reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

ZKUŠENOSTI A RADY OVERCLOCKERA IV

14.5.2001, DOPPLER , recenze
ZKUŠENOSTI A RADY OVERCLOCKERA IV
Již v pořadí čtvrtém pokračování našeho DOPPLERa se tentokráte zaměříme na AMD K7 THUNDERBIRD AXIA 1333 MHz @ 1466, 1533 , 1600 (133 MHz), dále se podíváme na problémy týkající se základních desek s čipsety VIA KT133A , nebude chybět ani nastavení VGA GEFORCE 2 ULTRA .. a to nejlepší na závěr CPU COOLER (14.000 ot/min !!!)...
Kapitoly článku:
DOPPLER opět zdraví všechny příznivce overclockingu a nabízí vám již 4. pokračování článku ve kterém se poprvé nespecializuji pouze na overclocking, ale také na ostatní problémy tykající se stability a celkového výkonu vašeho PC. Než se do toho vůbec pustíme tak mne zaujala jedna věc, která nedávno proběhla na internetu. A sice problematika přetaktování procesorů a jejich hodnocení. Problém je v tom, že lidé se honí za každým MHz (samo, že i já) a snaží se típnout hned několik resultů a potom v 99% dojde k vytuhnutí PC.

Na prvním místě je přeci jen stabilita
Není totiž problém nabootovat do WIN a spustit WINCPUID a típnout result a šup s tím na WEB. No to je sice hezké (mě také nabootuje procesor na 12x133=1600 MHz no ale ve WIN je už nestabilní). Proč Vás s tím vlastně zatěžuji? A právě můj následující článek je o tom, jak udržet váš systém na co nejvyšším taktu a při zachování 99% stability (bohužel 1% je vždy otázkou hardware a nebo jistého pana GATESe :-). No abych vás už moc nenudil tak jdeme na to.

Poznámka redakce:
Pokud jste zrovna dočetli předchozí odstavec a marně přemítáte nad WINCPUID tak ještě nějakou dobu vydržte, o tomto a dalších obdobných se budeme věnovat v samostatném článku.

Tak se mi podařilo po přečtení několika článků na VR-ZONE o taktování nejnovějšího kousku od AMD 1333 MHz, tentokráte již plně ocejchovaného 266 MHz sběrnicí (samo že je 133 ale to snad již nemusím připomínat) získat jeden kus s výrobním označením AXIA (pokud se rozhodnete pro tento procesor, určitě se pokuste sehnat tuto výrobní řadu 105 a nebo 111, bohužel sem do Evropy se jich dostane opravdu velice málo !!!). Ten, k mému udivení, je už z výroby odemčen. U AMD si myslí že pokud si koupíte takto silný procesor není asi třeba ho uzamykat :-o. No pravda je asi někde uprostřed, protože je to hlavně tím, že spousta dnešních základních desek vlastně neumí automaticky nadetekovat tento procesor a vy musíte ručně nastavit hodnoty v BIOSu. Buď 10*133 a nebo 13*100 u AMD 1.3 GHz a s tím většina biosů již nepočítá. V posledních dnech to však všichni velcí výrobci základních desek napravují vydáním nových BIOSů, kde je již oficiálně podpora AMD 1.3 a 1.33 GHz).

Deska, procesor, ale jak to budeme chladit?
Pokud již procesor a desku máte, tak již zbývá jen sehnat co nejkvalitnější chlazení. V mém případě jsem se rozhodl opět pro skvělý GLOBAL WIN FOP 38, ale tentokrát mi to nedalo a upravil jsem ho. Jelikož jsem si pomocí programu TEPLO.EXE spočítal že procesor při 1.85V a frekvenci 1600 MHz je nějakých bratru 100W !!! tak jsem se zděsil. Naštěstí konstrukce GLOBAL WINa je skvělá a dovolila mi použití následující postup. Objednal jsem 2 GLOBAL WINy a začala velice jednoduchá úprava. Sundáte z něho aktivní chladič který má 7.000 ot/min a posunete ho přesně na střed a vedle něho dáte z druhého tu samou vrtuli. A hle je tu chladič se 14.000 ot/min. Je to velice jednoduché, použijete stejné šrouby co jsou na chladiči nahoře (je s nimi přišroubována ochranná mřížka) a výhodou je, že jsou samořezné a krásně uchytí chladič (sice je na dvou místech uprostřed pasivní části ale věřte, že to stačí). Jedinou a to obrovskou nevýhodou je že větrák je již příliš hlučný !!!!!!!!!!!!. Použití tohoto větráku je však možné pouze v BIGTOWERu protože do normálních CASE se asi nevejde a odvod tepla musí být dostatečný. Upozorňuji, že je opět důležitý dokonalý přívod a odvod vzduchu z a do CASE. Já to osobně řešil dvěma větráky které se používají do zdroje ATX o rozměru 92x92x25 mm a tím je dostatečně zajištěno proudění vzduchu.

A samozřejmě nesmíme zapomenout ani na pastu, zubní ptáte se?, nikoli!
Posledním problémem bylo jakou pastu použít na tento ďábelský stroj. Naštěstí volba je také jasná a je to ARCTIC SILVER II.Tato pasta je dokonalá a při správném použití opravdu může snížit teplotu o 4 ÷ 6 stupňů. Dbejte na to, abyste se při nanášení pasty nedotkly samotné pasty protože pasta okamžitě začne chemicky reagovat s vaší kyselou pokožkou a její účinek se rapidně snižuje !!!!!. Použijte umělou hmotu ale hlavně ne něco jako jsou štětečky a podobně protože by mohlo dojít k zanesení pasty a nedokonalému přilnutí k chladiči. Před samotným nanesení očistěte povrch CPU a CHLADIČE nějakým odmašťovačem, nejlépe ředidlo…. Pastu naneste pouze na povrch jádra CPU (leštěná část) ale ne už na chladič a při nasazení chladiče na CPU se pokuste s chladičem co nejméně pohybovat po CPU. Pokud se vám to podaří je dokonalé chlazení na světě (tedy skoro dokonalé ).
reklama