Robotičtí švábi dokážou regulovat, jak vysoko vyskočí

Robotičtí švábi dokážou regulovat, jak vysoko vyskočí
, , aktualita
Vědci z univerzity v Soulu vyvinuli skákací mechanismus, který dokáže regulovat výšku skoku. Tento mechanismus použili ve svých robotických švábech a nechali je ve videu zdolávat stůl a polici.reklama
Při navrhování robotů je nejsnadnější se inspirovat, a to buď člověkem nebo zástupcem ze zvířecí říše. Je to tak především z toho důvodu, že není třeba měnit něco, co tak dobře funguje u živých organismů. Vědci z Seoul National University v Jižní Korei se inspirovali zástupcem z hmyzí říše a představili drobné roboty, kteří svým vzhledem připomínají šváby.

Uvnitř každého robota, kterého vědci trefně pojmenovali JumpRoACH, se ukrývá mechanismus, jenž umožní robotickým švábům skákat velmi vysoko. Samotný mechanismus dokáže vyskočit až 3 metry vysoko. Když se ale nohy pro skákání ve tvaru kosočtverce spojí s celým robotem, který celkově váží 60 gramů, robotický šváb je schopen vyskočit až 1,6 metru do výšky. Výška skoku se také dá měnit - motor mechanismu totiž dokáže ukládání energie kdykoliv přerušit - tím je možné skok regulovat.


Pokud se robotický šváb při svém skoku například na stůl nebo na poličku převrátí, dokáže se i sám opět postavit na nohy. Pomůže si k tomu rozevřením svých křídel. Pomocí šesti robotických nožiček zvládne šváb i běhat. Pro tohoto malého robota tak není problém překonávat obtížný terén nebo se dostat na vyvýšená místa, k tomu všemu si vždy i poradí. Video neukazuje všechno, co robotický šváb dokáže, protože bylo točeno na poslední chvíli. Křídla robota se při natáčení dokonce i rozbily, což je vidět na konci.

Křídla robota by se v budoucnu daly použít nejen jako mechanismus, který robotického švába postaví zpět na nohy, ale i jako nástroj pro plachtění - skoky by tak mohly být mnohem delší. I když praktické využití robotů JumpRoACH zůstává skryto, pohled na skákajícího robotického švába je alespoň vtipný.

Zdroje: engadget.com, spectrum.ieee.org

Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence
Velké světové technologické společnosti Google, Microsoft, Facebook, Amazon a IBM se rozhodly, že vytvoří partnerskou organizaci, která bude sledovat a usnadňovat vývoj technologií umělé inteligence. Co to znamená?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity
Kanadská společnost D-Wave si nárokuje prvenství jako prodejce komerčně dostupného kvantového počítače. Podívejme se na to, co má v rukou nyní, neboť se pochlubila s modelem využívajícím 2048 quibitů.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta
Již nějaký ten pátek víme, že NVIDIA se chystá po generaci GPU Pascal přijít s čipy Volta. Ty ještě v případě grafických karet zdaleka nejsou aktuální, ovšem to NVIDII nezabránilo představit nový produkt Xavier, který je na GPU Volta postaven.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky
USB Implementers Forum oznamuje nový standard pro využití moderního konektoru USB Type-C. Jedná se o USB Audio Device Class 3.0, který má posloužit jako hlavní řešení pro připojení rozličných zařízení.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  3 komentáře
Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu
Společnost Samsung nedávno představila své nové produkty, ale při té příležitosti se také rozpovídala o své vizi budoucnosti SSD. Jak mají tedy tato úložná zařízení postupně nahrazovat pevné disky a co jim k tomu pomůže?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře