reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Na internet s televizí.

7.12.1999, Ivo Fiala, recenze
Na internet s televizí.
Připojení k internetu se stává populární i u nás a začíná se dotýkat i obyčejných lidí, kteří se s počítači moc nekamarádí. Právě pro takové (ale nejen pro ně) přichází firma Tesla na náš trh se zařízením, které umožňuje snadné připojení k Internetu.
Tesla IBOXK tomu by vám měla stačit malá krabička Internet BOXu a obyčejný televizor. Podívejme se tedy, jak tomu skutečně je.

Charakteristika
Základní výbavu IBOXu tvoří samotné zařízení, zdroj, propojovací kabely pro televizor a telefonní linku a dálkový ovladač. Volitelné vybavení představuje bezdrátová klávesnice. Srdcem zařízení je procesor PA – RISC taktovaný na 66Mhz a vybavený 8KB cache. Operační paměť typu EDO RAM má kapacitu 4 MB. K ukládání e-mailů a stažených souborů slouží paměť Flash RAM o velikosti 2 MB. Instalován je 33.6 Kbps modem. Paměť “grafické karty” může mít velikost od jednoho do čtyř megabyte. Podporován je výstup jak v normě PAL tak i v NTSC. Výstupní konektory pro televizor tvoří tři cinch (levý/pravý audio, video) a jeden S-video. Na zadní straně přístroje naleznete i konektor paralelního portu pro tiskárnu. Bohužel však zatím není funkční. Zřejmě bude zapojen v příští verzi. Zdířky pro připojení telefonní linky jsou dvě - vstupní a výstupní. V případě že tedy máte v bytě jen jednu linku, můžete na přístroj připojit svůj telefon.

Instalace
Instalaci zařízení myslím není třeba příliš rozepisovat. Postačí připojit telefonní linku, zdroj a televizor (v základní výbavě je redukce cinch – scart). Na spodní straně zařízení nastavit dva přepínače pro volbu výstupu (cinch/S-video) a normy (NTSC/PAL) signálu. Po zapnutí je ještě třeba zadat údaje o vašem poskytovateli a můžete vesele surfovat. V SETUPu přístroje lze nastavit i barevnost výsledného obrazu a základní vzhled browseru. Užitečná je zejména možnost odpojení od sítě po stanovené době nečinnosti, případně vypnutí stahování obrázků.

Práce s internetem a e-mailem
Zabudovaný browser NetFront s uživatelem komunikuje v anglickém jazyce (čeština bude v příští verzi). Umí sice zobrazit i české znaky, ale nemáte možnost je zadat. K vkládání údajů (psaní e-mailů atd.) slouží vstupní okno, které může mít podle vaší volby podobu buď čistě vstupního řádku, nebo virtuální klávesnice. Tu využijete, pokud vlastníte pouze dálkový ovladač vybavený jen několika málo klapkami pro pohyb kurzoru, vyvolání menu nebo třeba přepínání mezi rámy WWW stránky. Rozhodně ale doporučuji pořídit klávesnici, která je mnohem pohodlnější a navíc integruje i myš (ovládá se na způsob trackpointu). Prohlížeč zobrazí stránky v jazyce HTML verze 3.2, umožňuje stahovat soubory WAV, které můžete uložit a později přehrát. Jazyk Java bohužel není podporován ale zřejmě se (podobně jako tisku) dočkáme v příští verzi. E-mailový klient nabízí standardní poštovní funkce. S e-maily můžete posílat i přílohy, kterými mohou být jakékoli soubory. Prohlédnout si však můžete jen soubory TXT, HTML, WAV, BMP, GIF a JPG. Pozor však na větší přílohy, které zařízení s jistotou zaseknou. Obdržíte-li takovou přílohu, jistě přijde vhod možnost spravovat poštu přímo na serveru bez jejího stažení. Pro rychlejší vkládání textu máte k dispozici nastavitelné šablony a adresář.

Abychom ale jen nechválili. Podle mého názoru by instalovaný software potřeboval “vychytat mouchy”. Především se mi nelíbila ignorace zažitých konvencí. Například vkládané údaje nelze potvrdit klávesou Enter, jak jsme zvyklí, nýbrž klávesou Menu. Pokud vlastníte klávesnici, určitě se rozhodnete používat zadávací řádku, protože virtuální klávesnice během zadávání jen zbytečně okupuje místo na obrazovce. V tom případě ale nebudete mít k dispozici šablony, jejichž tlačítko se nachází pouze na zmíněné virtuální klávesnici. Tisk sice nefunguje, ale stejně budete při používání pošty často potkávat jeho tlačítko. Systém vás také nikdy nevaruje, když chcete ukončit operaci zadávání. A jistě nepotěší, když napíšete dlouhý dopis a pak místo “Odeslat” omylem stisknete tlačítko Menu a můžete psát znova. Doufejme, že tyto nedostatky odstraní updaty, které by měly být od příští verze dostupné na Internetu.

Ještě ke kvalitě obrazu: Pro práci silně doporučuji velký televizor. Obraz je sice poměrně kvalitní, ale stránky s menšími fonty jsou obtížně čitelné, a sezení blízko obrazovky vám přinese jen bolení očí. Funkce Zoom sice text zvětší, jenomže při rozlišení televizoru zase přijdete o příliš mnoho cenného místa.

Závěr
Za Tesla Internet BOX zaplatíte něco kolem deseti tisíc korun (včetně daně). Tato cena kdekoho jistě donutí k zamyšlení, zda by nebylo lepší koupit si starší počítač s modemem. Možná, že ještě něco ušetříte.
reklama