Noctua NH-U12S a U14S: výkonné věže

Noctua NH-U12S a U14S: výkonné věže
, , recenze
Dnes se podíváme na nabídku firmy Noctua, která v ní má mimo jiné 2 procesorové chladiče NH-U12S a NH-U14S, jež se liší svou velikostí, ale ne zpracováním. Oba jsou to výkonné procesorové chladiče typu věž a bude zajímavé zjistit, jaké jsou mezi nimi rozdíly.
Kapitoly článku:reklama
Kde koupit Noctua NH-U12S?
e-shopech
od
(Zdroj: Heureka.cz)
Jako první přichází na řadu menší model, čili Noctua NH-U12S, jejž můžeme vidět jako moderní náhradu za postarší, ale stále velmi dobrý model Noctua NH-U12P, který často využíváme pro srovnání výkonu jednotlivých modelů a nejinak tomu bude i dnes. Nový U12S je vybaven jednou duální heatpipe navíc a modernějším ventilátorem, což jsou dva hlavní rozdíly, které mu mají dopomoci poskytnout vyšší výkon.Přichází k nám v klasickém hnědo-bílém elegantním balení, které se snaží být také ekologické a využívá téměř výhradně recyklovaný papír až na malé sáčky s drobným příslušenstvím. Chladič je v něm ale bezpečně uschován, takže by měl dorazit bez úhony.

Model
Noctua NH-U12S
Rozměry
158 x 125 x 71 mm
Hmotnost
755 g (s ventilátorem)
Materiál
5x 6mm heatpipe, hliníková žebra, měděná základna
Ventilátor NF-F12 PWM
120 x 120 x 25 mm
1500 - 300 RPM (PWM) +/- 10 %)
až 93,4 m3/h
až 22,4 dBA
až 0,6 W
MTBF 150 000 hodin
Kompatibilita
SecuFirm2
Intel LGA 775, 1155, 1156, 1366, 2011
AMD AM2, AM2+, AM3, AM3+, FM1, FM2(+)
Verze
pouze tato
Noctua NH-U12S
lze pořídit v  e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>


Tento chladič se tedy může pochlubit pěti heatpipe, které jsou v těle pasivu rozvedeny tak, aby zasahovaly především tu část, kterou bude profukovat ventilátor. Co se týče něj, jedná se o model NF-F12 PWM, jejž jsme měli v samostatné recenzi, takže se můžete i v ní přesvědčit o jeho výborných kvalitách. Však za ně dostal ocenění TREFA.Zpracování chladičeNoctua se u svých chladičů nikdy nesnaží o nějaký výjimečný vzhled, jímž by se odlišila od ostatních, takže její modely nemají žádnou plastovou "kapotáž", natož pak LED a jiné zbytečnosti. Jde o holé pasivy s připevněnými ventilátory, které se snaží zaujmout spíše čistým a funkčním zpracováním.

Vidět tak můžeme naprosto pravidelné rozestupy mezi žebry, snad až na ty krajní, za což ale může spíše manipulace s chladičem při balení než výroba. Heatpipe jsou také holé a nemají na svých koncích žádné kryty, takže na tomto chladiči v podstatě nemáme co objevovat a můžeme se omezit na jeho strohý popis.

Máme tu tedy klasický věžovitý chladič s hliníkovými žebry o tloušťce 0,4 mm a 1,5mm rozestupy. Skrz jejich masu prochází celkem deset trubic pěti duálních heatpipe s průměrem 6 mm, které jsou rovnoměrně rozprostřeny. Opticky to připomíná stranu s hodnotou pět na hrací kostce.

Strany žeber jsou pak zahnuté, aby se o sebe jednotlivá žebra mohla opírat, což jednak celou kostrunkci zpevní a také je tak vytvořen tunel, jímž bude nucen proudit vzduch. Vespodu máme základnu s již připravenou částí montážního systému SecuFirm2. Ten můžeme považovat za výhodu chladičů Noctua, neboť tato firma obvykle ke svým starším chladičům poskytuje nové díly pro montáž zdarma vždy, když se objeví nový socket, který to vyžaduje.

Základna je vytvořena ze spodní měděné části a vrchní hliníkové, mezi nimiž jsou uzavřeny heatpipe. Měď, čili základna a heatpipe, jsou zde samozřejmě poniklované, takže mají stejnou barvu jako hliník. To má ale ještě jednu funkci, a sice zabránění korozi v letovaných spojích, což byl občasný problém u prvních chladičů Noctua, které ještě poniklované části neměly.

Styčná plocha sama o sobě je pak rovná a velmi pěkně a bez kazu vybroušena
PříslušenstvíJako obvykle nám Noctua rozdělila příslušenství na sadu pro Intel, sadu pro AMD a univerzální díly, kam patří jednak kabely s odpory pro jednorázové snížení otáček ventilátorů (pro každý tu jsou dva), teplovodivá pasta NT-H1, jednoduchý křížový šroubovák, pak také šroubky a silikonové rohy, kdybyste se rozhodli zakoupit a připojit ještě jeden ventilátor a ne zrovna nějaký model od firmy Noctua. Dále dostaneme nalepovací kovové logo Noctua pro tahání trička a nakonec tu je manuál.
- klikněte pro zvětšení -InstalaceMontáž chladiče na sockety AMD, což je náš případ, je velmi jednoduchá, ovšem daní za to je nemožnost libovolného natočení na socketu. Chladič tak kopíruje rozložení montážních otvorů,čili jeho delší strana je orientována ve stejném směru jako otvory s větší roztečí.

Pro instalaci si ponecháme originální zadní rámeček, který jsme dostali k základní desce. Na jeho vyvýšené závity pak nasuneme čtyři plastové distanční sloupky, na ně dvě kovové spony a zajistíme je šroubky. Pak už jen namažeme procesor teplovodivou pastou a přišroubujeme na něj chladič, z nějž ale předtím sundáme ventilátor. To jde snadno a rychle díky drátovým sponám.

Na socketech Intel si už orientaci chladiče pochopitelně můžeme zvolit, protože jeho otvory jsou rozmístěny do čtverce. Jinak je ale systém montáže stejný jako u AMD, pouze využijeme jiné díly, a to i dodávaný zadní rámeček. Na něj také nasuneme distanční sloupky, následně spony a ty zajistíme už ne šroubky, ale matkami. Instalace je tedy v obou případech velmi snadná, škoda jen malé flexibility u AMD.

Co se týče odstupu chladiče od základní desky, pak ten je v oblasti pamětí 37 mm, ovšem je třeba říci, že v našem případě chladič nad paměťové sloty ani nezasahoval.
Nejpopulárnější chladiče
reklama
Nejnovější články
Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI
Sám šéf FBI James Comey se nedávno nechal slyšet, že má webovou kameru na svém notebooku přelepenou kusem pásky. Dělá to prý pro svou bezpečnost a doporučuje stejný krok učinit i všem ostatním.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře
První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu
Alstom se pochlubil prvním osobním vlakem využívajícím vodíkové palivové články. A nejedná se o žádnou technologii daleké budoucnosti, moderní jednotky začnou brázdit německé koleje už koncem roku 2017.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik
Biostar má svou první myš, levný model AM2 Biostar má svou první myš, levný model AM2
Společnost Biostar známe především jako výrobce základních desek a grafických karet, přičemž v tomto ohledu patří vedle firem Gigabyte a Asus mezi trpaslíky. Nyní se tato firma rozhodla, že zavede výrobu i počítačových myší.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Google otevřel vývojářům VR platformu Daydream, ale zatím chybí smartphony Google otevřel vývojářům VR platformu Daydream, ale zatím chybí smartphony
Tento týden došlo k vydání VR SDK 1.0 pro platformu virtuální reality Google Daydream. Vývoj aplikací tak může naplno začít ještě předtím, než se na trhu objeví více než jeden podporovaný smartphone.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Elite: Dangerous Guardians jsou k dispozici jako beta Elite: Dangerous Guardians jsou k dispozici jako beta
Frontier Developments si pro nedočkavé vesmírné piloty připravili Elite Dangerous: Horizons Beta Upgrade Pass. Už nyní se tak můžeme podívat na to, co nabídne aktualizace 2.2 - Guardians. Ale nebude to zadarmo.
Včera,  aktualita, Jan Vítek