www.svethardware.cz
>
>

Švýcaři vyrobili jednoatomový přepínač v optickém modulátoru

Švýcaři vyrobili jednoatomový přepínač v optickém modulátoru
, , aktualita

Švýcarským výzkumníkům se asi před půl rokem podařilo vyrobit optický modulátor, který má napříč pouze 10 mikrometrů. Nyní se jim podařilo tento modulátor ještě více zmenšit, a tak něm samotném hraje klíčovou roli pouze jediný atom.
reklama
Optické modulátory slouží po celém světě jako důležitá část optických sítí a jak je z jejich názvu patrné, slouží k modulaci procházejícího svazku světla. Nároky na globální internetovou síť přitom prudce stoupají. V tomto roce se očekává, že celkový datový provoz na Internetu překročí hranici jednoho zetabajtu (1021), což představuje dvouciferný meziroční růst. Odhady se ale značně liší, a to od nějakých 23 procent až po 57 procent. V každém případě to znamená, že potřebujeme stále rychlejší sítě, k jejichž vývoji chce přispět také tým výzkumníků z ETH Zürich ve Švýcarsku. Jejich cílem je vytvořit co nejmenší modulátory optického signálu.

Švýcarům se tedy již dříve před půl rokem podařilo vyrobit pozoruhodně malý modulátor, který měl napříč jen 10 mikrometrů. Byl tak asi desetitisíckrát menší než modulátory nasazené v běžném provozu. Nyní se jim podařilo svůj už tak malý modulátor zmenšit ještě tisíckrát, neboť jako klíčový "přepínač" využili pouze jeden jediný atom stříbra.

Tento jednoatomový přepínač má za úkol otevírání a zavírání celého okruhu. Atom stříbra sedí mezi podložkami, na něž se může přivést napětí a pokud ano, pak se okruh uzavře. Pokud ale napětí klesne pod určitý práh, atom se zatáhne a otevře okruh, což je aktuálně možné ovládat rychlostí v řádu milionů otevření/zavření okruhu v jedné sekundě. Výsledkem pak je digitální světelný signál, kde proudící světlo představuje 1 a tma zase 0 (či naopak).

Modulátor zatím není připraven pro nasazení v průmyslu, i když tedy prý bez problémů pracuje při pokojových teplotách. Problém je právě rychlost přepínání v řádu megahertz, která je zatím příliš pomalá. Výzkumníci ale slibují, že znají cestu k dosažení frekvencí v řádu gigahertz nebo i terahertz, a to pomocí vylepšené litografie, jíž je toto zařízení vyráběno. Chtějí tak mít připraveno hotové řešení během několika příštích let.

Zdroj: Hexus.net
Nejpopulárnější tablety

reklama
Nejnovější články
Apple možná chystá 5K monitor se zabudovanou GPU Apple možná chystá 5K monitor se zabudovanou GPU
Nedávno Apple ukončil podporu starších monitorů Thunderbolt, ale už před jejich zrušením se objevovaly spekulace o jejich nástupci. Ten by měl přinést hlavně vyšší rozlišení, ale i zabudovanou grafickou kartu.
Dnes,  aktualita,  , Libor Pánek
Dron v USA doručil zkušební zásilku léků, letěl z lodě na pevninu Dron v USA doručil zkušební zásilku léků, letěl z lodě na pevninu
Ve Spojených státech proběhl testovací let dronu, který dostal za úkol přepravit léky a další potřebné věci z lodě na blízké pobřeží. Tato zkouška má být jedním z prvních kroků, které povedou ke standardnímu nasazení dronů po katastrofách.
Dnes,  aktualita,  , Kateřina Hoferková
Microsoft zaplatil ženě $10000 za nechtěný upgrade na Windows 10 Microsoft zaplatil ženě $10000 za nechtěný upgrade na Windows 10
Společnosti Microsoft se trochu vymstila strategie vynucených upgradů na nový operační systém. Byla na něj podána žaloba a uživatelka počítače s nechtěně nainstalovanými "desítkami" získala od Microsofotu částku $10000.
Dnes,  aktualita,  , Milan Šurkala
Acer se bude podílet na zajímavém headsetu StarVR Acer se bude podílet na zajímavém headsetu StarVR
StarVR je dalším z mnoha headsetů pro virtuální realitu, ale má se čím vyjímat, nabídne totiž neobyčejně velké rozlišení a úhel pohledu. Nyní se na vývoji tohoto headsetu začíná podílet i Acer.
Dnes,  aktualita,  , Libor Pánek
Chyba v Google Chrome umožňuje obejít DRM ochranu filmů Chyba v Google Chrome umožňuje obejít DRM ochranu filmů
Výzkumníci zjistili, že prohlížeč Google Chrome obsahuje chybu v systému DRM ochrany Widevine EME/CDM, která umožňuje přehrát i kopírovat chráněný obsah. Je tak možné nahrávat videa z Netflixu nebo Amazon Prime.
Dnes,  aktualita,  , Milan Šurkala,  2 komentáře