reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Toshiba OCZ VX500: mainstream s MLC

7.3.2017, Jan Vítek, recenze
Toshiba OCZ VX500: mainstream s MLC
Od Toshiby jsme získali pro test VX500, novou řadu SSD založenou na 15nm pamětech MLC NAND Flash. Nepůjde tak o nejlevnější modely s pomalými paměťmi TLC, a tak můžeme očekávat slušný výkon, ale také vyšší cenu.

Testovací sestava a metodika


Jedná se o klasické SSD pro rozhraní SATA 6 Gbps, takže nejsou třeba žádné ovladače ani nic jiného. SSD jsme nainstalovali na následující sestavu:
  • Základní deska Gigabyte GA-Z87X-UD5H
  • Procesor Intel Core i7-4770K
  • Operační paměti 2x 4 GB Kingston KHX1600C9D3K2/8G
  • Samsung Spinpoint F3 - 1 TB
  • OS Windows 10 Pro - 64bit

Od takové platformy se očekává především dostatečný výkon na to, aby nehrozilo, že bude při testování SSD nějak brzdit, což u výkonného Core i7 generace Haswell nehrozí.

Pro otestování výkonu SSD využijeme jednak povinnou klasiku, a to ATTO Disk Benchmark a Crystal Disk Mark, s jejichž pomocí otestujeme výkon v IOPS a sekvenčních operacích. Pak nastoupí PCMark Vantage a PCMark 08, přesněji tedy jejich testy týkající se výhradně úložných zařízení, které ukáží výkon v reálných aplikacích a také HD Tune či další testy kopírování dat.

U předchozích SSD jsme se zaměřovali i na to, co s výkonem udělá celkový zápis několika terabajtů, kdy už by buňky pamětí měly být alespoň dvakrát či třikrát využity. Nicméně jsem si již ověřil, že v takovém případě podobné zahoření s výkonem ani jednoho SSD neudělá nic. Ovšem VX500 je první SSD, které jsme získali, jež by mělo kombinovat paměti MLC s SLC cache pro zápis dat. Máme se tak na co zaměřit, však doposud jsme testovali pouze modely, které měly vedle SLC cache pomalé paměti typu TLC.

Jako obvykle jsem se chtěl nejdříve podívat na statistiky Crystal Disk Info, z nichž (tedy konkrétně z údajů systému S.M.A.R.T.) bychom se měli dozvědět informace o Write Amplification nebo alespoň o celkovém objemu již zapsaných dat (Total Host Writes nebo Total NAND Writes). Bohužel to ale nevypadá, že by S.M.A.R.T. zaznamenával něco opravdu užitečného v tomto směru. Najdeme tu také údaje, které s SSD nemají vůbec nic společného, jako je třeba Spin-Up Time. Však SSD nemá plotny, aby měřilo, za jak dlouho se mu roztočí.



Na řadu tak přišla firemní aplikace SSD Utility, jejíž aktuální verzi si můžeme stáhnout ze stránek OCZ.com. I její výpis ze S.M.A.R.T. je poměrně chudý, což už vzhledem k předchozí zkušenosti s CrystalDiskInfo nebylo ani moc překvapivé. Máme tu ukazatel kondice, takže tu si musí SSD nějak měřit, ostatně dle toho pak budou posuzovány i případné reklamace.



- klikněte pro zvětšení -

Jenomže uživatel se o celkově zapsaných datech nic konkrétního nedozví, protože s výdrží jsou dle utility spojeny jen dva údaje systému S.M.A.R.T. - Erase Count a SSD Protect Mode. Můžeme se podívat alespoň na aktuální teplotu a také na počet hodin, které má SSD za sebou v provozu.



- klikněte pro zvětšení -

Je tak škoda, že nám toto SSD nezpřístupní syrové údaje, z nichž vypočítává svou kondici předkládanou uživateli jen jako "zdraví" v procentech.

reklama