Podíl Edge na trhu prohlížečů pomalu, ale setrvale klesá

Podíl Edge na trhu prohlížečů pomalu, ale setrvale klesá
, , aktualita
Spolu s uvedením Windows 10 přišel prohlížeč Edge, bohužel v hodně ořezané verzi. Microsoftu se spěch nyní už zcela zřetelně nevyplatil, protože podle tří uznávaných metrik zastoupení Edge na trhu prohlížečů už třetí měsíc klesá.reklama
Redaktor Gregg Keizer z ComputerWorldu si dal tu práci a vyšel z dat tří uznávaných zdrojů, které měří mimo jiné i zastoupení jednotlivých „značek“ na trhu prohlížečů. Konkrétně šlo o Net Applications, StatCounterDigital Analytics Program. Zajímalo ho, jak se v posledních třech měsících vyvíjí tržní podíl nového prohlížeče Edge. Výsledky vidíte na obrázku níže a nevypadá to pro Microsoft vůbec dobře.


Vývoj zastoupení Edge - září až listopad 2015
Vývoj zastoupení Edge - září až listopad 2015 (zdroj ComputerWorld)


Edge dílem sám a dílem ve spolupráci s digitální asistentkou Cortanou mají „nahánět“ uživatele na vyhledávač Microsoftu Bing a zvyšovat pro změnu jeho tržní podíl, což pro Redmond už může znamenat konkrétní peníze. Jenže jak vidíte v grafech, podíl Edge nezávisle na zdroji měření ve všech třech (resp. čtyřech – StatCounter je použit pro globální i americká čísla) případech klesá.

Ač se jednotlivé metriky liší metodikou měření a tedy i výslednými čísly, trend je pokaždé stejný – zastoupení Edge jde vždy dolů. A pokud máte s novým prohlížečem Microsoftu osobní zkušenost, určitě se nedivíte, proč se tohle děje. Jádro Edge je sice rychlé a většinou stabilní, ale prohlížeč je celkově z hlediska funkcí velice osekaný a nejvíc ze všeho chybí podpora rozšíření (tj. doplňků). Ty jsou ve všech konkurenčních prohlížečích velmi populární, protože umožňují uživatelům upravit si prohlížeč sobě na míru podle osobních preferencí a potřeb.


Logo Microsoft Edge


Na tom všem mi nejvíc není jasná jedna věc – proč Microsoft prostě s uvedením Edge nepočkal, až bude v rozumně funkčním stavu? Model Windows jako služba k tomu přece přímo vyzývá. Vždyť Microsoft má už zkušenost s tím, co se stane, když určitý produkt získá stigma nepovedeného a už se ho nikdy nedokáže zbavit. To se stalo třeba v případě Windows Vista a už se to nikdy nepovedlo změnit.

Přece nemohou být v Redmondu takhle nepoučitelní? Stačilo Edge uvést o trochu později, protože podpora rozšíření v něm vypadá dobře. Pokud skutečně půjdou převzít s minimálními úpravami rozšíření určená původně pro Chrome od Googlu (čtěte tady), bude jich dost a navíc dostatečně kvalitních a osvědčených. To Microsoftu tohle všechno nedošlo?

Proč se jen Microsoft neumí poučit z vlastních chyb a dělá ty samé znovu a znovu? Moc rád bych věděl, kdo o uvedení nehotového Edge rozhodl a proč. Další věc, kterou nechápu, je, proč je Edge k dispozici jen pro Windows 10 (samozřejmě vím, že je to univerzální aplikace), když má uživatele přitahovat do redmondského ekosystému provázaných aplikací i služeb? To si Microsoft myslí, že Edge přitáhne uživatele k Windows 10?

Zdroj: ComputerWorld
Nejpopulárnější operační systémy
reklama
Nejnovější články
Falcon 9 vybuchl kvůli porušení héliové nádrže Falcon 9 vybuchl kvůli porušení héliové nádrže
Na samotném začátku tohoto měsíce explodovala raketa Falcon 9 společnosti SpaceX a ta se od té doby snažila zjistit především to, co tuto nehodu způsobilo. Nyní už to vypadá, že "viník" byl nalezen, a to héliová nádrž.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Autonomní vozidlo Googlu se zapletlo do zatím asi největší nehody Autonomní vozidlo Googlu se zapletlo do zatím asi největší nehody
Ani samořízeným vozům se čas od času nevyhne nehoda, ale naprostou většinu z nich způsobí řidič běžného automobilu. Nejinak je tomu i v případě poslední nehody, která je nejspíš jednou z největších, do jaké bylo zapleteno SUV od Googlu.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
SpaceX vyzkoušelo Raptor, motor pro mise na Mars SpaceX vyzkoušelo Raptor, motor pro mise na Mars
Společnost SpaceX má s ohledem letů na Mars velice ambiciózní plány, do nichž spadá také využití silnějších motorů, než jaká má dnes k dispozici. Jedná se o vyvíjený Raptor, který byl nyní vůbec poprvé vyzkoušen.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
AMD Zen Plus: 7nm APU Gray Hawk přijde v roce 2019 AMD Zen Plus: 7nm APU Gray Hawk přijde v roce 2019
Nyní je aktuální generace APU Bristol Ridge, ale my už se můžeme podívat do budoucnosti, kde se rýsují již 7nm APU založená na procesorové architektuře Zen Plus. Jde o Gray Hawk chystané na rok 2019.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář
Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit
Agentura Reuters přinesla zprávu, že Twitter vyjednává s hned několika technologickými společnostmi a hledá mezi nimi tu, která by jej byla ochotna koupit. Není to ani tak moc překvapivé vzhledem k tomu, jaké finanční výsledky Twitter má v posledních letech.
Včera,  aktualita, Jan Vítek