www.svethardware.cz
>
>
>
>

Oculus Rift bude potřebovat R9 290, GTX 970 nebo lepší karty

Oculus Rift bude potřebovat R9 290, GTX 970 nebo lepší karty
, , aktualita
Už to opravdu vypadá, že stanovené datum vypuštění headsetu Oculus Rift na trh je konečné. Nejde tedy ještě o přesné datum, ale o začátek příštího roku, kdy má přijít Oculus CV1 (Consumer Version 1). Co bude vyžadovat?reklama
Již dříve bylo jasné, že pro plnohodnotné hraní s headsetem Oculus Rift budeme potřebovat slušně výkonný počítač, ovšem dle rozlišení 1920 x 1080 u dosavadních prototypů jsme mohli usuzovat, že by nám mohla stačit i mainstreamová grafika jako řada Radeon R9 270 nebo třeba GeForce GTX 960. Ovšem samotný Oculus nyní veřejnosti sdělil, že pro kvalitní zážitek budeme potřebovat alespoň Radeon R9 290 nebo GeForce GTX 970 či lepší grafickou kartu a je otázka, kvůli čemu přesně. V prvé řadě je jasné, že bude velmi vhodné mít grafiku, která zvládne danou hru vykreslovat při 60+ snímcích za sekundu, aby nás za chvíli nebolela hlava z trhaného obrazu, ale to by mohla v řadě případů ve 1920 x 1080 zvládnout i taková GTX 960. Stále se ale neví, s jakým rozlišením Oculus CV1 přijde a bylo by velmi vhodné, kdyby se výrobce posunul od Full HD kupředu, jenomže to samozřejmě znamená, podstatně vyšší nároky na grafickou kartu. Pak ale ještě bude hrát roli režie při počítání 3D obrazu a jeho úprava do podoby vhodné pro displej headsetu a zde se zase můžeme ptát, co na sebe vezme přímo hardware headsetu a co se nechá počítači.

Připravit si prostě musíme počítač s Radeon R9 290 nebo Geforce GTX 970, pokud ne s něčím lepším, a tím to nekončí. Tento počítač bude potřebovat procesor Intel Core i5-4590 nebo lepší a také alespoň 8 GB RAM, což je asi nejmenší problém. Co se týče procesorů AMD, ty Oculus ignoruje, ale vzhledem k doporučenému procesoru Intel můžeme uvažovat spíše o hi-endu z FX generace Vishera. Tedy o rozumném hi-endu v podobě FX-8350, ne o 220W mastodontu FX-9590.

Dále budeme potřebovat nainstalovaný systém Windows, a to Windows 7 s SP1, Windows 8.1 nebo nové Windows 10, dva porty USB 3.0 a jeden HDMI 1.3 nebo novější. Oculus počítá také s podporou Mac OS X a Linuxu, ale ta přijde někdy později, což nebylo upřesněno.

Pak je tu ještě otázka ceny samotného headsetu. Dříve vývojáři říkali, že jej chtějí vytvořit jako cenově dostupný kus hardware a mluvilo se o částce 300 dolarů. Nyní se ale objevily nové informace, které mluví o podstatně vyšší částce, ovšem žádná přesná suma se nikde neobjevila. Vzhledem k poměrně vysokým nárokům na hardware lze opravdu uvažovat o tom, že Oculus nabídne podstatně lepší displej než předchozí vývojářské verze, a to něco bude stát. Firma také musela vyřešit problémy se synchronizací obrazu a snížení zpoždění obrazu, takže není vyloučeno, že pro to využila nějaký speciální hardware podobný tomu, co využívá NVIDIA ve své technologii G-Sync.

V příštím roce se tedy asi přesvědčíme, zda se headsety pro 3D virtuální realitu už konečně prosadí, nebo půjde opět o slepou větev. Nyní to ale už vypadá nadějně, stejně jako s brýlemi pro rozšířenou realitu, které souběžně vyvíjí i Google s Magic Leap a Microsoft (HoloLens). Další naděje vzbuzuje i nový chystaný hardware, tedy nové grafické čipy AMD i NVIDIA a paměti HBM, jež by měly konečně posunout výkon grafických karet o velký kus kupředu. Pak by byly i na dnešní dobu vysoké nároky headsetu Oculus daleko snesitelnější.

Zdroj: Fudzilla
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Číňané tvrdí, že mají kvantový radar proti technologii stealth Číňané tvrdí, že mají kvantový radar proti technologii stealth
Čínská armáda uvedla, že vynalezla kvantový radar, proti němuž by byla technologie stealth, do níž americká armáda investovala stovky miliard dolarů, naprosto bezradná. Číňané by tak výrazně ovlivnili poměr sil.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
O koupi Twitteru má zájem i Disney O koupi Twitteru má zájem i Disney
Samotná společnost Disney dle serveru TechCrunch nyní má vyjednávat s bankami, aby zjistila, zda si může dovolit akvizovat Twitter, jehož hodnota na burze nedávno prudce vzrostla. Co by z toho takový Disney ale mohl mít?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Xbox One S v edici Audi R8: autokonzole pro Forza Horizon 3 Xbox One S v edici Audi R8: autokonzole pro Forza Horizon 3
Herním světem v těchto dnech hýbe nová závodní hra Forza Horizon 3, kterou vydává Microsoft, a tak není ani divu, že se objevila speciální edice konzole Xbox One S. Ta je laděna do tvarů automobilu Audi R8, ovšem koupit si ji nemůžeme.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
EIZO CG2730 a CS2730: 27" dvojka pro náročné EIZO CG2730 a CS2730: 27" dvojka pro náročné
Společnost EIZO si připravila dva nové monitory z řady ColorEdge, které umožňují hardwarovou kalibraci obrazu a jsou určeny pro zpracování fotografií, videa a vůbec práci s grafikou. Co všechno nám nabídnou?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Samsung Polaris: nové kontrolery zajistí vyšší kapacitu SSD Samsung Polaris: nové kontrolery zajistí vyšší kapacitu SSD
Samsung na Global SSD Summit v Koreji vedle nových modelů SSD 960 PRO a EVO odhalil také nové kontrolery, které mají změnit možnosti modelů SSD pro formát M.2. Jde o kontrolery Polaris, jež přicházejí s designem PoP (Package on Package).
Dnes,  aktualita, Jan Vítek