reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Plejáda připravovaných čipsetů ALi

6.10.2003, Zdeněk Kabát, článek
Plejáda připravovaných čipsetů ALi
O tom, že ALi připravuje návrat mezi velké výrobce čipových sad jistě víte. V dnešním článku Vám přinášíme detaily o budoucích čipsetech této společnosti včetně řešení pro Athlon 64 a Prescott, která budou podporovat DDR-II či PCI Express.
Společnost ALi Technologies (dříve Acer Laboratories), konkrétně její divize ULi připravuje na následující rok několik nových čipsetů, díky kterým by se měla vrátit zpět na trh s čipovými sadami. V posledních dvou letech se pokusy o prosazení omezovaly jen na mobilní segment, ale nyní firma plánuje představení čipsetů pro Athlon 64 i Pentium 4 (včetně Prescottu).

Ve vlastnostech připravovaných produktů naleznete i podporu budoucího rozhraní PCI Express či podporu pamětí DDR-II na frekvenci odvíjející se od procesorů Intelu (400 a 533MHz, možná až 667MHz). Protože výrobní kapacity tak dlouho odpočívající společnosti nemohou být obzvlášť velké, vyskytují se v roadmapě čtyři čipové sady, dvě pro AMD a dvě pro Intel. Navíc tu máme i popisy můstků SouthBridge.

Čipset M1685 je určen pro platformu Intelu, konkrétně pro procesory Pentium 4 (Northwood, Prescott) a Pentium M (Banias, Dothan). Právě vzhledem k podpoře mobilních procesorů by se mohlo ALi osvědčit spíše v segmentu pro notebooky, kde má větší zkušenosti. Podporované paměti zahrnují nejen DDR, ale i DDR-II na frekvencích 400MHz, 533MHz a 667MHz. V čipsetu bude implementována podpora jednoho slotu x16 PCI Express a dvou slotů x1 PCI Express, kde první zmiňovaný nahrazuje AGP a další dva pak klasické PCI sloty. Ke spojení se SouthBridge bude sloužit sběrnice HyperTransport. M1685 by měl být dostupný v Q2 2004.

Pro procesory Intel bude určen i následovník této sady, M1691. Jde taktéž o podvozek pro Pentium 4 a Pentium M včetně stejných pamětí až po DDR-II na 667MHz. Hlavní odlišností je, že spojení mezi oběma čipy zajišťuje x1 PCI Express, z čehož vyplývá, že k dispozici bude vedle x16 PCI Express slotu jen jeden x1 port. S podporou audio systému Azalia by se měl M1691 objevit ve třetím kvartále příštího roku.

Platformu AMD K8 bude jako první zastupovat čipset M1689, který v řešení single-chip nabízí velmi širokou výbavu. Tato sada bude vybavena AGP 8x, 10/100Mbps LAN, porty USB 2.0, 6-kanálovým zvukem apod., ale navíc bude podporovat rozhraní Serial ATA-150, které se stále mezi čipovými sadami tolik neprosazuje. Oproti nForce3 bude čipsetu ALi chybět snad jen podpora RAID.

V druhém čtvrtletí 2004 bude portfolio rozšířeno ještě o další čipset pro Athlon 64, M1697. Díky integraci paměťového řadiče do procesoru bude i tato sada tvořena jediným čipem, který ovšem nabízí velmi bohatou výbavu – x16 PCI Express, 4 porty x1 PCI Express, Gigabit Ethernet, 4 porty Serial ATA-150 RAID, UAA audio apod. Sice nevíme, co budou mít v danou dobu na trhu ostatní výrobci, ale tento čipset vypadá více než slibně.

V návaznosti na fakt, že M1689 a M1697 budou tvořeny jen jedním čipem, budou SouthBridge ALi určeny primárně pro procesory od Intelu. Levnější řešení bude SouthBridge M1563, který nabídne 2 kanály pro ATA/133, 6 USB 2.0 portů, 6-kanálové audio, až 6 PCI slotů (nelekejte se tří šestek :), 10/100Mbps Ethernet, HomePNA a rozhraní pro Memory Stick.

Pokročilejší „jižní můstek“ ponese název M1565 a nabídne toho ještě mnohem více. Je to např. podpora až 4 slotů x1 PCI Express, 8 portů USB 2.0, 4 porty pro Serial ATA-150 či UAA audio. Navíc se v druhém kvartále roku 2004 objeví SouthBridge M1575, který kromě zmiňovaných vlastností poskytne ještě Gigabit Ethernet a bude jako stvořený pro M1691.

Tím by byl výčet všech čipsetů od ALi Technologies hotov. U platformy pro Pentium 4 bude konkurovat hlavně společnostem VIA či SiS, protože pozice Intelu je zde neotřesitelná. Pro Athlon 64 toho ovšem nabízí ALi také dost a nedivil bych se, kdyby se jejím čipsetům zadařilo a překonaly např. i nForce3 či K8T800. Něco jiného je ovšem to, že ALi zatím nemá mezi uživateli jméno a musí tak spoléhat na podporu výrobců základních desek.

Zdroj: X-Bit Labs

reklama