www.svethardware.cz
>
>
>
>

Corsair Obsidian 700D: černý elegán

Corsair Obsidian 700D: černý elegán
, , recenze
Společnost Corsair se nedá považovat za tradičního výrobce počítačových skříní a také v jeho nabídce dnes figurují pouze tři. Mohutná 700D z Obsidian Series je jednou z nich a chystá se nás zaujmout čistým černým vzhledem i komorovým systémem chlazení.
Kapitoly článku:reklama
e-shopech
od
(Zdroj: Heureka.cz)
Výrobce svou skříň prezentuje jako produkt určený pro nadšence, což však v podstatě určuje už jeho pořizovací cena, která se pohybuje kolem 6000 Kč s DPH. Dále nám jsou slibovány pokročilé prvky, komorový systém chlazení komponent a vůbec široké možnosti pro herní a jiné výkonné sestavy chlazené vzduchovými i vodními chladiči.

Kromě modelu Obsidian Series 700D nabízí Corsair trošku jinak vybavený model 800D, jenž nám nabídne trošku přepracovaný systém chlazení, čtyři šachty pro rychlé zapojení pevných disků (Hot-Swap) a také boční okno. Nakonec to je nižší model 600T, který už vůbec není minimalistická hranatá krabice, ale zakulacený Middle Tower, z nějž ovšem je jasně zřetelná příbuznost k ostatním dvěma modelům.- klikněte pro zvětšení -

Mastodontí krabice s modrým potiskem byla v pořádku, ale skříň je sama o sobě tak velká, že na ochranné polystyrenové bloky již příliš prostoru nezbylo. Ty tak nejsou příliš mohutné, což se na pár místech projevilo jejich rozdrcením, ovšem samotná skříň přežila.

Model
Corsair Obsidian Series 700D
Typ
Full Tower
Rozměry
229 x 609 x 609 (Š x H x V)
Hmotnost
-
Materiál
hliník, ocel
Pozice
5x externí 5,25
6x interní 3,5" a 2,5" HDD
Sloty
7x + 1 ventilační
Kompatibilita
ATX, mATX, EATX
Chlazení
3x 140mm ventilátory (900 RPM +/- 100)
4x 120mm ventilátory (volitelné)
I/O porty
4x USB 2.0
1x IEEE1394 FireWire
3,5mm mikrofon a sluchátka
Verze
pouze celočerná
Corsair Obsidian Series 700D lze pořídit v  e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Corsair 700D můžeme tedy bez všech pochyb zařadit mezi skříně typu Full Tower, protože jde o zástupce těch největších modelů, které se prodávají pro běžně zakoupitelné sestavy. Udávané rozměry skříně jsou správně, takže skříň má při pohledu z boku opravdu čtvercový tvar a skládá se převážně z oceli (nejspíše SECC), jejíž tloušťku je přes nános barvy těžké určit, ale nespíše půjde o 1 mm. Na předním panelu pak výrobce už vůbec nešetřil a využil k jeho stavbě 2 mm tlustý hliník s broušeným povrchem a černým eloxováním.

Možnosti pro instalaci mechanik a disků jsou na Full Tower standardní. V dnešní době rozmachu SSD je ale důležité, aby skříň umožnila instalaci také 2,5" zařízení, což tato splňuje bezezbytku. Sloty pro přídavné PC karty mají také běžný počet, pouze byl pod ně přidán jeden ventilační, což prostě znamená, že je pod sloty jeden podobně tvarovaný průduch.

Chlazení Corsair vyřešil třemi ventilátory s hranou 140 mm a uživateli dal možnost instalace dalších čtyřech 120mm kusů. Uvidíme, zda to bude zapotřebí. Přední I/O porty nabídnou hned čtyři porty USB 2.0 a vedle nich i FireWire a audio konektory, ovšem na eSATA již místo nezbylo.Z okolních fotografií můžete vidět, že design Corsairu 700D je velmi jednoduchý a že se výrobce nesnažil o žádné výstřelky. Skříň vypadá defacto jako z produkce firmy Lian Li, k čemuž napomáhá hliníkové čelo. Ovšem Lian Li své skříně staví výhradně celohliníkové, pokud tedy nejde o modely prodávané pod značkou LanCool.

Čelo skříně je tedy hranaté, čistě provedené a má v sobě kromě vrchního krytého panelu s ovládacími prvky a porty už jen pět hliníkových záslepek zasazených do černých plastových rámečků a dole bílou barvou natisklé firemní logo.Vrchní panel trošku připomíná tzv. stealth pozice pro mechaniky, avšak jde pochopitelně o něco jiného, což ukáže už velké tlačítko Power s mělkým stiskem a LED kontrolka pod ním. Panel otevřeme stiskem v oblasti čtyř teček, po čemž se pomalu otevře a ukáže dvě dvojice portů USB 2.0, mezi něž se vměstnaly 3,5mm konektory pro mikrofon a sluchátka, pak je tu jeden konektor rozhraní FireWire a nakonec malé tlačítko Reset. Osobně se mi příliš nelíbilo, že panel je nutné až příliš silně stisknout, aby se vyklopil.K fotografiím ukazujícím skříň z boku toho nelze příliš říci, protože obě bočnice jsou holé a po celé ploše rovné. Není na nich proto z tohoto pohledu vůbec nic zajímavého, takže se aspoň ukáže tloušťka předního panelu a pozice třech hliníkových podstavců.Přesuneme se k zadnímu panelu, kde již poznáme, že zdroj se bude nacházet ve spodní pozici, přičemž rozložením montážních otvorů nás Corsair nutí k tomu, abychom jej uložili ventilátorem dolů. Opačně by to ani nemělo smysl. Pak si můžeme prohlédnout, co výrobce myslel onou ventilační záslepkou pod sedmi standardními, ukáže ze pozice zadního 140mm ventilátoru, otvory pro hadičky a množství dalších průduchů, z nichž se některé nachází také mezi trayem a pravou bočnicí. Dle informací firmy Corsair tyto průduchy slouží k výfuku vzduchu proudícího od pevných disků.Povšimněte si také dvou horních knoflíků umístěných téměř až v samotných rozích. Díky nim můžeme snadno a bleskurychle uvolnit obě bočnice, takže ty se nijak nešroubují ani jinak neupevňují a drží pouze za horní lištu s packami ovládanou právě těmito knoflíky. Nevýhodou je, že do skříně se ihned nedostanete pouze vy, ale i nepovolaná osoba.Mírné vylepšení se ukazuje u chlopňových záslepek otvorů pro hadičky vodního chlazení, které jsou provedeny tak, aby velmi dobře těsnily. Rošt ventilátoru s tenkou šestihrannou mřížkou je rovněž pěkný, ale zapomnělo se na jeho vypoulení, i když to by nemuselo tak vadit.


- klikněte pro zvětšení -

Nesmíme zapomenout také na horní a spodní části skříně, jež v tomto případě hrají důležitou úlohu. Nahoře je jasně viditelná pozice pro tři 120mm ventilátory upravená tak, abychom na ni mohli bez úprav umístit radiátor vodního chlazení, a to přímo seshora. Proto je zmíněná pozice trošku prohnutá dovnitř, i když i z vnitřní strany by mělo být nad základní deskou pro radiátor dost místa.


- klikněte pro zvětšení -

Z opačné strany se ukáží tři masivní hliníkové podstavce s pryžovými podložkami zdvihající skříň o více než 2,5 cm nad okolní povrch. To je důležité k tomu, aby mohl dovnitř proudit čerstvý vzduch, přičemž spodní průduchy jsou tím jediným k tomu určeným místem. Osobně si nejsem zrovna jistý, že jde o to nejvhodnější řešení, ale uvidíme.

Jedna výtka putuje ke způsobu uložení prachového filtru. Ten se do své pozice zasouvá zezadu a vůbec v ní nedrží, takže nám může při přenášení skříně snadno vypadnout. Na druhou stranu se s takovou almarou asi nebudeme tahat nikam daleko.
reklama
Nejnovější články
Týdenní šance (29.5. - 4.6.) Týdenní šance (29.5. - 4.6.)
Chcete získat hodnotnou cenu za zodpovězení 3 otázek? Taková je naše Týdenní šance. Odpovězte do 4.6. správně na soutěžní otázky a zařaďte se do slosování o počítačovou skříň Cooler Master Silencio 452.
Dnes,  soutěž, Karel Polívka
Týdenní šance (22.5. - 28.5.) Týdenní šance (22.5. - 28.5.)
Získat hodnotnou cenu za zodpovězení 3 otázek? Taková byla od 22.5. do 28.5. naše soutěž Týdenní šance, v které jste mohli vyhrát počítačovou skříň SilentiumPC Brutus M25 Pure Black. Doplněno o vyhodnocení.
Dnes,  soutěž, Karel Polívka
Toshiba uvedla nové SSD XG5 s 64vrstvové 3D čipy Toshiba uvedla nové SSD XG5 s 64vrstvové 3D čipy
Společnost Toshiba dnes uvedla nové SSD disky XG5. Ty obsahují 64vrstvové 3D paměťové čipy TLC, díky čemuž se vyrábí i v kapacitách 1 TB. Slibují také velmi vysoké přenosové rychlosti přes 2 GB/s.
Dnes,  aktualita, Milan Šurkala
Chyba v souborovém systému NTFS shodí starší Windows Chyba v souborovém systému NTFS shodí starší Windows
Po mnoha letech existence souborového systému NTFS se přišlo na to, že obsahuje chybu, která dokáže dosti jednoduše shodit celý operační systém. Stačí jen přistoupit na speciální skrytý adresář.
Dnes,  aktualita, Milan Šurkala,  2 komentáře
Cryorig Taku: znovuobjevený desktop Cryorig Taku: znovuobjevený desktop
Cryorig loni na Computexu představil nové designy skříní, z nichž si zvláštní zájem návštěvníků vysloužila Taku. Tu můžeme označit za znovuobjevený klasický desktop, který neslouží jen pro uložení komponent, ale také jako stolek pod monitorem.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek