reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Zvuková karta Aureal Vortex 64 PCI.

21.3.1999, Janusz Bubík, recenze
Zvuková karta Aureal Vortex 64 PCI.
Málo šumící nenákladná karta s "poněkud" vyššími nároky na hardware, mají-li se využít nabízené schopnosti.
Specifikace:

32 bitová 64 kanálová PCI (2.1) wavetable zvuková karta osazená chipem Vortex AU8820B2 s integrovaným zesilovačem LM1877N. Má několik vstupně-výstupních konektorů. Na přední straně jsou k dispozici: Mic In, Line In, Line Out, Speaker Out a Game Port / Midi. Uvnitř jsou další: Aux In, Video In, CD In (2x pro dva druhy propojovacích kabelů), Phone In a Mono Out. Tato karta je dodávána s CD-ROM diskem (MMCD-1) a anglickou dokumentací.


Aureal Vortex


Instalace:

Všechny zkoušky probíhaly na základní desce Tomato 5DLX (revize 1.00, Bios 1.01) s procesorem Intel Pentium 133 a Pentium 166 MMX. Na první pohled upoutá poněkud chaotické uspořádání některých součástek, hlavně elektro-lytických kondenzátorů. Po vložení do základní desky a zapnutí počítače se při startu Windows 95 karta detekuje jako PCI Multimedia Audio Device a několik dalších zařízení. Po vložení dodávaného CD-ROM disku MMCD-1 najdeme potřebné ovladače v adresáři D:VortexWin95. Po korektním nainstalování ovladačů se instalační program ptá, zda má ještě nainstalovat i DirektX5. Na CD-ROM disku je dokonce i česká verze! Doporučujeme ji nainstalovat. Tímto je instalace ovladačů ukončena. Na spodní liště vpravo nám přibyla ikonka s písmenem A. Po dvojitém kliknutí myší se před námi objeví Vortex Control Panel. Ten umožňuje v menu Control Panel měnit nastavení hlasitosti a spouštět základní multimediální aplikace. V menu MIDI nabízí výběr počtu kanálů (64 nebo 32), jejich kvality a také nastavení efektů jako Reverb a Chorus. Pokud nemáme procesor MMX je to vše, co zde najdete. Je-li váš počítač vybaven procesorem s podporou MMX zobrazí se další nabídky. A3D Setting nabízí bližší možnosti nastavování jako například výstupní zařízení (sluchátka nebo repro), Play Audio, Show Screen a také zda používat akceleraci přes DirectSound hardware. Poslední položkou je A3D Demo. Zde je několik ukázek předností této karty jako Helicopter, Race, Player a Bee. Bohužel pro spuštění je vyžadován procesor MMX aspoň 200 MHz. Nám se to nepovedlo na žádném z dostupných CPU: AMD K6 200, IBM 6x86MX 266, Intel Pentium 166 MMX.

Další programy:

Součástí dodávaného CD-ROM disku je i několik programů, například Mixman 3Mix pro Win95. Jedná se o zajímavý přehrávač MIDI (pouze .mid, .rmi neumí) souborů. Lze vypínat nebo zapínat jednotlivé kanály a přidávat efekty. Je vhodný tak pro děti. Na smysluplnou práci rozhodně není. Program se nachází v adresáři D:Mixman. Dalším programem je Midisoft Studio Le 4.0 for Windows 95. Je určen k přehrávání a tvorbě MIDI souborů. Pro lepší orientaci zobrazuje i noty. Pro každý kanál zvlášť je možné nastavit hlasitost, chorus, reverb a vyvážení. Pokud máte zájem, nachází se v adresáři D:Studiole, stačí spustit setup.exe. Posledním dodávaným programem je Willow Pond Software Suite, který v sobě zahrnuje několik aplikací jako Hi-Fi věž s přehrávačem midi, wav a CD-audio. K dispozici je ve čtyřech jazykových mutacích (angličtina, němčina, francouzština a ruština). Jako zajímavý bych uvedl program WinChime 2.10. Při kliknutí myší, stisku klávesnice nebo otvírání okna vydává náhodně předem definované zvuky. Jeho drobnou nevýhodou je, že se velmi těžce pak dá vyrobit myší tzv. dvojklik. Při testování karty jsme zkoušeli nahrávání do wav souborů nejvyšší možnou kvalitou. Dle dokumentace umí karta vzorkovat 48kHz, ovšem dodávané programy zvládaly maximálně 44.1kHz. Pod DOSem byla zkoušena hra Duke Nukem. Menší problémy vznikly s nemožností nastavit horní DMA kanál menší než 5, ale naštěstí šlo ručně editovat konfigurační soubor. Hra pak funguje zcela bez problémů. Bohužel se nám nepovedlo přijít na to, zda karta má nějakou paměť pro zápis vzorků. Nikde v dokumentaci není o tom ani zmínka. Také žádný program neukazuje velikost nebo nenabízí možnost změny např. sdílené paměti. Tak trochu mě zklamala internetová podpora výrobce. Na firemních stránkách není o této kartě ani zmínka. Pokud tedy hledáte nějaké informace o možnosti chipu Aurel Vortex, doporučuji navštívit http://www.aureal.com/prod/8820.html. Pokud chcete, aby vaše hra plně využila možnosti této karty, zkuste navštívit patch stránku na této adrese: http://www.a3d.com/tech/a3ddevs.html.

Klady:

  • Celkem jednoduchá instalace. V případě MMX-ového procesoru je ještě třeba doinstalovat demo programy z adresáře D:VortexDemoSetup.exe, jak je to popsáno v dokumentaci na straně 17.
  • Ovladače jsou dodávány pro dva nejrozšířenější systémy Windows 95 a Windows NT 4.0.
  • Na dodávaném CD-ROM je i lokalizovaná verze DirektX 5.0 v češtině, což je potěšitelné. Většina výrobců dodává totiž ke svému zařízení pouze anglickou verzi.
  • Celkem dobře zpracovaný manuál. Není sice příliš obsáhlý (23 stran A5), ale vše co je třeba k instalaci pod Windows 95 zde bez problémů najdete. Úplně na konci je i popis dodávaných demo programů.
  • Šum této karty je na rozdíl od Sound Blasteru a karet řady ESS skoro neznatelný! Pouze při zapnutí mikrofonu a zesílení vstupu je již dost slyšitelný.

Zápory:
  • Pro plnou podporu všech funkcí vyžaduje velmi výkonný MMX procesor, což se u karty v této cenové relaci vůbec nečekalo. Přehrávání složitějších MIDI souborů je poněkud zkreslené s prskáním. Dokonce se zpomalí i reakce myši. Patrně se využívá nějaké softwarové emulace, která spotřebovává velkou část výkonu procesoru. Při přepnutí do 32 kanálů prskání okamžitě přestává.
  • Zvuková karta sice chodí pod DOSem, ale nepodporuje horní DMA kanál vyšší než 3, což většina her vůbec nezvládá. Občas pomůže manuální zásah do konfiguračního souboru, ale ne vždy to pomůže. Toto chování se dá přirovnat k chipsetu Vibra 16x.
  • Nikde jsem nenašel možnost korekce výšek a basů.
  • Zcela žádná podpora na internetovské stránce výrobce. Chybí zde jakákoliv zmínka o existenci této této karty nemluvě už o novějších verzích ovladačů. Viz. http://www.pinegroup.com/. Snad se to ale časem změní, je to přece jenom novinka.

Závěr:

Tato zvuková karta je tak trochu rozporuplná. Na své možnosti je relativně levná, ale pro plné využití vyžaduje výkonný a tím i drahý hardware. Je to snad první karta, která vyžaduje MMX procesor, a to ještě nejlépe na 200 MHz a více. Je vhodná všude, kde je třeba většího množství audio vstupů (např. v případě více CD-ROM mechanik).

reklama