reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Asus P5N7A-VM: GeForce 9300 pro všechny HD nadšence

22.12.2008, Jan Černý, recenze
Asus P5N7A-VM: GeForce 9300 pro všechny HD nadšence
Základní desky pro multimediální centra (HTPC) zůstávaly opomenuty. Novince od NVIDIE se stal sokem Intel G45 (GMA X4500HD). Důležitá je podpora Blu-ray a HD videa. Tu jsme ověřili pomocí HD HQV Benchmarku a výkon jsme změřili v několika oblíbených hrách.

Teplota


Měření teploty jsme provedli za pomoci dotykového teploměru dodávaného s multimetrem Avidsen 107112. Monitorování údajů probíhalo uvnitř skříně Cooler Master Mystique 632. Zde byly použity dva ventilátory Cooler Master při nízkých otáčkách (700 až 900 RPM) v kombinaci s ventilátorem na chladiči CPU, který běžel na plné otáčky (1100 až 1200 RPM). Stoupající teplý vzduch odváděl zdroj Enermax pomocí teplotně řízeného 140mm ventilátoru. K zatížení NorthBridge slouží test paměti Blend v programu Prime95 a pro SouthBridge je použit test pevného disku v programu PCMark05.

Chlazení a spotřeba (váha hodnocení 15%)
    Gigabyte GA–EG45–DS2H (G45 + ICH10R)
95 %
    ASUS P5N7A–VM (nForce 730i)
65 %


Graf 8.1: NorthBridge – teplota


Graf 8.2: SouthBridge – teplota


Spotřeba


Odběr sestavy byl měřen za pomocí wattmetru Voltcraft Energy Check 3000. Porovnání úsporných technologií jsme neprováděli, ale pokud Vás daná problematika více zajímá, určitě byste neměli přehlédnout souboj EPU vs. DES. V našem případě jsme porovnali spotřebu při plné zátěži a v klidu.

Plné zátěže bylo dosaženo následujícími programy:
  • ATI Tools v0.26 (scan for artefacts)
  • Prime 95 v25.5 (In-place large FFTs)

První program renderuje složitou scénu pro využití všech částí jádra grafické karty a slouží pro ryché odhalení artefaktů při přetaktování. Prime95 je oblíbený při přetaktování procesoru a jeho testování. V našem případě jsme zvolili Rychlou Fourierovu transformaci (Fast Fourier transform). Přeloženo do češtiny, jde o efektivní algoritmus používaný například při zpracování digitálního signálu nebo pro řešení velmi náročných výpočtů parciálních diferenciálních rovnic.
V poslední kapitole se dozvíte celkové skóre.

reklama