Vědci vyvinuli umělý nervový systém, který umožní robotům reagovat na bolest

Vědci vyvinuli umělý nervový systém, který umožní robotům reagovat na bolest
, , aktualita
Jak přimět robota, aby reagoval na nebezpečí, které mu hrozí, když nemůže cítit žádnou bolest? Tuto otázku si položili dva němečtí vědci a vyvinuli umělou nervovou tkáň, která umožní robotům cítit bolest a reagovat na ni.reklama
Vědci se snaží o to, aby jejich roboti byli v mnohých ohledech lepší a výkonnější než lidé. Jsou ale oblasti, ve kterých je lidskou bytost obtížné už jen napodobit. Do této kategorie spadá pud sebezáchovy a rychlé reakce na bolest, díky kterým se člověk chrání před nebezpečím. Dva němečtí vědci touží stejným způsobem ochránit i své roboty, a proto vyvíjejí systém, který robotům umožní cítit bolest a také na ni patřičně reagovat. To strojům v praxi může i "zachránit život" a jejich majitelům ušetřit náklady na opravu.

Roboti díky této technologii detekují bolest a vykonají na ni patřičnou odpověď - robotické rameno ve videu jednoduše uhne opačným směrem. Když nebezpečí pomine, robotická paže se vrátí zpět na své místo. Johannes Kuehn a Sami Haddadin z německé Univerzity Hannover představili svůj projekt na Mezinárodní konferenci IEEE ve Švédsku - jedná se o umělý robotický nervový systém. Inspirovali se člověkem, a robot má tak svou vlastní nervovou tkáň, která připomíná strukturu té naší.


Robotická nervová tkáň dokáže rozeznat několik stupňů bolesti - mírnou, která stroj nijak výrazně neohrozí, poté následuje střední, kterou vyvolají už silnější nárazy a srážky, a nakonec velmi velkou, u které hrozí už například i poškození robota. Na každý stupeň bolesti poté robotická paže úměrně zareaguje příslušným pohybem, aby zamezila nehodě. Podle vědců, kteří mají projekt na svědomí, však tento systém nebude chránit před nebezpečím jen roboty, ale i lidi v jejich okolí. To z toho důvodu, že neustále roste počet robotů, kteří pracují v blízkosti lidských zaměstnanců. Když na sebe i stroje nebudou dávat pozor, může to snadno vést k nehodě, kde bude způsobena újma na zdraví člověka.

Nemusí se však jednat jen o kolizi, robotický nervový systém dokáže zareagovat i na bolest způsobenou extrémními teplotami, jako způsobí například dotek kelímku s horkou vodou. Robot také díky senzorům rozpozná, kdy už můžou být jeho části poškozeny a potřebuje pomoc.

Na jednu stranu je dobré, že roboti necítí bolest jako lidé, a můžou se tak pouštět do nebezpečných úkolů, na druhou stranu je třeba, aby na nebezpečí dokázali i reagovat. Nápad německých výzkumníků tak není prvním, touto problematikou se zaobíral i tým ze Stanfordovy univerzity a Univerzity La Sapienza v Římě. Tato technologie je zatím ale jen na začátku své cesty a neustále se rozvíjí.

Zdroje: spectrum.ieee.org, engadget.com

Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Falcon 9 vybuchl kvůli porušení héliové nádrže Falcon 9 vybuchl kvůli porušení héliové nádrže
Na samotném začátku tohoto měsíce explodovala raketa Falcon 9 společnosti SpaceX a ta se od té doby snažila zjistit především to, co tuto nehodu způsobilo. Nyní už to vypadá, že "viník" byl nalezen, a to héliová nádrž.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Autonomní vozidlo Googlu se zapletlo do zatím asi největší nehody Autonomní vozidlo Googlu se zapletlo do zatím asi největší nehody
Ani samořízeným vozům se čas od času nevyhne nehoda, ale naprostou většinu z nich způsobí řidič běžného automobilu. Nejinak je tomu i v případě poslední nehody, která je nejspíš jednou z největších, do jaké bylo zapleteno SUV od Googlu.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
SpaceX vyzkoušelo Raptor, motor pro mise na Mars SpaceX vyzkoušelo Raptor, motor pro mise na Mars
Společnost SpaceX má s ohledem letů na Mars velice ambiciózní plány, do nichž spadá také využití silnějších motorů, než jaká má dnes k dispozici. Jedná se o vyvíjený Raptor, který byl nyní vůbec poprvé vyzkoušen.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
AMD Zen Plus: 7nm APU Gray Hawk přijde v roce 2019 AMD Zen Plus: 7nm APU Gray Hawk přijde v roce 2019
Nyní je aktuální generace APU Bristol Ridge, ale my už se můžeme podívat do budoucnosti, kde se rýsují již 7nm APU založená na procesorové architektuře Zen Plus. Jde o Gray Hawk chystané na rok 2019.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář
Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit
Agentura Reuters přinesla zprávu, že Twitter vyjednává s hned několika technologickými společnostmi a hledá mezi nimi tu, která by jej byla ochotna koupit. Není to ani tak moc překvapivé vzhledem k tomu, jaké finanční výsledky Twitter má v posledních letech.
Včera,  aktualita, Jan Vítek