reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Planet UL-101 – USB most

29.2.2000, Vít Zatloukal, recenze
Planet UL-101 – USB most
Jednoduché a rychlé spojení dvou počítačů
USB rozhraní přímo láká k propojení dvou počítačů, podobně jako to umožňuje paralelní nebo sériové rozhraní. USB hub někdy dokonce svádí k myšlence připojit k němu několik počítačů a vytvořit tak malou, nenáročnou síť. Tak jednoduché to ovšem není. USB hub lze použít pouze pro znásobení počtu USB portů, v žádném případě tak ale nelze spojit několik počítačů. Přesto však existuje možnost, jak propojit dva počítače a vyměňovat mezi nimi data, do plnohodnotné sítě má ale takové spojení hodně daleko, jak si dále ukážeme.

ul101


K propojení dvou počítačů přes USB rozhraní nelze použít libovolný USB kabel, ale je nutné sáhnout po kabelu k tomu účelu speciálně určenému, třeba právě UL-101 od firmy Planet. Na první pohled je jasné proč. Uprostřed dvoumetrového kabelu je totiž malá krabička ukrývající elektroniku. Na obou koncích kabelu jsou klasické obdélníkové USB konektory, které se zasunou do USB slotu počítače. To můžete udělat i při zapnutém počítači, který automaticky zjistí nové zařízení a vyžádá si ovladače. Dodávány jsou ovladače pro Windows 95 OSR2 a Windows 98. Windows NT USB rozhraní nepodporují, takže jejich uživatelé se musejí bez UL-101 obejít. Pro Windows 2000 zatím nejsou k dispozici ovladače ani na webu výrobce.

Instalaci ovladačů je nutné provést pouze při prvním použití a není při tom ani potřeba restartovat. Každé další odpojení/připojení UL-101 kabelu je ihned detekováno a UL-101 je automaticky přidán nebo odebrán ze systému (najdete jej mezi USB zařízeními). Po ovladačích ještě zbývá nainstalovat software pro přenos dat – PC-Linq. Zajímavé je, že název tohoto software se bere z .ini souboru a je možné jej libovolně změnit. Můžete se také setkat s názvem “USB Link DataBridge” nebo si definovat vlastní. Stejně tak je možné změnou ve stejném souboru “změnit verzi” aplikace (???). Prostě jaké číslo si napíšete, takové se vám v nápovědě “O aplikaci” zobrazí. Tady je ukázka příslušných řádků ze souboru USBBC.ini:

Title=PC-Linq
Version=1.4

Na funkčnost programu nemají tyto změny vliv a praktické využití je také poněkud sporné, zvláště pokud se budete chtít zorientovat, kterou verzi vlastně máte.

Vzhledově i funkčně se PC-Linq (nazývejme ho tak, jak chce výrobce) podobá průzkumníkovi z Windows. V jednom okně je zobrazena adresářová struktura místního počítače, ve druhém okně vzdáleného počítače. Dvě kontrolky v pravém dolním rohu signalizují připravenost obou počítačů. Podmínkou připojení je spustit PC-Linq na obou počítačích současně. Pak je možné pracovat se soubory na vzdáleném počítači stejně jako na místním disku (kopírovat, mazat, vytvářet, přejmenovávat, prohlížet apod.). Použít lze také metodu drag&drop (přetažení souboru myší). Programy na vzdáleném počítači lze i spouštět, ne všechny však pracují správně (většinou z důvodu nenalezení potřebných knihoven). Na PC-Linq se nevztahují žádná omezení přístupu k adresářům a souborům, protože systém (mám na mysli hlavně Windows 2000) považují počítač připojený UL-101 kabelem za právě přihlášeného uživatele. Za výraznější mínus ale pokládám, že PC-Linq neumí setřídit soubory podle přípony (jména souborů jsou uváděna v jednom sloupci spolu s příponou).
PClnq


Kromě práce se soubory už PC-Linq nic jiného neumí. Jako náhrada sítě se tedy opravdu použít nedá, chybí např. sdílení tiskáren, nemluvě o tom, že víc než dva počítače takto nepropojíte. UL-101 je ale pouze “DataBridge”, to znamená, že je určen pro přenášení souborů mezi dvěma počítači, nikoliv aby nahrazoval síťové spojení.

Abychom otestovali rychlost přenosu po UL-101 kabelu propojili jsme jím dva počítače – jeden s Windows 98, druhý s Windows 2000. V obou případech proběhla instalace hladce, jak jsme očekávali. Zkoušeli jsme přenášet soubor o velikosti 50MB a poté 50 menších souborů, každý o velikosti 1MB. V obou případech byla doba přenosu téměř shodná – 57 sekund, resp. 1 minuta (u 50x1MB souborů). Jednoduchým výpočtem z toho vyvodíme přenosovou rychlost přibližně 7Mb/s. Vzhledem k tomu, že USB má teoretický strop 12Mb/s, je to hodnota velmi slušná (výrobce udává přenosovou rychlost 4-8Mb/s).

Klady:
  1. Snadná instalace a použití
  2. Vysoká rychlost přenosu (v mezích USB)
  3. Napájení z USB sběrnice

Zápory:
  1. Neumožňuje setřídit soubory podle přípony.

Závěr:
Planet UL-101 lze výhodně použít například pro synchronizaci souborů mezi notebookem a stolním počítačem. Je možné jej nosit spolu s notebookem a ten podle potřeby připojit téměř k libovolnému počítači. Využít se dá i pro sdílení souborů na dvou stolních počítačích, třeba v kanceláři. Je třeba však počítat s tím, že nemůže nahradit plnohodnotné síťové spojení.

Poznámka redakce : v principu neexistuje důvod, proč by se i USB kabelem propojené počítače nemohly chovat jakoby zapojené do sítě - nicméně toto souvisí s nezbytným základním nastavením sítě pod Windows (IP adresy, instalace síťového prostředí do Windows jako takového atd.), což už není záležitost pro typického koncového uživatele. Možná to byl hlavní důvod, proč výrobce zvolil toto řešení - rychlejší a modernější obdobu paralelního nebo sériového Laplinku ve stylu "wash and go".

K testování zapůjčil: LEVI International
reklama