reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Průvodce koupí cenově výhodného PC pro listopad

22.11.2005, Milan Šurkala, článek
Průvodce koupí cenově výhodného PC pro listopad
Jednoho dne zjistíte, že vaše mašina už není to, co bývala, a je nutno ji vylepšit, nebo rovnou vyměnit. Máte-li tento problém, snad vám pomůže náš cenový přehled komponent s jejich stručným popisem. Najdete zde i vzorové sestavy pro 3 cenové kategorie.

Sestava do 20000Kč - Shrnutí



Vzhledem k tomu, že mi vypuštěním AGP karet zbyly dva sloupečky v tabulce, rozhodl jsem se je vyplnit ještě sestavami do 15000Kč s DPH včetně monitoru. Nezřídka se objeví lidé, kteří chtějí počítač do 15000Kč i s monitorem a zde sestavit slušnou a výkonnou sestavu už může být problém. Těmto počítačům věnuji první dva sloupce, počítačům do 20000Kč pak zbylé dva. Podmínkou všech počítačů je volný PCIe x16 slot pro pozdější případné vylepšení grafického výkonu.

Netvrdím, že jsou to ty nejlepší možnosti a jediné, ale že by nebylo špatné z nich vycházet a případně dle vlastních priorit někde přidat, někde ubrat,... Někdo třeba převádí videa (potřebuje lepší procesor), někdo zase hraje hry (tu se mu zase více vyplatí investice do grafiky než do procesoru), někdo je notorický "internet downloading maniak" a tak se mu hodí větší disk.

Vyhodil jsem modem a disketovku. Disketovou mechaniku takřka nikdo nepoužívá, kdo po ní touží, nechť si připočítá 200Kč. Připojení k internetu se dnes také realizuje většinou pomocí síťovky nebo přes ADSL, a to si koupíte modem u providera.

Cenové shrnutí



Dříve než začnete jakkoli komentovat výběr komponent, přečtěte si prosím vysvětlení pod tabulkou ať to v diskuzi nemusím několikrát vysvětlovat. Děkuji.



Nejprve k sestavám za 15000Kč. Záleží na tom, co za 15 tisíc chcete. Pokud celý počítač s monitorem, ale bez systému, pak máte šanci (viz tabulka). Chcete-li holou case bez monitoru, máte šanci také a ještě si na místo použité grafické karty dosaďte GeForce 6600 použitou u sestav za 20.000Kč, protože integrované grafiky opravdu nejsou pro hraní to pravé. Osobně velmi doporučuju limit 15.000Kč o ty dvě tisícovky navýšit a koupit tu lepší grafiku. Ta vám pojede i na levnější desce Gigabyte GA-K8NE za 2093Kč s DPH.

Bohužel není možno postavit celou sestavu včetně monitoru i operačního systému Windows XP za tyto peníze. To byste museli vzít pouze 256MB RAM, 80GB ATA disk (možná jen 40GB), maximálně CD-RW nebo DVD-ROM mechaniku, kuličkovou myš a i tak se budete pohybovat lehce nad touto hranicí. Pro koupi celého počítače včetně monitoru i operačního systému si dejte minimum 18000Kč s DPH, pod touto hranicí už budete mít počítač jen o trochu levnější, ale o mnoho horší!

Aby se dala srazit cena sestavy s monitorem k hranici 15000Kč, bylo nutno šetřit všude. Nejslabší procesor s nejlevnější, ale i tak dobrou deskou s integrovanou grafikou ATi, levný monitor i myš trochu cenu srazily, ale ne úplně. K tomu bylo potřeba ušetřit na grafické kartě. U obou sestav jsem volil základní desku s integrovanou grafikou (v podstatě Radeon X300SE v integrované provedení).

Nový měsíc ale jinak mnoho změn nepřinesl. Můžou za to neklesající ceny, takže není co vylepšovat a přitom se stále vejít do limitu. Menší změny nastaly jen u sestavy AMD, kde jsem nahradil Sempron 64 2800+ modelem 3100+. Ten už podporuje Cool'n'Quiet, což se může hodit. Počítač bude tišší, chladnější a ušetříte i něco na elektřině. Zvolil jsem ale desku Gigabyte místo DFI. Pokud hodláte vážně taktovat, pak kupte desku DFI, ale i s deskou Gigabyte dosáhnete při taktování velmi dobré výsledky a myslím, že pro normální uživatele těch 600Kč za to nestojí.
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama