www.svethardware.cz
>
>
>
>

NVIDIA pracuje na další generaci kvalitnějších VR zařízení

NVIDIA pracuje na další generaci kvalitnějších VR zařízení
, , aktualita
Již delší dobu se šušká o tom, že NVIDIA má společně se Stanford University vyvíjet další generaci VR zařízení, která mají využívat jistou technologii se dvěma displeji. Nyní se objevily další informace o tomto dvoudisplejovém VR systému.reklama
Na trh se chystají VR headsety, které využívají prostý princip zobrazení. Uživatel kouká skrz čočky na jeden displej, který zobrazuje scénu pro levé i pravé oko. Společnost NVIDIA má pracovat na nové generaci využívající dvoudisplejovou technologii, a to s cílem vyřešit problémy s možným vznikem nevolnosti, která je přetrvávajícím problémem VR headsetů. Využít chce k tomu dva displeje, které společně vytvoří výsledný obraz. Tato technologie má dorazit na trh v roce 2018.

V případě současných řešení je problém dle Davida Luebkeho z NVIDIE především s tím, že nevolnost vyvolává především sledování objektů, které jsou ve virtuálním světě moc blízko, řekněme na dosah ruky. Poukazuje nejspíše na to, že při hraní většinou sledujeme vzdálené objekty a problém nastane v době, kdy se nějaký přiblíží. Pak se totiž projeví tzv. vergence-accommodation conflict.

Oč jde? Jde o to, jak lidé vnímají 3D obraz. Ten totiž nevzniká pouze ostřením na objekty a skládáním dvou obrazů, ale také tím, že zaostřením na blízké objekty se oči sbíhají, což je pro mozek také důležitá informace tvořící celkový prostorový vjem. Jenomže v případě sledování displeje přes čočky je sbíhavost očí vždy stejná, čili pokud se nějaký objekt přiblíží a my se na něj zaměříme, oči se neseběhnou a mozek je zmaten. Právě kvůli tomu vzniká u některých lidí nevolnost. Píši u některých, protože někdo si na to může snadno zvyknout a jinému to jde už hůře, přičemž výhodu by zřejmě měli mít ti, kteří jsou zvyklí pracovat s počítačem a hrát na něm 3D hry. I v nich je samozřejmě sbíhavost očí vždy stejná a i když nejde o 3D vjem, dle některých jde o dobrou průpravu na to, abychom si na 3D headset či sledování 3D filmů v kině lépe zvykli.

Tato technologie má tedy eliminovat negativní dopady výše popsaného konfliktu, a tím zpřístupnit VR technologie i těm, kterým se doposud dělalo špatně. Navíc má tato technologie celkově poskytnout "bohatější a přirozený vizuální vjem", to tedy v porovnání s "běžnými 3D headsety". Klíčem přitom je využití dvou LCD displejů, mezi nimiž je cca 5milimetrová mezera. NVIDIA mluví o 4D poli, čili dvou 2D obrazech, na něž budou moci naše oči ostřit a využívat i sbíhavost, čili celkový obraz bude tvořen složením obrazů ze dvou displejů. V současnosti je připraven pouze prototyp s rozlišením 640 x 800 na jedno oko, ale navýšení tohoto rozlišení by neměl být žádný problém. Za zmínku stojí také poukázat na technologii Near-Eye Light Field, kterou NVIDIA představila již v roce 2013 na SIGGRAPH, ale ta využívala pole miniaturních čoček, viz video:Zdroj: Hardwarezone

Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
SpaceX vyzkoušelo Raptor, motor pro mise na Mars SpaceX vyzkoušelo Raptor, motor pro mise na Mars
Společnost SpaceX má s ohledem letů na Mars velice ambiciózní plány, do nichž spadá také využití silnějších motorů, než jaká má dnes k dispozici. Jedná se o vyvíjený Raptor, který byl nyní vůbec poprvé vyzkoušen.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
AMD Zen Plus: 7nm APU Gray Hawk přijde v roce 2019 AMD Zen Plus: 7nm APU Gray Hawk přijde v roce 2019
Nyní je aktuální generace APU Bristol Ridge, ale my už se můžeme podívat do budoucnosti, kde se rýsují již 7nm APU založená na procesorové architektuře Zen Plus. Jde o Gray Hawk chystané na rok 2019.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit
Agentura Reuters přinesla zprávu, že Twitter vyjednává s hned několika technologickými společnostmi a hledá mezi nimi tu, která by jej byla ochotna koupit. Není to ani tak moc překvapivé vzhledem k tomu, jaké finanční výsledky Twitter má v posledních letech.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Šestá Civilizace se blíží, co budeme potřebovat? Šestá Civilizace se blíží, co budeme potřebovat?
Už za necelý měsíc si budeme moci zahrát šestý díl hry Civilization Sida Meiera. Vývojářské studio Firaxis společně s 2K Games nyní oznamuje, jaké jsou minimální a doporučené specifikace pro PC. Stačit bude i slabší sestava.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
NVIDIA chystá 75W GeForce GTX 1050 a 1050 Ti NVIDIA chystá 75W GeForce GTX 1050 a 1050 Ti
Už dříve se objevily informace o chystané kartě NVIDIA GeForce GTX 1050, přičemž dnes už se můžeme podívat na očekávané specifikace také lepší verze s označením GTX 1050 Ti. Co nám tyto modely s TDP pod 75 W nabídnou?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek