Po Amsterdamu budou od příštího roku plout autonomní lodě

Po Amsterdamu budou od příštího roku plout autonomní lodě
, , aktualita
Roboat je projekt samořízených plavidel, které nemají sloužit zdaleka jen k přepravě osob a zboží. K jejich dalším úkolům bude patřit přesun infrastruktury nebo sběr dat například o životním prostředí. Testování těchto lodí začne už v roce 2017.reklama
Před pár měsíci představil svou vizi autonomních lodí Rolls-Royce. V jeho podání má jít o velká nákladní plavidla určená především pro použití na mořích a oceánech. Roboat je proti tomu projekt malých samořízených lodí, které najdou své využití ve městech a řekách. Ne náhodou si tak tvůrci vybrali pro realizaci svého projektu město Amsterdam protkané hustou sítí kanálů. Flotila plavidel bez posádky by se po nizozemské metropoli měla začít prohánět už v příštím roce. Jako hlavní využití asi každého napadne převoz osob a zboží. I to je jeden z cílů projektu, i když zdaleka ne jediný.

Lodě mají sloužit také ke sběru dat, ať už se jedná o kvalitu vody, ovzduší nebo intenzitu hluku. Kromě toho by plavidla mohla pomoct vyřešit problémy s odpadem ve vodních tocích včetně jízdních kol, kterých v amsterdamských kanálech skončí každý rok odhadem na dvanáct tisíc. V předstihu mohou rovněž odhalit různá onemocnění šířící se ve velkých městech. Dále se počítá s využitím autonomních lodí jako přenosné infrastruktury. Například v době konání nějakého městského festivalu mohou lodě vytvořit dočasný most nebo rozšířit břeh v místě, kde je to zrovna potřeba.

Roboat má tedy vyřešit především problémy s dopravou, mobilitou a kvalitou vody. Jedná se o společný projekt Massachusettského technologickýho institutu (MIT) a nizozemských univerzit v Delftu a Wageningenu. Pro první fázi programu, která má trvat pět let, byl vyčleněn rozpočet ve výši 25 milionů eur. Pokud se osvědčí testování v Amsterdamu, rozšíří se projekt i do dalších měst.

Zdroj: Ams-institute.org
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence
Velké světové technologické společnosti Google, Microsoft, Facebook, Amazon a IBM se rozhodly, že vytvoří partnerskou organizaci, která bude sledovat a usnadňovat vývoj technologií umělé inteligence. Co to znamená?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity
Kanadská společnost D-Wave si nárokuje prvenství jako prodejce komerčně dostupného kvantového počítače. Podívejme se na to, co má v rukou nyní, neboť se pochlubila s modelem využívajícím 2048 quibitů.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta
Již nějaký ten pátek víme, že NVIDIA se chystá po generaci GPU Pascal přijít s čipy Volta. Ty ještě v případě grafických karet zdaleka nejsou aktuální, ovšem to NVIDII nezabránilo představit nový produkt Xavier, který je na GPU Volta postaven.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky
USB Implementers Forum oznamuje nový standard pro využití moderního konektoru USB Type-C. Jedná se o USB Audio Device Class 3.0, který má posloužit jako hlavní řešení pro připojení rozličných zařízení.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  3 komentáře
Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu
Společnost Samsung nedávno představila své nové produkty, ale při té příležitosti se také rozpovídala o své vizi budoucnosti SSD. Jak mají tedy tato úložná zařízení postupně nahrazovat pevné disky a co jim k tomu pomůže?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře