reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Test NAS boxů: 2. část

5.9.2007, Jan Vítek, recenze
Test NAS boxů: 2. část
Včera jsme začali test NAS zařízení pro jeden 3,5" pevný disk a ukázali jsme si první 4 zařízení značek Ovislink, Fantec, i-Tec a LevelOne. Nyní zbývá test dokončit představením dalších čtyřech od firem RaidSonic a Thermaltake a také si uvést výsledky měření.

RaidSonic ICY BOX IB-NAS1000


Ani obal IB-NAS1000 není překvapením a opět se tedy setkáme s černou, barevně potištěnou krabicí s horním plastovým madlem, uvnitř níž má box své pevné místo nahoře a vespod jsou jen tak položené kabely a ostatní příslušenství.



Box
RaidSonic ICY BOX IB-NAS1000
Rozměry
220 x 128 x 50
Hmotnost
0,64 kg
Materiál
hliník, plast
Rozhraní boxu
10/100 Mbit RJ-45, USB 2.0
Rozhraní disku
IDE
Filesystem
FAT32, EXT2, EXT3
Podpora OS
Windows 98/ME/NT/2000/XP, Mac OS X, Unix/Linux
Protokoly
FTP, SMB, NFS

Před možnostmi konfigurace a šíře nastavení se ale podíváme na technické zpracování skořápky se jménem ICY BOX NAS1000. To není nijak výjimečně originální a my jsme se s ním mohli v testu již jednou setkat u boxu i-Tec a také tuto konstrukci využívají některé čistě USB/FireWire HDD boxy.



Box je poměrně rozměrný, přesněji 220 x 128 x 50 mm. Skládá se z víka, dna, čtyřech sloupků a třech stěn z perforovaného plechu. Všechny tyto díly pohromadě drží 8 šroubků umístěných do průhledných plastových sloupků. Konstrukce je to tedy velice jednoduchá, což by bylo ještě v pořádku, nebýt použitého materiálu právě u těch nejdůležitějších částí, které vše v podstatě drží pohromadě. Od výrobků této kategorie bych očekával odolnější materiály, zvlášť v kritických místech, ale aspoň závity jsou opatřeny kovovými vložkami.



Seshora i zezdola je tedy až na povrchovou úpravu dno shodné s víkem, tedy opatřené černým nátěrem, i když pouze z jedné, vnější strany. Přední panel je obdařen jedním spínačem (disk se tedy neroztáčí fyzickým zapojením napájení, ale je ovládán elektronikou) a čtyřmi diodami na pravé straně. Ty jsou označeny velmi nevýraznými černými popisky na sloupku, ale jistě nebude potíž se naučit rozeznat je podle barev. Bráno zezdola tu máme zelenou, značící zapnuté napájení boxu, dále oranžovou indikující, že box je v NAS módu, žlutá označuje USB mód a konečně modrá ukazuje práci pevného disku.



Zadní strana je velmi jednoduchá. Najdete na ní pouze šestikolíkový napájecí konektor, RJ45 konektor i se stavovými diodami, USB 2.0 konektor a zapadlé tlačítko pro vyvolání továrního nastavení.



Box se otvírá prostým odšroubováním vrchních čtyřech šroubků pomocí prstů. Poté můžeme víko jednoduše odklopit a stejně tak i vysunout ze sloupků obě dlouhé boční perforované plechy, což se nám bude později hodit. Přední panel by také šel vysunout, ale jednak k němu vedou dráty a potom jej odnímat není ani třeba.



Uvnitř uvidíme místo pro instalaci pevného disku a pod ním z poloviny vykukuje plošný spoj s elektronikou. Ten obsahuje množství integrovaných obvodů, ale také dva paměťové moduly od celkem známé značky Nanya. K PCB se dostaneme jednoduše odšroubováním pozice pro pevný disk, která se ovšem při jeho instalaci odnímat rozhodně nemusí. Tento kus ohnutého plechu pod sebou kromě plošného spoje ukrývá ještě něco jiného, a sice velmi ledabyle vedené kabely a především nevkusnou a neprofesionální lepicí pásku, ale s tou se můžeme setkat leckde a nedá se říci, že by tím toto zařízení nějak trpělo.



Můžeme tedy vysunout boční perforované stěny, zapojit disk, vložit jej dovnitř a přimontovat pomocí čtyřech dodávaných šroubků. Instalace je tedy snadná, rychlá a nenáročná – vše byste měli zvládnout do dvou minut.


Příslušenství




K zapojení boxu slouží dodávané příslušenství v podobě datového USB 2.0 kabelu, krátkého Ethernet kabelu se dvěma RJ45 konektory a napájecího zdroje.



Dále se k NAS1000 dodává velmi pěkně zpracovaný a obsáhlý manuál v anglickém jazyce, instalační CD s manuálem ve formátu PDF, utilitkou pro vyhledávání NAS zařízení, ovladači pro Windows 98 a konečně i Adobe Acrobat Reader 7.07, abyste si měli manuál v čem otevřít. Najdeme zde také osm gumových podložek určených pro ploché šroubky, aby box na dřevěném stole nerezonoval a pevně seděl.
reklama