reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Jetway 866AS – fialový fešák

22.10.2001, Jakub Lohniský, recenze
Jetway 866AS – fialový fešák
Po již uvedené recenzi základní desky Octek vám přinášíme dalšího zástupce byť levné, ale výkonné kategorie. Deska Jetway 866AS není rozhodně žádné „ořezávátko“ a postavit na ní výkonný systém není až takový problém.
V minulé recenzi jsme se zaměřili na model nepříliš známého výrobce, který ovšem svými možnostmi a výkonem překvapil doslova celou redakci. Základní deska Jetway 866AS patří přibližně do stejné kategorie „nepříliš známých“, ale možnostmi nastavení BIOSu a naměřenými výkony se drápe do společnosti desek Abit, Asus nebo Micro-Star. Ač se to může zdát neuvěřitelné, předchozí věta není nijak nadnesená.

V krabici kromě samotné základní desky naleznete i podrobný manuál, 80žilový kabel, kabel k disketové mechanice a cédéčko s ovladači. Desce by například „slušelo“ ještě teplotní čidlo nebo nějaký bundlovaný software, ale absence těchto součástí není nic závažného. Velmi zajímavý je ale design nebo chcete-li PCB desky. Tištěný spoj je vyveden do barvy tmavomodré a dominují mu fialové sloty pro rozšiřující karty a operační paměť. Z mého subjektivního hlediska není zrovna fialová barva slotů moc estetická, ale ještě že toto zbarvení nemá vliv na výkon či stabilitu desky :-).


Detail na fialové patice pro operační paměť


Detail na sloty pro rozšiřující karty

Co se týče právě rozšiřujících slotů, můžete pro přídavné karty využít pět slotů PCI, jeden slot AGP a jeden slot CNR. Možná mohl být na desce na úkor slotu CNR jeden slot PCI navíc, ale i tak je to docela solidní počet pro budoucí rozšiřování počítače. Rád bych také zmínil, že existuje i verze s RAID řadičem, ale v našem případě byli k dispozici pouze dva standardní IDE konektory podporující režim Ultra ATA/100.



Celý layout desky je poměrně dobře navržen, čímž by měly odpadnout problémy s umístěním většího chladiče či zasunutím napájecího konektoru.


Opět nás ale překvapil BIOS základní desky. Na to, že se jedná o poměrně neznámý model, jsou možnosti nastavení systému poskytované BIOSem opravdu nadprůměrné a opět se nebojím srovnání se slovutným BIOSem desek Abit respektive Asus. Možnost změny násobiče či jemné ladění frekvence systémové sběrnice je víceméně samozřejmostí, ale přes dvacet položek umožňujících nastavení parametrů operační paměti rozhodně samozřejmostí není (zvláště u „neznámých“ desek). Samozřejmě, že můžete také měnit napětí procesoru či využívat hardwarového monitoringu. Všechny tyto možnosti ocení hlavně přetaktovávači nebo neustále s výkonem svého počítače nespokojení uživatelé. Celkový dojem z této desky ale kalí naměřené výsledky z testu pamětí v programu SiSoft Sandra 2001. Na to, že byly použity paměti DDR SDRAM, nejsou dosažené hodnoty nijak vysoké. Podotýkám, že paměti byly nastaveny na nejlepší možné hodnoty.

Technické specifikace
- čipová sada VIA KT266
- podpora procesorů AMD Athlon a AMD Duron
- rozsah FSB 100-166 MHz (po 1MHz)
- tři 184pin sloty DDR DIMM pro operační paměť
- maximum operační paměti 2 GB typu DDR1600/2100
- rozšiřující sloty 5x PCI, 1x AGP, 1x CNR
- 1x LPT, 2x COM, 2x PS/2, 2x USB
- integrovaný zvukový čip AC97
- externí audio konektory – line-in, line-out, mic-in, game port
- konektor Wake on LAN
- konektor pro připojení IrDA komunikačního zařízení
- 2x FAN (plně monitorované)

- ATX formát

SiSoft Sandra a grafické testy

Testovací konfigurace

Všechny testy probíhaly pod operačním systémem Windows 98 SE s rozhraním DirectX ve verzi 8.0a

Pro testování jsme použili následující ovladače:
        - VIA 4-in1 ver. 4.33

Testovaná konfigurace:
        - procesor AMD Athlon 1 GHz (133 MHz FSB)
        - operační paměť 128 MB PC133 CAS2 / 128 MB PC2100 DDR SDRAM (CAS 2.5)
        - pevný disk Western Digital 40 GB (7200 ot./min, 2 MB, ATA/100)


SiSoft Sandra 2001

CPU Benchmark
Výsledkem testu Dhrystone udává počet provedených operací za sekundu (v milionech – MIPS). Test Whetstone sice udává opět počet provedených milionů operací, ale v tomto případě se jedná o výpočty s plovoucí desetinnou čárkou (MFLOPS).



CPU Multi-Media Benchmark
Při testu dochází ke generování obrazu pomocí fraktálních výpočtů. Celý test je prováděn při použití výpočtů jak v pevné, tak i v plovoucí desetinné čárce. Připomínám, že během testování jsou na plno využity multimediální instrukce procesoru.



Memory Benchmark
Pomocí tohoto testu se měří propustnost paměťové sběrnice. Výsledkem je poté počet přenesených megabytů za sekundu.




Quake III Arena
Quake III Arena je jednou z nejoblíbenějších 3D akčních her. Jak jistě ale všichni víte, používá se také pro účely testování výkonu grafických karet pod rozhraním OpenGL. Výsledkem testu je pak průměrný počet vykreslených snímků za sekundu (fps) během 30ti sekundové testovací sekvence (Demo001).



3DMark 2001
Testovací program 3DMArk 2001 pracuje pod rozhraním DirectX (je nutná verze 8.0) a měří zejména rychlost zobrazování jednotlivých snímků během testovací animace. Výsledkem je číslo vycházející ze součtu těchto dílčích měření a jim příslušných koeficientů (označuje se jako Overall Score).



Projektové soubory obsahují podrobné výsledky testů a informace o testovacím prostředí. Pro jejich prohlédnutí je nutná registrovaná verze programu 3D Mark 2001, nebo je nutné použít jejich textovou variantu.


HD Tach 2.61
U testů Random Access Time a CPU Utilization platí, že čím nižší hodnota, tím lepší je výsledek. U všech ostatních prováděných testů pak vyšší číslo znamená lepší výsledek.

Standardní nastavení


Rozšířené nastavení


WinBench 99
Při testu WinBench naopak vyšší hodnota značí lepší výsledek. Naměřené hodnoty pak znamenají množství přenesený bytů za sekundu vynásobený tisícem.
Použitý test
Bussines Disk WinMark
High-End Disk WinMark
Výsledek testu
7350
20300


Závěr
Co napsat na závě? Snad jen to, že jsme se opět přesvědčili o tom, že i základní deska nepocházející z továren slovutných výrobců může poskytovat dobré možnosti nastavení systému a zajišťovat tolik potřebnou stabilitu. Celkový dojem ale kazí naměřené výsledky z testu SiSoft Sandra (Memory Benchmark) a možnou nevýhodu by mohl být i nepříliš kvalitní web výrobce ztěžující nalezení případných řešení problémů či podrobných parametrů základních desek.


Cena základní desky: 3950 (koncová cena bez DPH)
Záruka: 2 roky

K testování zapůjčila: 100Mega s.r.o.



reklama