesoru Core 2 již dlouhých deset let.reklama
Procesory Intel Pentium 4 byly dosti kontroverzní. Jejich architektura Netburst přinášela velmi vysoké takty, nicméně nevýhodou bylo, že i přesto byl výkon vzhledem k taktu v mnoha případech docela nízký. AMD pak začalo např. 1,8GHz procesory označovat jako 3000+, tedy že se vyrovnají 3,0GHz Pentiu 4. Výkon ale záležel na aplikaci, něco Pentiu 4 sedlo hodně, něco naopak ne (z vlastní zkušenosti při programování softwaru pro bakalářskou práci v MMX a SSE vím, že některé instrukce Pentiu 4 trvaly násobně více taktů než AMD).


Intel Core 2 Duo logo


Další nevýhodou byla i vysoká spotřeba procesorů a tak není divu, že tehdejší Athlony 64 znamenaly pro AMD tak velký úspěch. Pak ani nepřekvapí fakt, že mobilní procesory Intelu v té době i nadále vycházely z architektury Pentia 3. Po diskutabilním Pentiu 4 se ale 27. července 2006 objevilo nové Intel Core 2 Duo a Core 2 Quad, čímž skončilo zlaté období pro AMD a dodnes se nevrátilo. Snad přijde až s novou architekturou Zen.

Procesory Core 2 znamenaly pro Intel výrazný obrat a v podstatě částečný návrat k architektuře Pentia Pro původem z poloviny 90. let. Šlo o nativní 64bitové procesory, které měly dvě nebo čtyři jádra. Ta už nebyla slepena jako u Pentia D. Procesory měly jádro Conroe a byly vyráběny 65nm technologií, využívaly socket LGA775 a u dvoujádrových verzí byla tehdy dosažena velmi pěkná TDP spotřeba 65 W.


Intel Core 2 Duo


Nabídka tehdy začínala u modelu Core 2 Duo E6300 s taktem 1,87 GHz a 2MB L2 cache a u dvoujáder končila u verze Core 2 Duo E6700 s taktem 2,67 GHz a 4 MB L2 cache. V červenci 2006 byla současně s těmito procesory představena i čtyřjádrová varianta Core 2 Extreme X6800 s jádrem Conroe XE, taktem 2,93 GHz a rovněž překvapivě nízkou TDP spotřebou 75 W.

Postupně se nabídka rozšiřovala a inovovala. Už v listopadu 2006 tu byl další procesor Core 2 Extreme QX6700 s jádrem Kentsfield XE. V lednu 2007 se objevilo jádro Allendale, u něhož byla frekvence sběrnice snížena z 1066 MHz na 800 MHz (Core 2 Duo E4x00), směrem nahoru se pak objevily běžné čtyřjádrové procesory Core 2 Quad s jádrem Kentsfield. Přelom roku 2007 a 2008 znamenal příchod 45nm výroby, která se dostala k procesorům Core 2 Duo (Wolfdale) i Extreme (Yorkfield XE) a v březnu i ke Core 2 Quad (Yorkfield).


Intel Core 2 Duo krabice


Samozřejmostí byly i mobilní verze procesorů s jádry Merom a Penryn. V jejich případě byly k dispozici i jednojádrové procesory Core 2 Solo. Rodina procesorů Core 2 byla 17. listopadu 2008 nahrazena novými řadami Core i3, i5 a i7 na architektuře Nehalem.

Zdroj: extremetech.com, anandtech.com, wikipedia.org
Nejpopulárnější procesory
reklama
Nejnovější články
Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence
Velké světové technologické společnosti Google, Microsoft, Facebook, Amazon a IBM se rozhodly, že vytvoří partnerskou organizaci, která bude sledovat a usnadňovat vývoj technologií umělé inteligence. Co to znamená?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity
Kanadská společnost D-Wave si nárokuje prvenství jako prodejce komerčně dostupného kvantového počítače. Podívejme se na to, co má v rukou nyní, neboť se pochlubila s modelem využívajícím 2048 quibitů.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta
Již nějaký ten pátek víme, že NVIDIA se chystá po generaci GPU Pascal přijít s čipy Volta. Ty ještě v případě grafických karet zdaleka nejsou aktuální, ovšem to NVIDII nezabránilo představit nový produkt Xavier, který je na GPU Volta postaven.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky
USB Implementers Forum oznamuje nový standard pro využití moderního konektoru USB Type-C. Jedná se o USB Audio Device Class 3.0, který má posloužit jako hlavní řešení pro připojení rozličných zařízení.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  4 komentáře
Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu
Společnost Samsung nedávno představila své nové produkty, ale při té příležitosti se také rozpovídala o své vizi budoucnosti SSD. Jak mají tedy tato úložná zařízení postupně nahrazovat pevné disky a co jim k tomu pomůže?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  3 komentáře