www.svethardware.cz
>
>

Širokospektrální solární panely pro lepší efektivitu

Širokospektrální solární panely pro lepší efektivitu
, , aktualita
Běžné solární panely mají tu nevýhodu, že na elektrickou energii převádí jen část vlnových délek světla a zbytek se nevyužije, což vede k nízké efektivitě. Nové solární panely by ale toto měly změnit.reklama
Problém malé efektivity běžných solárních panelů je způsoben i tím, že umí pracovat jen s omezeným rozsahem vlnových délek světla a mnoho z nich se na elektrickou energii vůbec nepřevádí. I když tu už byly pokusy, jak vyrobit širokospektrální solární panely, měly nemálo dalších problémů. Využívaly se tenké vrstvy kovů a výsledné solární buňky nebyly tepelně stabilní. Docházelo k porušování jejich struktur při teplotách kolem 500 °C, což limitovalo jejich použití v solární energii, kde se využívá koncentrování sluneční energie do menších ploch.ChristofferRiemer [CC BY 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], přes Wikimedia Commons


Vědci z Univerzity v Aalborgu v Dánsku nicméně přišli s novým materiálem, který by měl řešit oba problémy. Využili vrstev wolframu a oxidů hliníku, což umožnilo vytvořit nový typ solárních buněk, které nemají problém ani s teplotami okolo 800 °C. Navíc jsou schopné konvertovat vlnové délky již od 300 nm až do 1750 nm. Poradí si tedy jak s ultrafialovým, tak i infračerveným světlem. Kdy a zda se panelů s touto technologií dočkáme, tradičně ukáže až budoucnost. Převratných technologií je uvedeno každý den několik a jen občas se dostanou z papíru do reálného světla.

Zdroj: osa.org, extrahw.com
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence
Velké světové technologické společnosti Google, Microsoft, Facebook, Amazon a IBM se rozhodly, že vytvoří partnerskou organizaci, která bude sledovat a usnadňovat vývoj technologií umělé inteligence. Co to znamená?
Včera,  aktualita, Jan Vítek
D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity
Kanadská společnost D-Wave si nárokuje prvenství jako prodejce komerčně dostupného kvantového počítače. Podívejme se na to, co má v rukou nyní, neboť se pochlubila s modelem využívajícím 2048 quibitů.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta
Již nějaký ten pátek víme, že NVIDIA se chystá po generaci GPU Pascal přijít s čipy Volta. Ty ještě v případě grafických karet zdaleka nejsou aktuální, ovšem to NVIDII nezabránilo představit nový produkt Xavier, který je na GPU Volta postaven.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky
USB Implementers Forum oznamuje nový standard pro využití moderního konektoru USB Type-C. Jedná se o USB Audio Device Class 3.0, který má posloužit jako hlavní řešení pro připojení rozličných zařízení.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  4 komentáře
Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu
Společnost Samsung nedávno představila své nové produkty, ale při té příležitosti se také rozpovídala o své vizi budoucnosti SSD. Jak mají tedy tato úložná zařízení postupně nahrazovat pevné disky a co jim k tomu pomůže?
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  3 komentáře