Umělá inteligence od Microsoftu pomůže při výběru správných léků proti rakovině

Umělá inteligence od Microsoftu pomůže při výběru správných léků proti rakovině
, , aktualita
Divize Microsoft Research představila projekt s názvem Hanover, který má pomoct lékařům předpovědět, jaké kombinace léků jsou pro jednotlivé typy rakoviny a konkrétního pacienta nejúčinnější. Využíváno je přitom strojového učení.reklama
Microsoft je další technologickou společností, která se své poznatky v oblasti umělé inteligence rozhodla využít v boji proti rakovině. Projekt s názvem Hanover, za kterým stojí divize Microsoft Research, má automaticky zpracovávat biomedicínská data a vytvořit z nich databázi předpovídající, které kombinace léků jsou pro dané typy rakoviny a konkrétního pacienta nejúčinnější. V úvahu je bráno také to, nakolik je daná léčba pro lidské tělo toxická. V současné době existuje v rámci klinických studií přes 800 léků a vakcín, které mají pomáhat při nádorových onemocnění, databáze má přitom lékařům pomoct je efektivně kombinovat pro dosažení nejlepšího možného výsledku.


Tvůrce projektu Hoifung Poon nyní spolupracuje s Oregon Health & Science University s cílem najít pomocí systému účinnou kombinaci léků v boji proti akutní myeloidní leukémii, často smrtelnému druhu rakoviny, jehož léčba se za poslední desetiletí výrazně nezlepšila. Umělá inteligence je založena na strojovém učení, kdy počítač využívá data k získávání poznatků, aniž by byl ke konkrétní činnosti naprogramován. Lékařský ředitel Anil Goud z nemocnice Cedars-Sinai v Los Angeles ovšem připomíná, že horší to může být s využitím získaných poznatků v praxi. Podle něj je nutné najít způsob, jak dostat informace do rukou lékařů a přesvědčit je k jejich využívání v každodenní praxi.

Také bude nutné najít dostatečnou skupinu pacientů, která se rozhodne vyzkoušet dosud nepoužívané kombinace léků. Některé zdravotní pojišťovny by také mohly zpočátku odmítat přispívat na nový typ léčby. Anil Goud přesto zdůrazňuje, že bez umělé inteligence by nemohlo být nikdy dosaženo stejných objevů. Někteří lékaři jsou ovšem ohledně tohoto využití počítačů skeptičtější. Další vize projektu Hanover je taková, že umělá inteligence bude programovat buňky k boji proti rakovině a dalším nemocem. Měl by tak vzniknout molekulární počítač, který by sledoval zdravotní stav a zasáhl by proti určité chorobě až ve chvíli, kdy by napadla nějakou část těla.

Zdroj: Bloomberg.com, Engadget.com
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Číňané tvrdí, že mají kvantový radar proti technologii stealth Číňané tvrdí, že mají kvantový radar proti technologii stealth
Čínská armáda uvedla, že vynalezla kvantový radar, proti němuž by byla technologie stealth, do níž americká armáda investovala stovky miliard dolarů, naprosto bezradná. Číňané by tak výrazně ovlivnili poměr sil.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
O koupi Twitteru má zájem i Disney O koupi Twitteru má zájem i Disney
Samotná společnost Disney dle serveru TechCrunch nyní má vyjednávat s bankami, aby zjistila, zda si může dovolit akvizovat Twitter, jehož hodnota na burze nedávno prudce vzrostla. Co by z toho takový Disney ale mohl mít?
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Xbox One S v edici Audi R8: autokonzole pro Forza Horizon 3 Xbox One S v edici Audi R8: autokonzole pro Forza Horizon 3
Herním světem v těchto dnech hýbe nová závodní hra Forza Horizon 3, kterou vydává Microsoft, a tak není ani divu, že se objevila speciální edice konzole Xbox One S. Ta je laděna do tvarů automobilu Audi R8, ovšem koupit si ji nemůžeme.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
EIZO CG2730 a CS2730: 27" dvojka pro náročné EIZO CG2730 a CS2730: 27" dvojka pro náročné
Společnost EIZO si připravila dva nové monitory z řady ColorEdge, které umožňují hardwarovou kalibraci obrazu a jsou určeny pro zpracování fotografií, videa a vůbec práci s grafikou. Co všechno nám nabídnou?
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Samsung Polaris: nové kontrolery zajistí vyšší kapacitu SSD Samsung Polaris: nové kontrolery zajistí vyšší kapacitu SSD
Samsung na Global SSD Summit v Koreji vedle nových modelů SSD 960 PRO a EVO odhalil také nové kontrolery, které mají změnit možnosti modelů SSD pro formát M.2. Jde o kontrolery Polaris, jež přicházejí s designem PoP (Package on Package).
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář