Stanfordský větrný tunel pro ptáky pomůže k vytvoření lepších dronů

Stanfordský větrný tunel pro ptáky pomůže k vytvoření lepších dronů
, , aktualita
Drony si v současné době nachází stále větší uplatnění, není se proto čemu divit, když se vědci snaží vyvinout ještě lepší bezpilotní letouny. Stanfordova univerzita proto vybudovala větrný tunel pro ptáky, aby je mohla studovat.reklama
Vědci ze Stanfordovy univerzity věří, že pokud chtějí mít co nejlepší a nejstabilnější drony, měli by se učit od těch největších mistrů v letu - přímo od ptáků. Pokud do návrhů dronů začlení vychytávky, kterými byli ptáci vybaveni, jejich drony budou mít lepší letové výsledky.

Stanfordova univerzita vytvořila speciální větrný tunel, jeden z nejmodernějších na světě. Vědci si za cíl kladou vytvořit stabilnější drony, a to právě tak, že budou při letu studovat ptáky - především jejich křídla a to, jak se přizpůsobují podmínkám.

Odborný asistent David Lentink vysvětluje, že stavba větrného tunelu byla ke studii potřebná, protože jedině tak se dá snadno a přesně měnit rychlost větru. Přesné údaje jsou totiž pro studii důležité. Další výhodou je i to, že větrný tunel nezabírá tolik prostoru, než kdyby měli ptáci létat volně. Na snímání pohybu a přizpůsobování se křídel ptáků používá tým z univerzity vysokorychlostní kamery.

Vědci ze Stanfordovy univerzity však mají v plánu i další věci - kromě jednotlivých ptáků plánují ve větrném tunelu sledovat i celé menší hejno ptáků, čímž chtějí zjistit, zdali jedinci svým pohybem křídel ovlivňují ostatní. Naplánovaná je i instalace zařízení, které bude ukazovat, jak přesně se budou pohybovat svaly a kosti ptáků.

V budoucnosti ve větrném tunelu nahradí ptáky samotný ptačí dron, který bude vytvořený podle závěrů vědců z této studie. Tento dron bude mít křídla inspirovaná skutečnými ptáky, která se budou dát přizpůsobovat větrným podmínkám, a celý stroj tak bude více stabilní a bude vykazovat lepší letové schopnosti.

Zdroje: engadget.com, YouTube
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Falcon 9 vybuchl kvůli porušení héliové nádrže Falcon 9 vybuchl kvůli porušení héliové nádrže
Na samotném začátku tohoto měsíce explodovala raketa Falcon 9 společnosti SpaceX a ta se od té doby snažila zjistit především to, co tuto nehodu způsobilo. Nyní už to vypadá, že "viník" byl nalezen, a to héliová nádrž.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Autonomní vozidlo Googlu se zapletlo do zatím asi největší nehody Autonomní vozidlo Googlu se zapletlo do zatím asi největší nehody
Ani samořízeným vozům se čas od času nevyhne nehoda, ale naprostou většinu z nich způsobí řidič běžného automobilu. Nejinak je tomu i v případě poslední nehody, která je nejspíš jednou z největších, do jaké bylo zapleteno SUV od Googlu.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
SpaceX vyzkoušelo Raptor, motor pro mise na Mars SpaceX vyzkoušelo Raptor, motor pro mise na Mars
Společnost SpaceX má s ohledem letů na Mars velice ambiciózní plány, do nichž spadá také využití silnějších motorů, než jaká má dnes k dispozici. Jedná se o vyvíjený Raptor, který byl nyní vůbec poprvé vyzkoušen.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
AMD Zen Plus: 7nm APU Gray Hawk přijde v roce 2019 AMD Zen Plus: 7nm APU Gray Hawk přijde v roce 2019
Nyní je aktuální generace APU Bristol Ridge, ale my už se můžeme podívat do budoucnosti, kde se rýsují již 7nm APU založená na procesorové architektuře Zen Plus. Jde o Gray Hawk chystané na rok 2019.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář
Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit
Agentura Reuters přinesla zprávu, že Twitter vyjednává s hned několika technologickými společnostmi a hledá mezi nimi tu, která by jej byla ochotna koupit. Není to ani tak moc překvapivé vzhledem k tomu, jaké finanční výsledky Twitter má v posledních letech.
Včera,  aktualita, Jan Vítek