reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Připojte své pevné disky přes FireWire, a bez zásahu do vnitřku počítače!

24.9.2001, Lubomír Axman, recenze
Připojte své pevné disky přes FireWire, a bez zásahu do vnitřku počítače!
Po určité době vylepšování svého počítače najednou zjistíte, že další disk již není kam připojit. A nebo vznikne potřeba reagovat na potřebu mobility pevného disku při současném požadavku na jednoduchost připojení. Pak zcela jistě oceníte vyvedení IDE přes žhavý drát (IEEE 1394 port)...
Jistě budete souhlasit s tvrzením, že se uživatelé výpočetní techniky dělí na dva základní typy: a sice uživatele úplně spokojené s tím, co jim jejich dodavatel výpočetní techniky přinesl na stůl, zapojil to, a ono to funguje .. a pak druhý typ těch lidiček, kteří jsou ochotni i úplně nový počítač otevřít a začít zkoumat, co je uvnitř. Tito zvídaví uživatelé se (stejně jako já) již určitě setkali s tím, že připojovali stále více harddisků, CD a DVD-ROMů a ZIPek a vypalovaček, až jim jednoho krásného dne přestaly stačit dva obvyklé IDE řadiče na základní desce pro pouhopouhá čtyři zařízení :-).

Pak již zbývalo zkoušet více či méně úspěšně přidávat řadiče např. ze starých zvukovek (ale ty povětšinou fungovaly pouze s některými mechanikami CD ROM) nebo vyházet všechny dokoupené komponenty a za hříšný peníz koupit řadič SCSI a nová, obyčejně podstatně dražší zařízení.

Poznámka redakce
Popřípadě si pořídit přídavnou kartu RAID řadiče (většinou také za jistou - nemalou - finanční částku, to podle výrobce a nabízených schopností...).

Určitá naděje svitla s nástupem rozhraní UDMA 66 - tyto tehdy rychlejší řadiče bylo nutné usadit do volného slotu PCI a rázem jste mohli přikoupit tolik komponent, kolik jen "utáhl" síťový zdroj. Další vývoj směřoval k ještě rychlejším rozhraním, ale na scéně se objevuje konkurence v podobě rozhraní USB, novějších USB 2.0, anebo např. firma Kouwell Electronic Corporation vyvíjí a vyrábí celou sérii periferií s rozhraním IEEE 1394 podporujícím přenosové rychlosti 100/200/400 MBIT.

Bylo proto jen otázkou času, kdy se na trhu objeví převodník tohoto rozhraní na rozhraní IDE. Tento převodník má označení "IEEE 1394 TO IDE" a typové číslo 584. A v redakci jsme ho podrobili důkladným testům z hlediska instalace a přenosových rychlostí.



Technická specifikace (výběr):
Kompatibilní s IEEE 1394-1995 a 1394a PHYS.
Podporováno OS Windows 98 SE, Windows 2000, a Apple MacOS 8.5
Podporuje PIO módy 0 až 4, DMA módy 0 až 2 a Ultra DMA módy 0 až 2
Napájení 3,3 volt - nízkonapěťové CMOS
FIRMWARE a utility pro podporu flash programování dodává Oxford Semiconductor

Po vybalení
V krabici najdete všechny potřebné komponenty (viz obrázek) včetně manuálů - sice jen v angličtině, ale propojení všech dílů je zde nakresleno tak podrobně, že nelze udělat chybu. Za zmínku stojí použití aretovaného konektoru pro připojení IDE kabelu, který je tak po zasunutí zajištěn proti povytažení pomocí obdobných "paciček" jako paměťové moduly DIMM (na straně disků je ovšem vše při starém :-o).



Krabička převodníku působí dost robustním dojmem - je celá kovová a poměrně těžká (co v ní asi je? :-). Síťový adaptér obsahuje patrně spínaný zdroj (vzhledem k jeho nízké váze, ostatně jak jinak v dnešní době) a je propojen k převodníku pomocí další kabelové propojky z níž je vyveden standardní konektor pro napájení jednoho zařízení IDE.



Po instalaci všech komponent, zapnutí zdroje pro převodník a zapnutí počítače proběhne instalace software automaticky a systém si potřebné soubory doplní z instalačního CD (Windows 98 SE, Windows 2000 ...). Ve vlastnostech počítače pak přibude položka rozhraní 1394 pod níž najdete připojené IDE zařízení. V systému se pak bude hlásit jako další disk či CD ROM a bude jí přiřazeno další písmeno podle toho, kolik již komponent máte instalováno. Práce s tímto zařízením je zcela shodná s tím, jako byste toto zařízení měli připojené přes klasické rozhraní - ostatně test disku WD 400 z programu SISOFT SANDRA 2001 je na obrázku.




A ješte pro porovnání výkon, jakého by dosáhl disk připojený přímo na IDE řadič (něco za něco, ale ani tak předchozí výsledek není k zahození):



Zhodnocení
Instalace zařízení je jednoduchá, ve starších verzích WINDOWS však chybí potřebné knihovny pro podporu rozhraní IEEE 1394 (tedy již samotné karty řadiče FireWire, který je instalován v PCI slotu), takže zde disk pracovat nebude. Při překládání textů k obrázkům z originálního manuálu jsem zjistil, že je zmiňováno připojení jednoho IDE zařízení v režimu MASTER, testovaný disk se však do systému přihlásil pouze v režimu cable select (propojka na disku v poloze CS). Dva IDE disky tak přes toto rozhraní patrně nepřipojíte...

Poznámka redakce
Variantou k menšímu zkoumání chování připojených disků a jejich korektní nastavení (MA/SL/CS) by jistě přispěla záměna 40 žilového IDE datového kabelu za 80-ti žilový (ATA100, resp. ATA66 a možná také ATA133 - alespoň doposud není potvrzeno, že ne...). Potom by byla jakási teoretická možnost na připojení dvou IDE disků, popř. disku a CD mechaniky (ta je ATAPI a klade tedy menší nároky na interface) a nebo potvrzení, že prostě dva IDE disky nepřipojíme...


Klady a zápory:
+ možnost využití parametrů rozhraní IEEE 1394 (které je rychlejší, alespoň do doby, než se na trhu objeví USB 2.0)
+ přidání dalšího IDE zařízení mimo skříň počítače
+ vysoká přenosová rychlost

- rozhraní IEEE 1394 se zřejmě nestane všeobecným standardem, vývoj dle nových informací spíše směřuje k používání novějšího USB 2.0
- zatím neexistuje dostatek hardware pro toto rozhraní
- a částečně i cena, i když u externího zařízení uživatel a'priory s vyšší pořizovačkou počítá již dopředu


K testování zapůjčil: 100Mega DISTRIBUTION




reklama