reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Sapphire Vapor-X: první svého druhu

7.12.2012, Jan Vítek, recenze
Sapphire Vapor-X: první svého druhu
Sapphire se rozhodl, že své zkušenosti s výrobou chladičů pro grafické karty zúročí a pustí se do výroby procesorových chladičů. Model Vapor-X je jeho prvním modelem a zaujmout by nás měl především výparníkovou komorou na místě základny...

Testovací sestava


Podívejme se nyní na testovací sestavu a vůbec celé nastavení testu. Základem byl ještě stále aktuální procesor AMD Phenom II X6 1100T, jehož frekvence byla ponechána na základní hodnotě, ale s napětím jsme si trošku pohráli (viz níže). Technologie Cool'n'Quiet byla vypnuta, stejně jako snižování výkonu při přehřívání procesoru a teplotní řízení otáček ventilátorů , které jsme si korigovali sami pomocí zátěžových potenciometrů. Záleží nám zde tedy pouze na procesoru jako topném tělesu, z jehož ztrátovým teplem se mají chladiče vypořádat.
  • Základní deska: Gigabyte 890GPA-UD3H (AMD 890GX)
  • Procesor: AMD Phenom II X6 1100T (výchozí frekvence, napětí zvýšeno na 1,5 V)
  • Referenční chladič: Noctua NH-U12P
  • Operační paměť: Kingston HyperX - KHX2133C9AD3X2K2/4GX
  • Grafická karta: integrovaný grafický čip v AMD 890GX
  • Pevný disk: 1TB Samsung HD103SJ
  • Zdroj: Enermax Infiniti EIN650AWT - 650 W

Chladiče se tedy budou muset postarat o odvod více než 125 W tepla, což je hodnota TDP procesoru Phenom II X6 1100T s výchozím napětím. Sestava byla uložena na stole, takže všechny chladiče měly stejné podmínky, a to při teplotě kolísající kolem 20 - 21 °C, tedy při normální pokojové teplotě. Teploty procesoru jsme odečítali pomocí utility Core Temp, zátěž všech čtyř jader obstaral Prime95 a výsledky byly potvrzeny tím, že chladiče byly sundány, opět se aplikovala teplovodivá pasta a proběhla další sada měření.

Co se týče aplikace teplovodivé pasty, pak pro tu byl využit standardní a doporučovaný postup - očištění a odmaštění styčných ploch (vhodné zvláště u chladičů s přilepenou ochrannou fólií na základně, na níž zbylo lepidlo), aplikace malého množství pasty doprostřed heatspreaderu a umístění chladiče. Pasta se pak sama rozprostře mezi chladičem a procesorem bez hluchých míst.

K otestování máme tedy jeden jediný nový chladič - Sapphire Vapor-X, jenž má podobně jako nedávno testovaný model Cooler Master TPC 800 možnost instalovat dva ventilátory, respektive on už přichází na trh rovnou s nimi, zatímco u Cooler Masteru si je musíme dokoupit.

Jako obvykle budeme testovat při otáčkách 900, 1100 a 1300 RPM, abychom mohli výsledky srovnat s ostatními modely, přičemž ohled byl samozřejmě také brán na teplotu prostředí.


Výsledky testů a hlučnost


Nyní již k tomu nejdůležitějšímu, a sice k výsledkům výkonu chladičů. Sapphire Vapor-X se zde ocitl ve vybrané společnosti výkonných modelů od renomovaných firem, takže to rozhodně neměl jednoduché. A jak dopadl?









Na první místo nám Sapphire rozhodně nedosáhl, ale i tak se testu zúčastnil se ctí. Ukázala se u něj vzestupná tendence výkonu přímoúměrně ke vzrůstajícím otáčkám. To je samo o sobě naprosto logické, ale zde se Vapor-X dokázal při vyšších otáčkách posunovat v konkurenci na lepší pozice, takže při nejvyšších testovaných otáčkách již skončil mezi těmi nejlepšími. Vapor-X tak není chladič, který by pracoval nejlépe při nízkých otáčkách, právě naopak. Nicméně dle specifikací je dokáže díky řízení pomocí PWM zrazit i pod 500 RPM, takže s nevytíženým procesorem tu rozhodně je předpoklad tichého provozu. Ostatně jeho ventilátory mají tichá ložiska a nevytvářejí žádné otravně znějící zvuky, pouze normální hluboké hučení protékajícího vzduchu. Pro tichý provoz je ale třeba jít právě na oněch 900 RPM, zvláště při využití obou ventilátorů.

Firmě Sapphire se tak povedlo vytvořit chladič, který je při použití jednoho ventilátoru téměř na úrovni etalonu Noctua NH-U12P, přičemž nabídne i téměř na chlup stejnou cenu.

reklama