reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

QDI Superb 1 - vše v jednom

28.12.1999, Vít Zatloukal, recenze
QDI Superb 1 - vše v jednom
Super 7 deska s grafikou i zvukem.
V oblasti počítačů se projevuje jednoznačný trend – zlevňovat, zlevňovat a zlevňovat. Tomu se přizpůsobují i výrobci počítačových komponent, především výrobci základních desek. Na základních deskách se tak ocitají integrovány další komponenty v čele s grafickou a zvukovou kartou, výjimkou není ani integrovaný modem či síťová karta. To se sebou přináší zmenšení rozměrů základní desky (není potřeba tolik rozšiřujících slotů) a hlavně snížení ceny počítače. Základní desky s integrovanou grafikou a zvukem jsou určeny zejména pro kancelářské počítače a nenáročné domácí uživatele, rozhodně od nich ale nemůžete očekávat vysoký výkon ve hrách, ty se pohybují v jiné cenové kategorii.

QDI Superb 1Specifikace
QDI Superb 1 patří právě do této kategorie “integrovaných” základních desek. Jedná se o ATX základní desku s paticí Socket 7 pro procesory Pentium MMX, AMD K6-x, Cyrix a IDT WinChip. Osazena je čipsetem SiS530, který obsahuje grafickou kartu (AGP 2x) a navíc je vybavena audio čipem Crystal CS4235. Potřebnou paměť si grafická karta ukrojí ze systémové paměti. VGA konektor je vyveden přímo na základní desce namísto COM2 portu (ten se instaluje samostatným kabelem podobně jako na AT deskách). Vyvedeny jsou i audio konektory – MIDI/joystick, vstup, výstup, mikrofonní vstup. Díky SiS530 čipsetu podporuje Superb 1 disky s rozhraním Ultra ATA/66.

V krabici najdete se základní deskou i jeden IDE kabel (bohužel ne Ultra ATA/66!), jeden floppy kabel, kabel s COM2 portem, podrobný manuál v angličtině a CD disk s ovladači.

Stručná charakteristika:
· ATX formát se Socketem 7
· SiS530 čipset s integrovanou grafickou kartou
· 512KB L2 cache
· Crystal 4235 audio čip
· Sloty: 3x PCI, 2x ISA, žádný AGP
· 2x DIMM, až 512MB paměti
· 2x IDE s podporou Ultra ATA/66, 1x floppy
· Konektory: 2x PS/2, 2x USB, 1x COM, 1x VGA, 1x paralelní
· Audio konektory: MIDI, line-in, line-out, mic-in

Instalace
Protože má deska integrovánu grafickou kartu, stačí jí ke zprovoznění přidat pouze procesor, paměť, pevný disk a případně disketovou mechaniku a po zapojení patřičných kabelů je připravena k provozu. Deska je bezjumperová, k nastavení procesoru slouží SpeedEasy Setup v BIOSu, jehož popis je v manuálu v sedmi jazycích. Deska detekuje všechny typy “Socket 7” procesorů a podle toho nabízí nastavení jejich frekvence. Napětí procesoru je také detekováno a automaticky nastaveno, lze jej ale manuálně změnit, což vřele nedoporučuji.

Pentium MMX procesory jsou podporovány v plném rozsahu, tedy od 133 do 233MHz. pro manuální nastavení lze použít násobitele 2,0x – 3,5x po 0,5x a frekvence sběrnice 66, 75, 83, 90, 95, 100, 112, 124, 133MHz (tyto frekvence jsou shodné pro všechny procesory, nabídka se liší násobitelem). Starší “neMMX” Pentium procesory lze použít od 100 do 200MHz.

Procesory AMD K6-2/III jsou podporovány od 266MHz až po 550MHz a tam, kde je to potřeba (300 a 333MHz) je možné volit mezi 66/100MHz sběrnicí. Manuálně můžete pro nastavení K6-2/III použít násobitele 2,5x až 6,0x s 0,5x krokem.

Podporovány jsou procesory Cyrix MII/6x86 v rozmezí PR166 až PR466. S nižšími frekvencemi už neuspějete. Tam, kde je to možné, je nabízeno více možností nastavení frekvence sběrnice a násobitele. Procesory Cyrix jsou známé tím, že číslo na nich uváděné neodpovídá frekvenci, na které pracují, např. Cyrix 300PR lze nastavit čtyřmi způsoby (3,5x66, 3x75, 2,5x95, 2,5x95). Manuálně lze nastavit násobitel 2,0x – 3,5x s krokem 0,5x.

Procesory WinChip (C6) a WinChip 2 mají podstatně méně možností, také jich není na trhu tolik. V EasySpeed nastavení jsou všechny WinChipy (i dvojky) označovány jako WinChip C6, při bootování jsou ale WinChip 2 detekovány správně. Jejich frekvenci lze nastavit v rozsahu 166MHz – 266MHz. Bohužel chybí hodnota 240MHz, kterou nelze nastavit ani ručně, k dispozici jsou pouze násobitelé 2x, 3x, 4x a to v kombinaci ani s nejnižší 66MHz sběrnicí prostě nevychází.

S procesory problémy nebyly, trochu jsme se ale potrápili s pamětí. Použijete-li pouze jeden paměťový modul, musíte jej vložit do prvního DIMM slotu (blíže procesoru). Pokud použijete pouze jeden modul ve druhém DIMM slotu, deska nenaběhne. To je způsobeno tím, že integrovaná AGP grafika SiS530 čipsetu sdílí paměť z prvního DIMM slotu. Pokud tedy v prním DIMM slotu nic není, systém nemůže naběhnout.

Pokračování
reklama