reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

SSD OCZ Vector: Barefoot 3 v akci

12.3.2013, Jan Vítek, recenze
SSD OCZ Vector: Barefoot 3 v akci
Ke konci roku firma OCZ uvedla na trh 2,5" SSD řady Vector, která dostala do vínku zbrusu nový kontroler Indilinx Barefoot 3. Ten by měl dle dostupných informací zašlapat do země rozšířené SandForce SF-2000, takže se pojďme podívat, zda to Vector dokáže.

Testovací konfigurace


SSD byla připojena na základní desku Intel Clear Folk DH67CF - Intel H67 a testy byly provozovány v 64bitových Windows 7 se zapnutou funkcí TRIM. To si můžete sami ověřit zadáním příkazu "fsutil behavior query disabledeletenotify" do příkazového řádku. Pokud bude odezvou nula, TRIM je aktivován a pokud se objeví jednička, pak tomu tak není. Všechny disky měly verze firmware, které TRIM podporovaly.

Pro samotné testy jsme si přizvali 4 obvyklé aplikace:
  • h2benchw ve verzi 3.12
  • PCMark Vantage a jeho dílčí test pevných disků
  • ATTO Disk Benchmark ve verzi 2.46
  • Crystal Disk Mark ve verzi 3.0.1

Testy h2benchw, PCMark Vantage a Crystal pak byly zopakovány třikrát a výsledek se určil z průměru našich měření. ATTO obvykle udává velmi podobné hodnoty a navíc budou jeho výsledky sloužit spíše jako orientační, a tak nebyl důvod u něj průměrovat více hodnot.

Nyní již přichází čas na první výsledky z programu h2benchw rozdělené na testy seeku, pak sekvenčního čtení a nakonec nejdůležitější aplikační testy zakončené celkovým indexem, jejž využijeme i pro závěrečné hodnocení. Výsledky nově testovaných Vertex zařadíme po bok již dříve zkoušených Transcend SSD720, Intel SSD 330 a OCZ Vertex 4, pak můžeme připomenout také testy Kingston HyperX 3K SSD, Intel X25-M a OCZ Vertex 3 a samozřejmě také 120GB a 240GB modely HyperX SSD a Intel SSD 520. A ještě si zopakujeme testovací sestavu, kde je důležitá již o generaci starší, ale stále aktuální platforma Sandy Bridge s nativní podporou SATA 6 Gbps, kterou pro nová SSD firmy Intel a OCZ Technology přímo doporučují.


h2benchw v3.12 - seek


Přístupová doba je velkou výhodou elektronických pamětí, které mají v tomto ohledu nad mechanickými pevnými disky velkou výhodu, protože nemusí čekat na otočení té pravé části disku pod hlavičky a jejich vystavení. Tato doba se navíc u nich nemění (či by se měnit aspoň neměla) v závislosti na místě přístupu, a proto si ani neuvedeme hodnoty přístupu pod prvních 512 MB prostoru, protože by to bylo zbytečné.








Naměřená přístupová doba nových OCZ Vector patří mezi ty nejlepší, k čemuž se dá říci jen to, že SSD dostal dobrou startovací pozici. Nicméně zde samozřejmě není vůbec nic ještě rozhodnuto, ale nyní začne přituhovat.


h2benchw v3.12 - sekvenční operace


V těchto testech můžeme očekávat ty nejvyšší naměřené hodnoty, což se samozřejmě bude týkat také ATTO Disk Benchmark, kde budeme testovat víceméně to samé. Zde se jako obvykle objevila sestupná tendence výsledných hodnot, což je problém snad všech SSD. Nejprve provedeme test průměrného sekvenčního čtení, pak je to sekvenční zápis. A nakonec je to opakované čtení označované jako Core Test, které by mělo v podstatě reflektovat rychlost komunikace SSD s kontrolerem základní desky.









Testy sekvenčního čtení a zápisu pomocí h2benchw zařazují oba modely prostě a jednoduše mezi ostatní moderní SSD s rozhraním SATA 6 Gbps. Oba Vectory jsou víceméně výkonnostně vyrovnané, ovšem ukázalo se, že od menšího z nich můžeme očekávat vyšší výkon při čtení, ale od většího zase rychlejší zápis. Nyní ale přijdou nejdůležitější testy tohoto benchmarku.


h2benchw v3.12 - aplikační testy


A nyní k nejdůležitější části této kapitoly, která by měla zajímat uživatele hodlající upotřebit SSD jako systémový disk. Připraveny jsou aplikační testy rozdělené na swapování, instalování, testy simulující Word, Photoshop, kopírování, F-Prot (práce antiviru) a nakonec byl z těchto všech výsledků sestaven aplikační index.

















U aplikačních testů se objevila jedna věc, na kterou upozorňuje samotný výrobce. Výkon totiž se vzrůstajícím počtem opakování testů neměl klesající tendenci. Postupně klesající výkon je přitom velkou slabinou SSD obecně a značně jím trpí modely vybavené kontrolery SandForce. Aplikační index přitom ukazuje maximální výkony testovaných SSD, které pro účely benchmarku h2benchw nebyly zformátovány. V dalších testech se ale již projeví výsledky, které by přeci jen měly být blíže realitě.

reklama