www.svethardware.cz
>
>

Roborukavice GM a NASA posílí astronauty i pracanty

Roborukavice GM a NASA posílí astronauty i pracanty
, , aktualita
NASA společně s General Motors (GM) vyvíjí robotickou rukavici, která by měla posloužit astronautům i obyčejným pracovníkům. Těm posílí samotné prsty, jež budou moci lépe a pevněji uchopit různé nástroje.reklama
RoboGlove od NASA, General Motors a také jisté švédské společnosti tak patří mezi zařízení, jež můžeme označit za exoskeletony pro posílení lidské síly. My známe především celé exoskeletony, které posílí celou lidskou postavu, takže člověk může díky nim zvedat těžké předměty, aniž by si výrazně zatěžoval svá záda. Pak jsou ve vývoji rovnou i celí roboti, do nichž si člověk vleze a robotické paže mu už pouze neasistují, ale rovnou nahradí jeho končetiny, což už dlouho známe ze sci-fi jako Vetřelec nebo Avatar. RoboGlove jde jinou cestou a za úkol má posílit pouze sílu samotných prstů.

NASA a GP uvádějí, že využívají ty nejmodernější technologie a konkrétně senzory, motorky a umělé šlachy, které jsou svou funkcí srovnatelné s nervy, svaly a šlachami v lidském těle. Tyto technologie si od nich licencovala švédská firma Bioservo Technologies AB vyrábějící zdravotnické pomůcky a zařízení, která je zkombinovala s vlastní patentovanou rukavicí SEM (Soft Extra Muscle), z čehož vznikla výsledná RoboGlove, již bude v následujících letech ladit a testovat společnost GM. Ta předpokládá, že díky této rukavici si její pracovníci nebudou stěžovat na bolesti rukou a také budou mít k dispozici dvojnásobnou až trojnásobnou sílu svých prstů.

Rukavice je vybavena tlakovými senzory umístěnými v konečcích prstů, díky nimž lze určit, zda člověk drží nějaký předmět a manipuluje s ním. Pokud je třeba nějaký nástroj držet s vyvinutím tlaku cca 15 až 20 liber, pak člověk sám musí vyvinout jen třetinový až poloviční tlak. Potřebnou energii dodávají baterie, které jsou umístěny na opasku, kde je také i některá elektronika. Jde tak především o posílení a usnadnění manipulace s nástroji, která dokáže předejít únavě a různým zdravotním problémům. Ty by ale mohly mít osoby, jež si s takto vybaveným pracovníkem zkusí potřást rukou, i když asi nelze předpokládat, že rukavice dokáže vyvinout nadlidskou sílu.

Společnost GM také ještě nemá žádný plán, dle nějž by chtěla RoboGlove rozšířit ve svých továrnách, ale zároveň chce být prvním výrobcem automobilů, který to udělá. Vedle toho by se takové zařízení mohlo uplatnit i při rehabilitaci, aby pacient rychleji získal zpět svou dřívější sílu v prstech, nebo aby mu rukavice posloužila v případě, když už svou sílu dávno ztratil.

Zdroj: Extremetech
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Autonomní vozidlo Googlu se zapletlo do zatím asi největší nehody Autonomní vozidlo Googlu se zapletlo do zatím asi největší nehody
Ani samořízeným vozům se čas od času nevyhne nehoda, ale naprostou většinu z nich způsobí řidič běžného automobilu. Nejinak je tomu i v případě poslední nehody, která je nejspíš jednou z největších, do jaké bylo zapleteno SUV od Googlu.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik
SpaceX vyzkoušelo Raptor, motor pro mise na Mars SpaceX vyzkoušelo Raptor, motor pro mise na Mars
Společnost SpaceX má s ohledem letů na Mars velice ambiciózní plány, do nichž spadá také využití silnějších motorů, než jaká má dnes k dispozici. Jedná se o vyvíjený Raptor, který byl nyní vůbec poprvé vyzkoušen.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
AMD Zen Plus: 7nm APU Gray Hawk přijde v roce 2019 AMD Zen Plus: 7nm APU Gray Hawk přijde v roce 2019
Nyní je aktuální generace APU Bristol Ridge, ale my už se můžeme podívat do budoucnosti, kde se rýsují již 7nm APU založená na procesorové architektuře Zen Plus. Jde o Gray Hawk chystané na rok 2019.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit
Agentura Reuters přinesla zprávu, že Twitter vyjednává s hned několika technologickými společnostmi a hledá mezi nimi tu, která by jej byla ochotna koupit. Není to ani tak moc překvapivé vzhledem k tomu, jaké finanční výsledky Twitter má v posledních letech.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Šestá Civilizace se blíží, co budeme potřebovat? Šestá Civilizace se blíží, co budeme potřebovat?
Už za necelý měsíc si budeme moci zahrát šestý díl hry Civilization Sida Meiera. Vývojářské studio Firaxis společně s 2K Games nyní oznamuje, jaké jsou minimální a doporučené specifikace pro PC. Stačit bude i slabší sestava.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek