Umělá neuronová síť přetváří náčrtky do realistických obrazů

Umělá neuronová síť přetváří náčrtky do realistických obrazů
, , aktualita
Podle skutečné fotky nějakého člověka se udělá skica a umělá neuronová síť z ní zpět vytvoří realistický portrét, který je fotografii velmi podobný. Takto vypadá proces, při němž tyto algoritmy vytváří své obrazy.reklama
Tuto umělou neuronovou síť má na svědomí tým vědců z Radboud University v Nizozemsku, v jehož čele stojí Yagmur Gucluturk a Umut Guclu. Vytváření obrazů umělými neuronovými sítěmi není nic nového, touto univerzitou vyvinuté algoritmy však dokážou ze skici vytvořit opravdu přesné barevné obrazy, který vypadají podobně jako realita.

Do začátku se umělá neuronová síť potřebovala naučit, jak to chodí. Celý proces učení umělé neuronové sítě vyžadoval spoustu pokusů. V tom, že se umělé inteligence nedokážou jako lidi naučit danou činnost z jednoho nebo páru příkladů, spočívá jejich hlavní slabina. Vědecký tým sehnal 200 000 fotografií obličejů různých lidí, které musel následně přeměnit v jednoduché kresby provedené v různých variantách a různými styly, černobílé i barevné. Tyto kresby poskytly umělé neuronové síti potřebné údaje pro vytvoření realistického obrazu z náčrtku.

Následně už měla umělá neuronová síť za úkol z obyčejné skici udělat barevný a realistický obraz. Jenom černobílý náčrt pak stačil k tomu, aby algoritmy vytvořily i odpovídající barvu vlasů a pleti. Z jasových rozdílů a také podle naučených hlavních znaků různých lidských ras umělá neuronová síť poznala, jakou barvu by měla na co použít. Obrazy vzniklé jen z těchto náčrtů se velmi podobaly skutečnosti, jen v některých místech nebyly tak přesné, zejména kvůli absenci stínování.

Vědci tuto zkoušku schopností umělé neuronové sítě zakončili tím, že jí předložili skici vytvořené z autoportrétů slavných umělců, jako je Vincent van Gogh a Rembrandt. Podle nich pak měla za úkol vytvořit jejich podobizny.

Umělá neuronová síť už tak zvládne vytvářet fotorealistické portréty a na základě zkušeností se neustále učí. I tak je ale třeba doladit ještě spoustu detailů, protože algoritmy mají problém například se správným stínováním. Obyčejné skici provedené tužkou ji totiž mohou někdy zmást, pokud je dané místo moc tmavé, nebo naopak úplně bílé.

Pro některé lidi může být nakreslení portrétu velkým oříškem, umělá neuronová síť už tento úkol však zvládá obstojně. Sestaví z kreseb či pouhých skic téměř realistickou fotografii. Opačný postup vytváření kreseb z fotografie už dnes není pro počítače žádným problémem.

Zdroj: technologyreview.com
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října
Známý výrobce periferií Trust si pro nás připravil herní myš, která má uspokojit i náročnější hráče. Design je symetrický, takže si na své přijdou praváci i leváci. Dále se myš chlubí snímačem Avago 9800, RGB podsvícením a osmi tlačítky.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik
Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem
Univerzita Cardiff pracuje na algoritmu, který umožní vyhledávání nenávistných příspěvků na Twitteru a především jejich spojování s reálnými trestnými činy. V budoucnu by tak policie mohla snáze předpovědět výbuchy násilí spojené například s rasismem.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře
Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI
Sám šéf FBI James Comey se nedávno nechal slyšet, že má webovou kameru na svém notebooku přelepenou kusem pásky. Dělá to prý pro svou bezpečnost a doporučuje stejný krok učinit i všem ostatním.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře
První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu
Alstom se pochlubil prvním osobním vlakem využívajícím vodíkové palivové články. A nejedná se o žádnou technologii daleké budoucnosti, moderní jednotky začnou brázdit německé koleje už koncem roku 2017.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Biostar má svou první myš, levný model AM2 Biostar má svou první myš, levný model AM2
Společnost Biostar známe především jako výrobce základních desek a grafických karet, přičemž v tomto ohledu patří vedle firem Gigabyte a Asus mezi trpaslíky. Nyní se tato firma rozhodla, že zavede výrobu i počítačových myší.
23.9.2016,  aktualita, Jan Vítek