reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

QDI Winnex 1 - nová deska s novým čipsetem

4.8.1999, Janusz Bubík, recenze
QDI Winnex 1 - nová deska s novým čipsetem
I810 v provedení QDI = kvalitní Socket 370
Specifikace:
ATXová základní deska o rozměrech 244x195 mm (formát MicroATX) s čipsetem Intel 810DC-100 vhodná pro procesory s paticí Socket 370, tedy prozatím jen Celerony. Součástí čipsetu je integrovaná 2D/3D grafická karta se 4 MB SDRAM cache a stereo zvuková karta (audio codec) založena na bázi obvodu AD1881. Pomocí slotu AMR je možné dále systém rozšířit například o modem. Počty slotů: 3xPCI a 2xSDRAM (deska nemá AGP a ISA sloty). Napájení je možné samozřejmě pouze z ATXového zdroje. Aktuálně dodávaná verze BIOSu je 1.3sc z 21. července 1999.

QDI Winnex 1


Poznámky:
Po otevření barevné papírové krabice slibující novinku s čipsetem i810 a podporou Ultra ATA 33/66 zde najdeme samozřejmě samotnou základní desku, kabeláž pro Floppy, COM2, ATA/66 disky, I/O box, CD-ROM disk s utilitami verze 1.6 a dokumentaci. Úvodní informace o instalaci a nastavení procesoru je popsána v několika jazycích, následující informace o technických parametrech, zapojení konektorů, nastavení propojek (jumperů) , instalaci potřebného software a popisu BIOSu už jsou pouze anglicky.

Při vybalování nás na první pohled zřejmě zaujme kabel pro připojení Ultra ATA/66 pevných disků. Vzhledově velmi připomíná UltraWide, ovšem tento je určen výhradně pro IDE disky. Dle nové specifikace PC99 i tento kabel vyhovuje barevnému značení. Konektor pro připojení do desky je modrý (system), pro disk Master je černý a Slave šedý. Pro úplnost je třeba dodat, že kousek od modrého konektoru je jeden z drátů v kabelu přerušen (v kabelu je maličká dírka), to je však zcela záměrně, aby nebylo možné kabel použít obráceně. Nemusíte tedy propadat panice, kabel je samozřejmě naprosto funkční. Když už jsme u těch barviček, věřte, že i konektory na základní desce musí být barevně odlišeny (klávesnice - fialová, PS/2 myš - zelená, USB - černá, COM1 - tmavě zelená, LPT - červená, VGA - modrá, Game Port - žlutá, mikrofon - růžová, LineIn - světle modrá, LineOut - světle zelená).

Instalace:
Základní deska je vybavena tím nejlepším čipsetem z řady i810 - podporuje Ultra ATA/66, 4MB VGA cache s 32-bitovým 100 MHz přístupem. Ostatní typy buď nemají VGA cache nebo dokonce navíc ještě nepodporují Ultra ATA/66. Než desku zapneme, je třeba vložit paměti a procesor. Paměti musí být standardní 3.3V/unbuffered (to jsou dnes téměř všechny) a vyhovovat standardu PC100. Co se týká procesoru, je zde několik zajímavostí. BIOS kromě Celeronu podporuje také Pentium II, Pentium III a Pentium III Xeon. Samozřejmě vzhledem k patici Socket 370 je zde možné fyzicky použít pouze Celeron. Po jeho vložení do desky jde nastavit násobení (multiplikátor) v rozmezí 2 až 8x a FSB pouze 66, 75 nebo 83 MHz. Pokud je váš procesor schopen i většího přetaktování, je třeba odpojit spojku JSF0 (viz. dokumentace, str. 16) a nastavit tak systém na FSB 100 MHz nebo případně i 133 MHz. BIOS po tomto nastavení dovoluje měnit rychlost FSB v následujících krocích: 100, 112, 124, 133 a 150 MHz.

Pro případné rozšíření paměti je třeba vědět, že čipset i810 podporuje pouze 4 paměťové banky – tj. dvě SDRAM pozice s maximálně 256 MB na jeden slot. Maximálně je tedy možno systém osadit na 512 MB.

Integrovaná videokarta si natvrdo vezme z vaší instalované SDRAM paměti 1 MB a zbytek si dynamicky alokuje podle potřeby. Verze VGA BIOSu u testovaného vzorku byla 1.11 z 29.4.1999. Instalace systému Windows 95 osr2 a Windows 98 proběhla zcela bez problému. Po dokončení bylo nutno nainstalovat podporu čipsetu (jehož součástí je i podpora USB), ovladač VGA a zvukové karty (Audio Codec AD1881 - SoundMax). Pod Windows 9x byl instalován grafický ovladač verze 4.11.01.1161 PV1.0, který neumožňuje použití 32bitové barvy (pouze 4, 8, 16 a 24bit). Podporuje všechny známé rozlišení až do 1280x1024. Z nestandardních to pak jsou 720x480, 720x576, 1152x864, 1280x720 a 1280x960. Ve všech rozlišeních zvládá maximální obnovovací frekvenci (refresh) 85 Hz bez závislosti na hloubce barev.

Zvuková karta (resp. pouze Audio Codec) se po instalaci jmenuje SoundMAX Integrated Digital Audio. Nejedná se o plnohodnotnou zvukovou kartu. Velkou část výpočetního výkonu spojeného s vytvářením zvuku přebírá sám procesor, čímž může částečně zpomalovat právě běžící aplikaci (maximálně do 10% výkonu procesoru). Použité ovladače jsou verze 4.10.2222. Podporuje softwarový wavetable, takže klavír se skutečně klavíru podobá a není to jen tak nějaký tón. Korekce výšek a basů nelze bohužel nastavit. Konektory pro připojení externích zařízení jsou standardní: MicIn, LineIn, LineOut a GamePort.

Při testování byla také zkoušena instalace nové verze BIOSu. Pro upgrade byl použit dodávaný AWDFLASH verze 7.07. Ještě před spuštěním programu nás zaujala velikost BINárního souboru – 512 kB (4 Mb). Je to tím, že zde již není uložen jen BIOS základní desky, ale i VGA a případných dalších zařízení. Po spuštění se program zeptá, zda zálohovat původní verzi. Po tomto výběru ještě musíme potvrdit skutečné přeprogramování. Pokud máme spojku (jumper) JAV spojenou, program sice vypadá, že něco programuje, ale ve skutečnosti nic nedělá. Stejným způsobem se chová položka Flash Write Protect v Advanced BIOS Features. Jestliže je třeba BIOS skutečně přeprogramovat novou verzí musí být spojka JAV rozpojena v položka Flash Write Protect nastavena na Disabled. Po korektně provedeném upgradu je třeba znovu nastavit některé údaje v SETUPu (procesor, disk, datum, apod.).

Samozřejmostí u nových desek jako je tato je plná podpora WakeOnLan (WOL), WakeOnModem (WOM), HW monitoring - tedy kontrola otáček, teploty a napětí.

Základní technické informace o této základní desce najdete také na internetu přímo u výrobce. Poslední verze BIOSu a nových ovladačů pro Windows 95/98/NT/2000 jsou dostupné tamtéž.

Klady:
  1. Dobře vyřešená ochrana zápisu do Flash BIOSu (100% účinná vůči virům jako CIH apod.)
  2. Podpora Ultra ATA/66, výhodou je i dodávka potřebného IDE kabelu.
  3. Aktuální BIOS podporuje procesory Celeron až do 533 MHz (8 x 66 MHz).
  4. Pro zvukové PCI karty je zde k dispozici SBLink (PC-PCI) pro její emulaci v DOSu.
  5. Podporuje probouzecí funkce jako WakeOnLan nebo WakeOnModem.
    Zápory:
    1. Po instalaci Windows 95/98 a kliknutí na CD-ROM disk se spustí Internet Explorer s naprosto nečitelným textem díky nevhodnému pozadí. Po doinstalování grafického ovladače je samozřejmě vše v pořádku.
      Závěr:
      Jedna z prvních základních desek s čipsetem i810. Vzhledem k integraci zařízení jako je grafická a zvuková karta je celkem problémové tyto díly upgradovat. Určitě tedy není vhodná pro náruživé hráče her, kteří častěji mění část svého hardware za výkonnější. Na druhou stranu je velmi vhodná až přímo žádoucí pro obyčejné kancelářské vybavení běžných firem s multimediálními možnostmi a podporou rychlých disků díky protokolu UltraATA/66.
      K testování zapůjčil: 100MEGA Brno
      reklama